Starożytne dno oceanu przesunęło się do jądra Ziemi

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Naukowcy odkryli starożytne dno oceanu, które samo w sobie jest rodzajem geologicznego skarbu. Wykorzystując trzyletnie dane sejsmiczne z Antarktydy, zespół badawczy doszedł do wniosku, że miliony lat temu dno oceanu przesunęło się głęboko w serce naszej planety, gdzie osadziło się w stosunkowo cienkiej warstwie otaczającej jądro Ziemi. 

 

Badacze twierdzą, że odkrycie może wpłynąć na nasze zrozumienie, w jaki sposób ciepło ucieka z jądra lub w jaki sposób materiał oceaniczny może powrócić na powierzchnię w wyniku erupcji wulkanów.

 

Eksperci z University of Alabama zainstalowali 15 sejsmografów na Antarktydzie w 2012 roku, byli zainteresowani wykorzystaniem fal z trzęsień ziemi wokół planety do obrazowania gór, które są w dużej mierze zasypane lodem. Chociaż te badania, które trwały trzy lata, zakończyły się sukcesem i zaowocowały kilkoma artykułami, dane pokazały, że niezwykłe energie manifestują się, gdy fale z trzęsień ziemi przechodzą przez interfejs rdzeń-płaszcz. To skłoniło ich do dalszych badań.

 

Granica między jądrem a płaszczem znajduje się około 3219 km pod powierzchnią Ziemi. Tam zespół badawczy odkrył, że fale sejsmiczne zwalniają, gdy docierają do określonej warstwy o grubości od 3 do 25 km, niezwykle cienkiej pod względem składu planetarnego. Spowolnienie fal w tym regionie scharakteryzowało go jako strefę ultra niskich prędkości (ELV).

 

Analizując tysiące zapisów sejsmicznych z Antarktydy wykryto cienkie anomalne strefy materiału na granicy rdzenia i płaszcza. Grubość materiału waha się od kilku do kilkudziesięciu kilometrów. Sugeruje to, że zaobserwowano podziemne góry  w niektórych miejscach pięciokrotnie wyższe od Mount Everestu. Sposób, w jaki fale sejsmiczne zwalniały, gdy uderzały w to miejsce, doprowadziło naukowców do wniosku, że składa się ono z materiału z dna oceanu, który był przepychany przez płaszcz Ziemi przez setki milionów lat. Ponieważ materiał jest gęstszy niż ciekła skała tworząca płaszcz, spowalnia fale sejsmiczne w stopniu pokazanym w danych.

 

Pomiary zostały wykonane wcześniej w niejednorodnych regionach, a dane z tego badania pokazują, że może on otaczać całe jądro Ziemi. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Science Advances.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Admini - dlaczego na

Admini - dlaczego na niektórych maszynach , z których korzystam wyniki sondaży pojawiaja się pomimo , że nie biorę nigdy udziału w tych durnych sondażach ? Kto na tych maszynach klika w sondażach ?  Wy czy firma kontorlująca wynik sondażu !?

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj