Starożytna Palmyra odbita z rąk IS

Kategorie: 

public domain

Starożytne miasto syryjskie Palmyra, zostało dziś odbite z rąk IS przez wojska rządowe, poinformowała syryjska agencja informacyjna SANA. Po ciężkich walkach trwających od pierwszych dni marca, 6000 żołnierzy syryjskich (w tym elitarne oddziały Tygrysy Pustyni oraz Sokoły Pustyni) i wspierających ich prorządowych milicjantów oczyściło Palmyrę, jej starożytną część i silnie ufortyfikowane wzgórza otaczające miasto, z broniących się w tym strategicznym mieście terrorystów IS.

 

 

Zdobycie przez armię rządową Palmyry będącej ważnym węzłem drogowym jest wielką klęską dla terrorystów. Teraz droga na wschód do Rakki, stolicy ISIS stoi otworem a Palmyra stanie się zapewne bazą następnych operacji antyterrorystycznych.

Także droga do miasta Dajr Ez-Zaur jest otwarta. W mieście tym położonym nad Eufratem, odciętych jest tysiące cywilów i żołnierzy syryjskich czekających w oblężonym mieście na odsiecz od wielu miesięcy.  

 

W odbiciu Palmyry, historycznego miasta znajdującego się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, kluczową rolę odegrało lotnictwo rosyjskie i syryjskie, wspierające swymi atakami postępy syryjskich wojsk lądowych.

 

IS zajęło Palmyrę w maju 2015 roku po błyskawicznej ofensywie, zajmując ogromne połacie środkowej Syrii docierając do miasta Karjatajn leżącego tylko kilkadziesiąt kilometrów od granicy libańskiej i zamieszkanego w dużym stopniu przez chrześcijan. Odbicie Palmyry pomoże w oswobodzeniu Karjatajn, skąd IS ciągle atakuje siły rządowe i zagraża rozcięciem terytorium kontrolowanego przez rząd na dwie części.

 

IS natychmiast rozpoczęło swe krwawe rządy w Palmyrze. W masowych egzekucjach zamordowali ponad 300 osób związanych w jakikolwiek sposób z rządem syryjskim. Jedną z ofiar został światowej sławy archeolog Khaled-al-Asaad, który badał i opiekował się ruinami od 50 lat. Po ścięciu jego ciało zostało zawieszone w centralnym punkcie starożytnej części Palmyry.

Ofiarą tych barbarzyńców padły starożytne zabytki, które zostały uznane przez fanatyków za bałwochwalcze. W powietrze między innymi wysadzono świątynię Szamin- Balaa oraz rzymski Łuk Triumfalny. Choć saperzy dopiero przystąpili do rozminowywania miasta i starozytnych ruin, to rząd syryjski już zapowiedział odbudowę i rekonstrukcję zniszczonych zabytków. Pomoc zadeklarowało już kilka krajów w tym Rosja. Tymczasem na konferencji prasowej rzecznik Departamentu Stanu USA Mark Toner powiedział, że "zajmowanie terytorium przez wojska rządowe to nie jest powód do świętowania". Cóż nie od dziś wiadomo kto stoi po czyjej stronie w tym konflikcie.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Komentarze

Portret użytkownika Robaczkowa

   No to pora na stopniowe

   No to pora na stopniowe zmniejszanie zasiłków dla świeżych migrantów, które ich zmotywuje do powrotu do kraju. Proponuję co miesiąc o 10 % mniej kasy. Wojna się kończy więc niech wracają do domu. Dlaczego niby mieliby tu (w Europie) zostać na stałe? Europa powinna być dla Europejczyków. Już za dużo tego obnoszenia się tu z tym islamem.
  Życzę  Wam wszystkim spokojnych, zdrowych i rodzinnych świąt !

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika UPAdlina

ja w mózgu panie barze od

ja w mózgu panie barze od jakiegoś czasu mam ten sam niezmienny porządek, więc drobna pomyłka z twojej strony!!....A to, że dałeś mi plusa to może dlatego, że tobie coś się w mózgu naprawia??!!.....Zresztą tekst za którego dałeś mi plusa jest bardzo neutralny, więc większość pewnie się z nim zgodzi !!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika UPAdlina

Brawa dla bohaterskich

Brawa dla bohaterskich żołnierzy syryjskich i ich sojuszników z Iranu i Rosji !!!!!.................I hańba dla twórców i sponsorów zbrodniarzy z isis, czyli dla pejsów, usmańców i ich klakierów (ssaudów, turasów, angoli, żabojadów, szwabów i innych ścierw) !!!!!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Skomentuj