Stany Zjednoczone zwolnią kolejnego więźnia z Guantanamo

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons
Stany Zjednoczone w pośpiechu chcą rozwiązać kwestię więzienia Guantanamo. Tym razem uwolniony zostanie "Brytyjczyk" Shaker Aamer, który był niesłusznie przetrzymywany przez 13 lat.

 

Aamer mieszkał w Londynie wraz ze swoją żoną, Brytyjką, oraz czwórką dzieci. Pod koniec 2001 roku został zatrzymany w Afganistanie a dwa miesiące później wysłano go do więzienia Guantanamo na Kubie. Był wielokrotnie torturowany i oskarżany o współpracę z al-Kaidą i Osamą bin Ladenem. Władze Wielkiej Brytanii potwierdziły, że Aamer zostanie wypuszczony z więzienia w najbliższym czasie.

 

Jego sytuacja jest bardzo podobna do Abdula Shalabi, który został właśnie zwolniony do Arabii Saudyjskiej. Wszelkie postawiane przez USA zarzuty nie zostały udowodnione. Shalabi i Aamer spędzili kilkanaście lat w zamknięciu. Obecnie w Guantanamo przebywa jeszcze ponad 100 więźniów.

 

 

Źródło: http://www.theguardian.com/us-news/2015/sep/25/last-british-detainee-in-guantanamo-bay-to-be-released

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu

loading...


Komentarze

Skomentuj