Stany Zjednoczone zakazały latania 99 rosyjskim samolotom

Kategorie: 

Źródło: tg

Departament Handlu USA opublikował listę 99 samolotów, które od 2 marca przyleciały do Rosji i Białorusi, łamiąc tym samym sankcje USA. Rząd USA zwraca uwagę na fakt, że jakakolwiek forma konserwacji tych samolotów w dowolnym kraju na świecie jest sprzeczna z prawem amerykańskim.

W istocie oznacza to, że prawie sto samolotów z listy nie będzie już mogło latać, podała amerykańska agencja w oświadczeniu. Na liście znajdują się samoloty powiązane z obywatelami i firmami rosyjskimi, które latały do Rosji w ciągu ostatnich 16 dni.

 

Agencja wyjaśnia, że sankcje nałożone w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę dotyczą wszystkich samolotów, które w co najmniej 25% składają się z części amerykańskich. Mogą to być zarówno samoloty wyprodukowane w USA, jak iw krajach trzecich.

 

Na amerykańskiej liście samolotów, które nie mogą latać, znajduje się również prywatny odrzutowiec służbowy Romana Abramowicza, tj. należący do biznesmena Gulfstreama G650. Większość „zabronionych samolotów” obsługiwana jest przez Aeroflot, który wcześniej odwołał wszystkie loty do USA i Europy. Na liście znajdują się również różne modele Boeinga firmy Nordwind, Utair, Azur Air.

 

Rosyjskie linie lotnicze mają zakaz latania samolotami dzierżawionymi. Jak władze starają się rozwiązać ten problem?

 

„Publikujemy tę listę, aby świat wiedział, że nie pozwolimy rosyjskim i białoruskim firmom i oligarchom poruszać się bezkarnie z naruszeniem naszych praw” – powiedziała Gina Raimondo, szefowa Departamentu Handlu USA.

 

„Te samoloty nie mogą być serwisowane, a osoby naruszające sankcje mogą zostać ukarane poważną karą więzienia, grzywną, utratą przywilejów eksportowych lub innymi ograniczeniami” – czytamy w oświadczeniu.

 

Jak zareaguje Rosja? Jeszcze przed wprowadzeniem tych środków Rosja była zasadniczo w izolacji w transporcie lotniczym. Po inwazji na Ukrainę i nałożeniu sankcji przestrzeń powietrzna dla niej została zamknięta przez Unię Europejską, Szwajcarię, Kanadę i inne kraje. W odpowiedzi Rosja zamknęła swoje niebo dla przewoźników lotniczych z tych krajów.

 

Stany Zjednoczone, podobnie jak Unia Europejska, po inwazji na Ukrainę zakazały eksportu do Rosji towarów i technologii dla lotnictwa i kosmonautyki. Samoloty rosyjskich linii lotniczych tracą prawo do latania, ale Rosja tworzy nowe ustawodawstwo, które faktycznie stanowi dla nich równoległy system regulacji w tym kraju.

 

12 marca brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego Bermudów (BCAA) poinformował o zawieszeniu certyfikatów zdatności do lotu dla samolotów rosyjskich linii lotniczych. Są one używane w Rosji na podstawie umowy między dwoma krajami.

 

Świadectwo zdatności do lotu to dokument uprawniający samolot do wzlotu w powietrze. Wydawany jest przez kraj, w którego rejestrze statek powietrzny jest zarejestrowany.

 

Jednocześnie w marcu w Rosji weszło w życie nowe prawo, zgodnie z którym rząd ma prawo decydować o sposobie realizacji umów leasingu zagranicznych samolotów i silników lotniczych. Zgodnie z tą ustawą rosyjskie świadectwa zdatności do lotu będą wydawane na podstawie świadectw wydanych przez obce państwo przed 1 stycznia 2022 roku.

 

Jak Rosja zamierza samodzielnie obsługiwać amerykańskie samoloty, nie zostało jeszcze oficjalnie ogłoszone.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika syriues

Amerykanie. Jacy to sa

Amerykanie. Jacy to sa amerykanie?Indianie?

A co oni takiego dobrego kiedykolwiek zrobili?

Teraz walcza o Ukrainę, bo sa tam metale ziem rzadkich ,ktore sa potrzebne do produkcji,czy to w Eu czy usa.

Jestem sa tym by technogia nie zabijala ludzi i nie niszczyla ziemi

A wiec wsadzie sobie ta wojne jedni i drudzy. 

Portret użytkownika j23

Po czym poznać inteligentnego

Po czym poznać inteligentnego bezobjawowo mutanta wyszczepionego pseudo szczepionką ? Dawniej pisał że widzi wszędzie tylko płaskoziemców i foliarzy teraz widzi wszędzie ruskie onuce .Preparat zniszczył mu zupełnie komórki mózgowe , tacy są już nie do odratowania.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Strony