Stany Zjednoczone zagrożone wirusami przenoszonym przez komary

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Komar egipski (Aedes aegypti) oraz komar tygrysi (Aedes albopictus) to gatunki, które przenoszą śmiertelne choroby, takie jak Zika, denga i żółta gorączka. Amerykańskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) ostrzega, że komary te mogą znaleźć warunki odpowiednie do przetrwania na terytorium aż 75% Stanów Zjednoczonych.

 

Chociaż opinie specjalistów budzą spory niepokój – do tej pory są to jedynie przewidywania. Potencjalne ryzyko przenoszenia chorób przez komary w Stanach Zjednoczonych wciąż nie jest znane. Niemniej jednak nowe badania wskazują na konieczność podjęcia środków ostrożności, między innymi poprzez kontrolę owadów występujących na kontynencie.

 

Badacze przeanalizowali warunki do obecności komarów w poszczególnych stanach. Okazało się, że 71% z nich stanowi odpowiednie warunki dla komara egipskiego, a na 75% może funkcjonować komar tygrysi. Dokładne mapy opublikowano w czasopiśmie naukowym Journal of Medical Entomology

Za najbardziej sprzyjający przetrwaniu komarów czynnik uznano temperaturę. Opracowane przez naukowców mapy mają pomóc pracownikom opieki zdrowotnej oraz reszcie społeczeństwa w podjęciu działań profilaktycznych przeciw zainfekowaniu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Skomentuj