Stany Zjednoczone wysyłają kolejnych żołnierzy do Iraku, chcą przeznaczyć miliardy dolarów na wojnę

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Na dzień dzisiejszy w Iraku przebywa ponad 1,500 amerykańskich żołnierzy, jednak Barack Obama postanowił wysłać tam dodatkowe wojska, które również będą szkolić iracką armię oraz kurdyjskich bojowników. Co więcej, prezydent USA chce przeznaczyć ponad 5 miliardów dolarów na wojnę z radykalnymi islamistami.

 

Dawniej, Stany Zjednoczone dozbrajały i szkoliły syryjską opozycję, w skład której wchodzą różne ugrupowania. Niektóre z nich okazały się bardziej radykalne i już wtedy otwarcie mówiono, że broń mogła wpaść w niepowołane ręce. Co więcej, okazało się iż część opozycjonistów z całym uzbrojeniem przechodziła na stronę Islamskiego Państwa, z którym obecnie walczą kraje zachodnie.

 

Jeszcze w zeszłym roku amerykańscy wojskowi twierdzili, że dozbrajanie i finansowanie bojowników w Syrii polegało na ślepym zaufaniu. Wierzono iż uzbrojeni opozycjoniści podejmą się walki z wojskami Baszara al-Assada. Wychodzi jednak na to, że broń oraz pieniądze, jakie wysyłano do Syrii, ostatecznie pozwoliło utworzyć organizację terrorystyczną ISIL.

 

Można więc powiedzieć, że siły zbrojne Islamskiego Państwa powstały właśnie dzięki Stanom Zjednoczonym. Najpierw przeznaczano pieniądze na wojnę z Assadem, teraz przeznacza się pieniądze na wojnę z dżihadystami, którzy również mają w interesie walkę z syryjskimi wojskami. Wcześniej wielokrotnie pojawiały się informacje o współpracy między opozycją a organizacją ISIL.

 

Media przemilczają już przeszłość i skupiają się tylko na obecnej sytuacji, a sytuacja jest teraz taka, że Stany Zjednoczone chcą przeznaczyć miliardy dolarów na walkę z wrogiem, którego w rzeczywistości sami stworzyli. Do Iraku wysłani zostaną kolejni żołnierze, którzy pomogą w walce z dżihadystami. Całkowita liczba amerykańskich żołnierzy w tym kraju wyniesie już ponad 3 tysiące.

 

 

Na podstawie: BBC.com

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kazek12

USA za puiste dolary,

USA za puiste dolary, tworzone z powietrza, chcą zniuewolic cały świat i bronią zaciekle hegemonii dolara, za pomoca , którego cały świat finan suje polityke amerykańską, politykę niepokojów i wojen inicjowanych przez pustego dolara.

Portret użytkownika achiles

Dzisiejsza polityka polega na

Dzisiejsza polityka polega na ustalicznym straszeniu MAS TERROREM i właśnie w tym celu wymyśla się i stwarza zagrożenie, by potem móc zaproponować i wdrożyć rozwiązanie, a że to wszystko kupę KASY kosztuje, to tylko miły dla rządzących dodatek, bo zawsze ktoś, na tym zarobi. Tylko w tym przypadku w grę tą wchodzą setki, jak nie tysiące istnień ludzkich. Ale widocznie mocno obecnie obowiązuje powiedzenie STALINA, iż " śmierć tysięcy, to tylko statystyka, a tragedią jest odejście kogoś bliskiego,  jednego ". 

Skomentuj