Stany Zjednoczone wysyłają kilku więźniów z Guantanamo do Urugwaju jako uchodźców

Kategorie: 

Źródło: Shane T. McCoy/U.S. Navy/Wikimedia Commons
Okryte złą sławą więzienie Guantanamo, mimo zapewnień ze strony Baracka Obamy, wciąż nie zostało zamknięte. Stany Zjednoczone próbują teraz pozbyć się więźniów aby spełnić dawną obietnicę i jak powiadomił Pentagon, kilku z nich wysłano do Urugwaju jako uchodźców.

 

Do Urugwaju trafiło sześciu więźniów - czterech Syryjczyków, Tunezyjczyk oraz Palestyńczyk. W więzieniu Guantanamo spędzili ponad 12 lat i byli dotychczas oskarżani o udział w zamachach terrorystycznych oraz o przynależenie do Al-Kaidy. Wypuszczonym więźniom nie udowodniono żadnej winy a Stany Zjednoczone twierdzą, że nie stwarzają już oni żadnego zagrożenia.

 

Urugwaj jest pierwszym krajem z Ameryki Południowej, który przyjął więźniów z Guantanamo. Pentagon wyraził wdzięczność, ponieważ prezydent Urugwaju Jose Mujica już kiedyś zaproponował pomoc w tej kwestii. Jednak w więzieniu wciąż znajduje się około 136 osób a obiekt nie prędko zostanie zamknięty.

 

 

Na podstawie: http://www.bbc.com/news/world-us-canada-30367734

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Skomentuj