Stany Zjednoczone wciąż plądrują syryjskie surowce energetyczne

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Według lokalnych syryjskich źródeł, które w piątek 13 sierpnia poinformowały o tym syryjską agencję prasową, konwój złożony z 25 pojazdów, w tym z cystern, został skierowany w kierunku granicy z Irakiem. Jeszcze wcześniej wspominano o innych 30 pojazdach wywożących ropę. W poniedziałek 9 sierpnia z kolei Syryjska Arabska Agencja Prasowa (SANA) podała, że 80 pojazdów, w tym cysterny, przekraczały granicę z Irakiem. Konwój ten miał być ubezpieczany przez pojazdy opancerzone.

 

Przypomnijmy, że niespełna dwa lata temu Donald Trump oficjalnie przyznał, że amerykańskie wojska pozostały w Syrii po to, aby kontrolować tamtejszą ropę naftową. Nowa administracja Joe Bidena twierdzi, że wojska te mają za zadanie „zwalczanie terroryzmu”. Nie trudno jednak się domyśleć, że ten chwyt propagandowy nowej amerykańskiej administracji ma na celu odwrócenie uwagi od rzeczywistego celu pobytu amerykańskich sił wojskowych w Syrii.

Wspomniane wywozy zrabowanej przez Amerykanów i ich sojuszników ropy są tylko kolejnymi z wielu tego typu działań w ostatnim czasie. Wcześniej również, podobnie jak w piątek zaobserwowano 25 pojazdów, które nielegalnie wywoziły z syryjskiego państwa tamtejsze zasoby ropy naftowej.

Wschodnia Syria, a zwłaszcza okolice miasta Dajr az-Zaur są najbardziej zasobnym w surowce naturalne obszarem tego kraju. To właśnie tam amerykański okupant postanowił zainstalować swoje obiekty militarne.

Amerykańskie instalacje wojskowe służące kontroli oraz rabunkowi syryjskiej ropy naftowej były już kilkakrotnie celem ataków ze strony syryjskich sojuszników. W sierpniu ubiegłego roku wojska okupacyjne USA ochraniające grabież syryjskich surowców a stacjonujące w pobliżu pola naftowego Conoco, zostały ostrzelane rakietami. Z pola naftowego Conoco, wraz z polami Al-Omar, Tanak i Al-Jafra, przed rewolucją i wybuchem wojny domowej wydobywano 80% syryjskiej ropy. W październiku 2019 roku amerykański reżim postanowił w ich pobliżu ustanowić kontrolę wojskową. Wysłano wówczas na ten obszar 250-300 żołnierzy plus opancerzone pojazdy i broń ciężką.

Atak z sierpnia 2020 roku nie był jedynym atakiem na amerykańskie wojska w tamtym rejonie. 28 czerwca bieżącego roku wojska USA stacjonujące w pobliżu pola naftowego Al-Omar również zostały ostrzelane, najprawdopodobniej przez proirańskie milicje.

Przypomnijmy, że grabież towarów i surowców przeciwnika w czasie wojny jest w oparciu o 33 artykuł czwartej konwencji genewskiej klasyfikowana jako zbrodnia wojenna. Walther Funk, jeden ze zbrodniarzy wojennych reżimu Adolfa Hitlera stanął przed trybunałami norymberskimi m.in. z powodu grabieży ropy naftowej z całej okupowanej Europy.

Proceder rabunku syryjskich surowców nie dotyczy jedynie prowincji Dajr az-Zaur. W lutym bieżącego roku libańska gazeta al-Akhbar poinformowała, że pełnomocnicy USA z tzw. Syryjskich Sił Demokratycznych kradną dziennie z prowincji Hasaka 140 tys. baryłek a cały proceder odbywa się przy wsparciu wojsk Stanów Zjednoczonych. Amerykanie mają ponadto dbać o to, aby skradziona ropa nie trafiała do syryjskich sił rządowych i ich sojuszników. Ghassan Halim Khalil, gubernator prowincji Hasaka stwierdził, że w czasie kiedy naród syryjski cierpi z powodu zimna i głodu, wspierani przez amerykańskie wojsko bojownicy plądrują narodowe zasoby Syrii.

O tym, że syryjska ropa jest rabowana już ponad rok temu poinformował amerykański senat ówczesny sekretarz stanu Mike Pompeo. Z kolei były amerykański dyplomata w Arabii Saudyjskiej Michael Springmann stwierdził, że zrabowana syryjska ropa trafia następnie do Izraela.

Na terenie Syrii znajduje się obecnie około 900 żołnierzy amerykańskiego reżimu okupacyjnego, w tym elitarne jednostki Zielonych Beretów. Członkowie administracji Bidena, w rozmowie z portalem POLITICO stwierdzili, że amerykański prezydent nie planuje usunięcia wojsk z Syrii. Tak więc proceder grabieży syryjskich surowców będzie zapewne kontynuowany.

 

 

 

Na podstawie:

https://www.farsnews.ir/en/news/14000523000530/US-Plnder-f-Syria-Cnines-as-55-Vehicles-Lad...

https://www.farsnews.ir/en/news/14000518000576/US-Tanker-Trcks-Transpr-Slen-Syrian-Oil-Ira

https://www.npr.org/2019/10/30/774521472/if-u-s-takes-syrian-oil-it-may-violate-internatio...

https://www.rp.pl/Wojna-w-Syrii/200819449-SANA-Na-baze-wojsk-USA-w-Syrii-spadly-rakiety.html

https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8200013,syria-atak-rakietowy-ameryka...

https://www.rp.pl/Wojna-w-Syrii/191109749-Sily-USA-buduja-bazy-wojskowe-na-roponosnych-ter...

https://www.theguardian.com/us-news/2019/nov/13/donald-trump-syria-oil-us-troops-isis-turkey

https://www.politico.com/news/2021/07/27/troops-to-stay-in-syria-biden-500848

https://www.un.org/en/genocideprevention/documents/atrocity-crimes/Doc.33_GC-IV-EN.pdf

https://www.tehrantimes.com/news/458438/U-S-backed-SDF-militants-steal-140-000-barrels-per...

https://nation.com.pk/24-Jan-2021/us-plundering-syrian-oil-to-send-to-israel-claims-us-ex-...

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: Adolf Rotshild
Portret użytkownika Adolf Rotshild

Komentarze

Portret użytkownika 3plabc

Amerykanie kradną ropę, a za

Amerykanie kradną ropę, a za zarobione pieniądze utrzymują kontyngent w Syrii i finansują całą operacje. USA topi tyle pieniędzy na oficjalne zbrojenia i utrzymanie armii, że kradną nawet ropę cysternami w okupowanej części Syrii... polityka oszczędności i zaciskania pasa. Co ciekawe legalny rząd, zamiast korzystać z zasobów kraju, musi importować ropę z zagranicy obchodząc przy tym międzynarodowe embarga. Brak paliwa utrudnia odbudowywanie Syrii ze zniszczeń wojennych, rozwój gospodarki, tworzenie miejsc pracy i normalizację życia społecznego. Tyle jest właśnie warta zachodnia retoryka o pokoju na Bliskim Wschodzie. Mówić wiele i robić tak, żeby broń Boże, sami zainteresowani własnymi siłami nie byli w stanie się podźwignąć z wojennej zapaści. Daje to możliwości stałej obecności, oraz cichego wysysania pieniędzy i surowców w regionie, bez możliwości wypracowania stabilizacji politycznej, gospodarczej, militarnej dla beneficjentów zachodniego altruizmu i wspaniałomyślności... klasyczne dziel i rządź! Wracając do transferów międzypaństwowych węglowodorów ciekłych. Ostatnio często zaczęły wybuchać pożary na statkach u wybrzeży Syrii. Nie wiem jak duży związek te incydenty mają z incydentami po drugiej stronie Półwyspu Arabskiego, gdzie u wybrzeży między innymi Omanu z kolei płoną lub są atakowane statki armatorów związanych z Izraelem, czy frakcją opozycyjną do szyickiej na Bliskim Wschodzie, jednakże w dziwny sposób zauważam niepokojącą mnie korelacje.

Portret użytkownika dd

30 cystern?? Jedna cysterna

30 cystern?? Jedna cysterna ma pojemność 30 - 40 m3. Rurociąg "przyjaźń" - w ciągu każdego roku transportuje około 66,5 miliona ton ropy naftowej. Tego się nie da porównać! Albo to jest drobne złodziejstwo (taki kieszonkowiec w sprawach ropy naftowej) albo w tych cysternach znajduje się coś innego.

Portret użytkownika Kwazar

USA to bandyckie państwo

USA to bandyckie państwo.Kłamstwo,grabierz i przemoc to od ZAWSZE jego fialry istnienia. Tylko naiwni dają się jeszcze złapać na tanią jankową propagandę ale i to się już kończy, podobnie jak ten PASOŻYTNICZY organizm USA zwany.

Portret użytkownika Kwazar

O dzięki ci wielkie ! Widać

O dzięki ci wielkie ! Widać że jednak jestem czytany. Tak poza tym to wież mi absolutnie nie przyszło mi do głowy że grabierz (zawsze mam grabie na myśli grabie-grabierz Kumarz ? ) można napisać inaczej ale i tak dzięki Ci wielkie, że jestem jednak czytany To mnie motywuje. 

Portret użytkownika Wiertaranachazara

Pomysl lepiej dlaczego w

Pomysl lepiej dlaczego w Polsce nie ma tarczy antyrakietowej prawdziwej a w Rumunii juz jest.

Naprawde bogactwa nie maja znaczenia do tego co szykuja , bo one nie uciekna . je zawsze mozna wydobyc. Tym bardziej ,ze Polska nie ma sprzetu by to zrobic i jest skazana na USA ktory maja do wydobycia wszystko.

 

Portret użytkownika Wungiel

No, tylko nas rabują bardziej

No, tylko nas rabują bardziej elegancko - transakcjami transferowymi, drenażem kapitału umysłowego i siły roboczej. Kiedyś pracowałem w firmie, amerykańskiej, która tutaj zatrudniała pracowników za jedną dziesiątą tego, co w Stanach po czym gotowy produkt, wypracowany w całości tutaj, odsprzedawała polskim instytucjom. Tylko w transakcji sprzedaży brała już udział inna spółka, zarejestrowana bezpośrednio przez firmę matkę, tylko na potrzeby takich biznesów. Nie muszę dodawać, że zawsze wykazywała straty... Tym sposobem, zasuwając w pocie czoła (no przesadzam trochę, ale to była najbardziej stresująca praca w moim życiu) wytwarzaliśmy za pół darmo produkt, który potem od nich kupowaliśmy za milionowe kwoty. Tak się robi biznesy! Inną praktyką jest na przykład pobieranie od krajowych spółek-córek opłat za używanie zanku towarowego firmy matki - tak robiło Tesco między innymi. Koszty niwelują dochód i cały szmalec leci za granicę. Albo udzielanie przez firmę matkę kredytów na szaleńczym oprocentowaniu - mechanizm też oczywisty.

Niepokojąca jest też dla mnie koncepcja ulokowania amerykańskich sił w pobliżu złoża polimetalicznego na suwalszczyźnie. Tak, wiadomo, przesmyk suwalski. No ale w Kosowie też niby chodziło o biednych albańskich brudasków a wyszło, że to jedna z większych baz wojskowych USA i ogromna kopalnia boksytów. O narkotykach nie wspomnę.

Podobne zakusy amerykańskie firmy mają wciąż na złoża rud cynku i ołowiu pod Zawierciem. Wtajemniczeni mówią, że jest tam też uran...

Całe szczęście, że nasi postanowili ostatnio trochę się pokłócić z jankesami - o ile to nie jest fałszywka i naprawdę zepsujemy sobie stosunki na dłuższy okres, to wspaniale!

I na koniec najważniejsze - zapominamy o jednym - przez to, że dolar był (i nadal jest, choć już mniej) walutą rozliczeniową na całym świecie (jak się jeździło na wchód w epoce Jelcyna, to normą było tam podawanie cen w dolarach - to już skrajny przykład) obarczoną olbrzymią inflacją, tak naprawdę Stany, od zakończenia drugiej wojny światowej regularnie i na wielkie kwoty okradają resztę świata. Skalę tej ukrytej ifnlacji i kradzieży najlepiej oddają ceny surowców na przestrzeni ubiegłego wieku, na przykład ropy:

https://stooq.pl/q/?s=cl.f&c=100y&t=l&a=lg&b=1

Sentimus experimurque, nos aeternos esse.

Strony

Skomentuj