Stany Zjednoczone rozpoczęły największe ćwiczenia morskie na świecie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Amerykańska flota na Pacyfiku rozpoczęła w piątek największe na świecie międzynarodowe ćwiczenia marynarki wojennej RIMPAC, które odbywają się w okolicy Hawajów. Biorą w nich udział sojusznicy z NATO oraz, co jest pewnym zaskoczeniem, Chiny, ale nie zaproszono Rosji.

 

Manewry potrwają do 1 sierpnia, i będzie w nich brać udział 49 okrętów wojennych, sześć okrętów podwodnych, ponad 200 samolotów i 25 000 żołnierzy z 23 krajów. Rosyjska Flota Pacyfiku, która wzięła udział w podobnych ćwiczeniach wojskowych w 2012 roku, tym razem nie otrzymała zaproszenia. W tym roku, debiutantem uczestniczącym w RIMPAC będą Chiny, co spowodowało falę krytyki w Kongresie Stanów Zjednoczonych.

 

Amerykańscy politycy i eksperci uważają, że działania Pekinu w regionie Azji i Pacyfiku są agresywne, a wspólne ćwiczenia wojskowe powinny być przeprowadzane przez sojuszników z krajów, które wykazują zainteresowanie utrzymaniem bezpieczeństwa regionalnego. Na podstawie rozwoju wypadków w tej części świata uważa się, że Chiny są potencjalnym agresorem na przykład w stosunku do Japonii, Wietnamu czy Indii.

 

Ćwiczenia RIMPAC prowadzone są od 1971 roku. W manewrach biorą udział okręty ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Wielkiej Brytanii. Regularne uczestniczą w nich także partnerzy z Japonii, Korei Południowej, Chile i Peru.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Szczerbiec

Wyraźnie widać, że USA prze

Wyraźnie widać, że USA prze do wojny, chce skłócić cały świat.
Teraz zapraszają swojego wroga (Chiny) na manewry, a te jak wiemy ostatnio trzymają z Rosją oraz mają jedno zdanie na temat Ukraińskiej Junty.
Niech szkolą dalej Rosjan czy Chińczyków, a za kilka lat zobaczą największe ćwiczenia Rosyjsko-Chińskie na wschodnim wybrzeżu USA.
Dolar upada, idzie wojna...

"Jesteśmy fanatykami, bo tylko fanatycy umieją dokonać wielkich rzeczy."- Jan Mosdorf

Skomentuj