Stany Zjednoczone przywracają sankcje i zakazują współpracy z Iranem

Kategorie: 

Foto: Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0

We wtorek rano czasu polskiego, Stany Zjednoczone oficjalnie zaczęły przywracać sankcje gospodarcze na Iran. Obecnie nałożono „pierwszą rundę” sankcji, a wkrótce pojawią się nowe. Donald Trump oświadczył, że każdy, kto będzie współpracował z Iranem, nie będzie mógł współpracować ze Stanami Zjednoczonymi.

 

Miesiące temu, Trump zapowiadał unieważnienie umowy nuklearnej, co było równoznaczne z przywróceniem sankcji i właśnie dotrzymał słowa. Lecz amerykański prezydent domagał się również, aby wszystkie państwa zrezygnowały z importu irańskiej ropy. Tak się składa, że między innymi Chiny, Rosja, Indie, Turcja i Unia Europejska otwarcie ignorują jego żądania.

 

Przywrócone dziś sankcje odbierają Iranowi dostęp do amerykańskiej waluty, zakazują handlu metalami przemysłowymi i szlachetnymi oraz importu perskich dywanów i pistacji, a także uderzają w przemysł samochodowy. W listopadzie nałożone zostaną kolejne sankcje, które będą wymierzone w sektor naftowy i gazowy oraz w Bank Centralny Iranu.

 

Wprowadzone ograniczenia mają osłabić irańską gospodarkę. Sankcje dodatkowo wpływają na niezadowolenie Irańczyków, którzy w ostatnim czasie organizują protesty antyrządowe, głównie w stolicy państwa.

USA grożą również sankcjami innym państwom, które będą kontynuowały handel z Iranem. Wśród nich jest Unia Europejska, która nie tylko nie zamierza zrywać współpracy, ale też zdecydowała się po raz pierwszy wprowadzić dyrektywę blokującą. Oznacza to, że europejskie firmy nie muszą przestrzegać amerykańskich sankcji i będą mogły dochodzić odszkodowań od Stanów Zjednoczonych, jeśli będą ponosić straty.

 

Konsekwencją przywrócenia sankcji gospodarczych może być blokada cieśniny Ormuz. Tankowce transportują tym szlakiem morskim około 18 milionów baryłek ropy naftowej rocznie, co stanowi 40% transportu drogą morską i około 20% całkowitego przewozu ropy na świecie. W niedzielę, irańska Gwardia Rewolucyjna potwierdziła, że przeprowadzała w cieśninie Ormuz manewry morskie. Jeśli Iran zrealizuje swoje groźby, będziemy świadkami poważnego wzrostu cen ropy na świecie, natomiast Stany Zjednoczone zapowiadały, że odblokują cieśninę, nawet jeśli doprowadzi to do wybuchu wojny.

 

Źródła:

https://www.zerohedge.com/news/2018-08-07/trump-blasts-anyone-trading-iran-will-not-be-tra...

https://www.theguardian.com/business/2018/aug/06/eu-acts-to-protect-firms-from-donald-trum...

https://www.reuters.com/article/us-iran-nuclear-guards/iran-guards-says-it-held-gulf-drill...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika 3plabc

Przecierz Trump to skończony

Przecierz Trump to skończony idiota! Każdy uważny zdroworozsądkowy obserwator i polityk to wie. Pytanie kto się będzie słuchał idioty? Zgaduję, że wszyscy go wyśmieją... ewentualnie poklepią po plecach, przytakną... i tak zrobią sowoje Trumpowi na przekór, choćby żeby udowodnić, że idiota im rozkazywać nie będzie. Trump z rozwartą gębą ze ździwienia, może usłyszeć najwyżej: Sorry Donald, taka sytuacja! ;P

Trwam na tej planecie tylko dlatego że wierzę iż zobacze jej koniec .To będzie ostatnia i zarazem najpiękniejsza rzecz jaką zobaczę.

Portret użytkownika Ftaq

to co wyprawia prezydent

to co wyprawia prezydent Borat woła o pomstę do nieba ! jak w cywilizowanym ? świecie jakieś państwo uzurpuje sobie prawo do decydowania kto z kim może handlować współpracować ! może wszyscy olejemy Borata i jego państewko i przestaniemy z nimi współprawcować, czas najwyższy!!!

Portret użytkownika euklides

Nie chcę cię martwić, ale tak

Nie chcę cię martwić, ale tak robi każde państwo, bo państwa nie są cywilizowane. Czy ja mogę handować z babcią na straganie bez pozwolenia i kontroli ze strony państwa? Nie! Czy mogę zawrzeć z kimś umowę np. o pracę, bez kontroli ze strony państwa? Też nie! Instytucja zwana państwem zawsze uzurpuje sobie prawo do kradzieży owoców czyjejś pracy, decydowania kto z kim może handlować czy zawierać umowy.

Portret użytkownika ekstragoon

kanada odwołała swoich

kanada odwołała swoich dyplomatów z Arabi saudyjskiej .... tak na marginesie....zaczynają sie robić "ciekawe czasy".

A usa widzę że w Iranie chętnie by wprowadziły demokrację hahahaha. I cocacolę i Lehman Brothers, , Maca tak...macdonaldsy dla całego świata, oczywiście tu z kurczaka, i z barana.

Historia Rosji oczami Łotyszy film: The Soviet Story Polskie spojrzenie: Transformacja Od Lenina do Putina.

 

Portret użytkownika dd

Sprawa wydaje się prosta -

Sprawa wydaje się prosta - jak zwykle skorzysta na tym kilku "cfaniaków" kosztem całych społeczności.

Tylko dlaczego inni pozwalają na takie działania? Gdzie dowody na podstawie których usa podejmuje kroki zmierzające do wojny?

Trwam na tej planecie tylko dlatego że wierzę iż zobacze jej koniec .To będzie ostatnia i zarazem najpiękniejsza rzecz jaką zobaczę.

Portret użytkownika alojzy

"Tak się składa, że między

"Tak się składa, że między innymi Chiny, Rosja, Indie, Turcja i Unia Europejska otwarcie ignorują jego żądania."

Ktoś mógłby pomyśleć, że to postawi polskich polityków w jakiejś dziwnej sytuacj: już ussańscy przyjaciele przyjechali dopilnować wykonania 447, amerykańskie laski wypolerowane ... a tu unia europejska pokazuje ussa środkowy palec. Tak mógłby pomyśleć ktoś kto nie docenia koczowniczej schizofrenii zalęgniętej na najwyższych stanowiskach, sterowanej łapówkami.

I proponuję zapamiętać to zdanie o ussańskich sankcjach (nawet na pistacje?!) i wymuszaniu ich stosowania przez inne państwa grożąc wojną światową, bo później (za rok, dwa trzy) znowu będzie pitolenie jak przy Wenezueli w stylu: "tak się kończy socjalizm! nieudolny rząd i to jeszcze dyktatorski! oto efekty rozdawnictwa! cymbały śpią na ropie, a biedują - rząd do zmiany!", a jakieś internauty co chwila będą podawać info 100% proof w stylu "moja druga babcia od strony cioci mieszkającej w Iranie widziała oddział Chińczyków kradnących ropę - oto prawdziwa przyczyna biedy!"

Portret użytkownika euklides

Tylko, że socjalizm alojziu

Tylko, że socjalizm alojziu to właśnie są sankcje wymierzone przez państwo we własnego obywatela. Taki irański rolnik musi najpierw zmagać się z sankcjami wymierzonymi przez państwo USA, które zakazuje mu eksportu pistacji do amerykańskich kontrahentów (co naturalnie uderza też w te amerykańskie firmy), a po wprowadzniu socjalizmu musi dodatkowo zmagać się z własnym państwem, które np. ukradnie mu 9/10 plonów i nakaże uprawiać pistacje poniżej ceny, która mu się opłaca.

Portret użytkownika alojzy

Wybacz, eukideklu, ale nie

Wybacz, eukideklu, ale nie mam nawet promila cierpliwości upadliny, który potrafi nieskończoną ilość razy tłumaczyć, wyjaśniać, podawać przykłady, a potem spokojnie patrzeć jak cały wysiłek idzie jak krew w piach, bo pacjent zaczyna swoją śpiewkę od nowa jak zacięta płyta.
Poprzeglądaj stare wpisy, gdzie wyjaśniłem dlaczego ważni są konkretni ludzie, oraz dlaczego i gdzie można sobie wsadzić wszystkie izmy którymi piorą sobie mózgi wszyscy humaniści.
Tłumaczyłem, że to ludzie tworzą ustrój i jego reguły, i nie jest ważne jaki on jest, bo sensowni ludzie przeształcą nawet ustrój ludożerców w samarytańskie niebo, a przekupiona banda bankierów przekształci siódme niebo w szambo. A wszelkie izmy służą tylko niedodymanym humanistom z niedorozwojem umysłowym do utrzymania jakiejś pozycji społecznej dzięki wyciąganiu dużej kasy z państwa - coś jak księżulkowie piorący baranom mózgi bezsensownymi zlepkami słów. Dla każdego typu barana przeznaczony jest odpowiedni pasterz: dla jednych ksiądz, a dla drugich polityczne pierdoły dzielące włos na dziesięć części (socjalizm, komunizm, liberalizm, marksizn, neomarksizm, sterowanie centralne vs módlmy się do najświętszego serca pana naszego, niech łaska pańska spadnie na nas i wróci nam wolność przez łaskawość pana naszgo, zdrowaś marjo).

Portret użytkownika euklides

Ty upadlina ciągle nie

Ty upadlina ciągle nie rozumiesz, że to państwo wyciąga "kasę", bo samo nic nie wytwarza i musi żerować na społeczeństwie, które to społeczeństwo państwo podporządkowuje sobie terrorem i podbojem. W twojej wypowiedzi jak zwykle jest zero konkretnych odniesień do mojego zarzutu, że socjalistyczne państwo kradnie rolnikowi plony i wprowadza rozmaite utrudnienia, które skutkują gospodarczą zapaścią tak jak w Wenezueli. Nie ma znaczenia jak to nazwiesz. Można to nazwać nawet "cymablizmem", ale oczytani ludzie wolą używać da wygody terminów, które mają ustalone powszechnie znaczenie i ułatwiają komunikację. Przykro mi jeśli ty nie rozumiesz co oznacza termin "socjalizm" i nie rozróżniasz go od innych pojęć. Pewnie dlatego twoje myśli są tak chaotyczne, pełne wewnętrznych sprzeczności i ogólnie bez sensu.

Strony

Skomentuj