Stany Zjednoczone przywracają sankcje i zakazują współpracy z Iranem

Kategorie: 

Foto: Gage Skidmore/CC BY-SA 2.0

We wtorek rano czasu polskiego, Stany Zjednoczone oficjalnie zaczęły przywracać sankcje gospodarcze na Iran. Obecnie nałożono „pierwszą rundę” sankcji, a wkrótce pojawią się nowe. Donald Trump oświadczył, że każdy, kto będzie współpracował z Iranem, nie będzie mógł współpracować ze Stanami Zjednoczonymi.

 

Miesiące temu, Trump zapowiadał unieważnienie umowy nuklearnej, co było równoznaczne z przywróceniem sankcji i właśnie dotrzymał słowa. Lecz amerykański prezydent domagał się również, aby wszystkie państwa zrezygnowały z importu irańskiej ropy. Tak się składa, że między innymi Chiny, Rosja, Indie, Turcja i Unia Europejska otwarcie ignorują jego żądania.

 

Przywrócone dziś sankcje odbierają Iranowi dostęp do amerykańskiej waluty, zakazują handlu metalami przemysłowymi i szlachetnymi oraz importu perskich dywanów i pistacji, a także uderzają w przemysł samochodowy. W listopadzie nałożone zostaną kolejne sankcje, które będą wymierzone w sektor naftowy i gazowy oraz w Bank Centralny Iranu.

 

Wprowadzone ograniczenia mają osłabić irańską gospodarkę. Sankcje dodatkowo wpływają na niezadowolenie Irańczyków, którzy w ostatnim czasie organizują protesty antyrządowe, głównie w stolicy państwa.

USA grożą również sankcjami innym państwom, które będą kontynuowały handel z Iranem. Wśród nich jest Unia Europejska, która nie tylko nie zamierza zrywać współpracy, ale też zdecydowała się po raz pierwszy wprowadzić dyrektywę blokującą. Oznacza to, że europejskie firmy nie muszą przestrzegać amerykańskich sankcji i będą mogły dochodzić odszkodowań od Stanów Zjednoczonych, jeśli będą ponosić straty.

 

Konsekwencją przywrócenia sankcji gospodarczych może być blokada cieśniny Ormuz. Tankowce transportują tym szlakiem morskim około 18 milionów baryłek ropy naftowej rocznie, co stanowi 40% transportu drogą morską i około 20% całkowitego przewozu ropy na świecie. W niedzielę, irańska Gwardia Rewolucyjna potwierdziła, że przeprowadzała w cieśninie Ormuz manewry morskie. Jeśli Iran zrealizuje swoje groźby, będziemy świadkami poważnego wzrostu cen ropy na świecie, natomiast Stany Zjednoczone zapowiadały, że odblokują cieśninę, nawet jeśli doprowadzi to do wybuchu wojny.

 

Źródła:

https://www.zerohedge.com/news/2018-08-07/trump-blasts-anyone-trading-iran-will-not-be-tra...

https://www.theguardian.com/business/2018/aug/06/eu-acts-to-protect-firms-from-donald-trum...

https://www.reuters.com/article/us-iran-nuclear-guards/iran-guards-says-it-held-gulf-drill...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika 3plabc

Przecierz Trump to skończony

Przecierz Trump to skończony idiota! Każdy uważny zdroworozsądkowy obserwator i polityk to wie. Pytanie kto się będzie słuchał idioty? Zgaduję, że wszyscy go wyśmieją... ewentualnie poklepią po plecach, przytakną... i tak zrobią sowoje Trumpowi na przekór, choćby żeby udowodnić, że idiota im rozkazywać nie będzie. Trump z rozwartą gębą ze ździwienia, może usłyszeć najwyżej: Sorry Donald, taka sytuacja! ;P

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika Ftaq

to co wyprawia prezydent

to co wyprawia prezydent Borat woła o pomstę do nieba ! jak w cywilizowanym ? świecie jakieś państwo uzurpuje sobie prawo do decydowania kto z kim może handlować współpracować ! może wszyscy olejemy Borata i jego państewko i przestaniemy z nimi współprawcować, czas najwyższy!!!

Portret użytkownika euklides

Nie chcę cię martwić, ale tak

Nie chcę cię martwić, ale tak robi każde państwo, bo państwa nie są cywilizowane. Czy ja mogę handować z babcią na straganie bez pozwolenia i kontroli ze strony państwa? Nie! Czy mogę zawrzeć z kimś umowę np. o pracę, bez kontroli ze strony państwa? Też nie! Instytucja zwana państwem zawsze uzurpuje sobie prawo do kradzieży owoców czyjejś pracy, decydowania kto z kim może handlować czy zawierać umowy.

Portret użytkownika ekstragoon

kanada odwołała swoich

kanada odwołała swoich dyplomatów z Arabi saudyjskiej .... tak na marginesie....zaczynają sie robić "ciekawe czasy".

A usa widzę że w Iranie chętnie by wprowadziły demokrację hahahaha. I cocacolę i Lehman Brothers, , Maca tak...macdonaldsy dla całego świata, oczywiście tu z kurczaka, i z barana.

Historia Rosji oczami Łotyszy film: The Soviet Story Polskie spojrzenie: Transformacja Od Lenina do Putina.

 

Portret użytkownika dd

Sprawa wydaje się prosta -

Sprawa wydaje się prosta - jak zwykle skorzysta na tym kilku "cfaniaków" kosztem całych społeczności.

Tylko dlaczego inni pozwalają na takie działania? Gdzie dowody na podstawie których usa podejmuje kroki zmierzające do wojny?

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Strony

Skomentuj