Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie drony kamikaze. Co to za broń?

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Administracja Bidena zdecydowała się dostarczyć Ukrainie wyprodukowane w USA drony kamikaze, tj. kierowane pociski samonaprowadzające, które mogą uderzać w cele wroga z odległości kilkudziesięciu kilometrów.

 

Do tej pory Stany Zjednoczone dostarczały tę zaawansowaną technologicznie broń tylko Wielkiej Brytanii. W porównaniu do innych bezzałogowych statków powietrznych są bardzo tanie, a ze względu na niewielkie rozmiary, dużą prędkość i cichy lot są praktycznie nie do zdobycia. Co to za broń?

 

Arkusz informacyjny Białego Domu dotyczący nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy mówi o „stu taktycznych bezzałogowych systemach powietrznych”.

 

Według CNN, NBC i Politico mówimy o amunicji krążącej Switchblade 300 i Switchblade 600, znanych również jako drony kamikaze. Przeznaczone są do niszczenia zarówno pojazdów opancerzonych, jak i piechoty.

 

Według NBC News, decyzja o dostawie tego zaawansowanego technologicznie rozwoju wojskowego była dyskutowana na amerykańskim szczycie do ostatniej chwili. Na razie nie wiadomo, jaki dron zostanie dostarczony na Ukrainę. Możliwe, że jeden i drugi.

 

Drony Switchblade produkuje firma AeroVironment, z siedzibą na przedmieściach Waszyngtonu. Jej klientem jest Dowództwo Operacji Specjalnych Sił Powietrznych USA. AeroVironment nie skomentował jeszcze doniesień o przekazywaniu swoich produktów armii ukraińskiej, ale otwarcie wyraża poparcie dla Ukrainy.

 

„Wspieramy obywateli Ukrainy i wszystkich krajów NATO" – czytamy na stronie internetowej firmy. „Ukraina i nasi wschodnioeuropejscy sojusznicy potrzebują teraz naszej technologii, by pokonać armię rosyjską i zapobiec przyszłej agresji".

 

Switchblade to roboty, inteligentne bomby wyposażone w silnik, kamery, systemy celownicze i głowicę. Można je zaprogramować do samodzielnego atakowania obiektów oddalonych o wiele kilometrów, mogą ostrzeliwać cele, aż nadejdzie odpowiedni moment na uderzenie.

 

Ta broń jest jednorazowa, dlatego nazywano ją „dronem kamikaze”. Flipblade jest znacznie tańszy niż rakiety używane przez drony bojowe. Według niektórych szacunków Switchblade 300 może kosztować zaledwie 6 tys. dolarów.

 

Switchblade 300 został zaprojektowany jako bezzałogowy statek powietrzny jednorazowego użytku i jest przeznaczony do uzbrojenia małych jednostek piechoty. Jest kompaktowy. Mierzy 610 mm długości, waży zaledwie 2,7 kg wraz z walizką transportową i wyrzutnią, bez problemu może być noszony w plecaku przez jednego żołnierza.

 

Po wyposażeniu Switchblade znajduje się w moździerzu, a po wystrzeleniu jego skrzydła rozkładają się i przekształcają w mały pocisk manewrujący. Można nim sterować na odległość do 10 km, może być w powietrzu do 10 minut. Nie nadaje się do zwiadu, ale odległe cele, tj. lekkie pojazdy opancerzone i siła robocza, są bardzo skutecznie przez niego niszczone. Niektóre modele Switchblade zostały zmodyfikowane, aby mogły również atakować wrogie drony.

 

Switchblade wykorzystuje kolorową kamerę i GPS do identyfikowania, śledzenia i atakowania celów, ale może być również zaprogramowany do atakowania obiektu według współrzędnych. Jego głowica ma ładunek wybuchowy odpowiadający granatowi ręcznemu. Ładunek jest zdolny do detonacji zarówno przy uderzeniu w cel, jak iw powietrzu. Po wystrzeleniu drona nie można już zwrócić, ale w razie potrzeby operator może anulować atak i ponownie celować.

 

Urządzenie napędzane jest silnikiem elektrycznym, leci cicho, a biorąc pod uwagę niewielkie rozmiary i dużą prędkość (w momencie ataku około 160 km/h) jest niezwykle trudne do wykrycia, a tym bardziej do zestrzelenia.

 

W marcu 2020 roku AeroVironment ogłosiło pomyślne testy w locie większej, przeciwpancernej wersji Switchblade, a w październiku zaprezentowało nowy model.

 

Switchblade 600 jest zauważalnie cięższy niż Switchblade 300, bo waży 23 kg, ale można go również przenosić ręcznie i ma dziesięciominutowy czas konfiguracji.

 

Według producenta, Switchblade 600 może atakować cele w odległości do 40 km i utrzymywać się w powietrzu przez 40 minut. Jego prędkość ataku jest wyższa niż u poprzednika – 185 km/h. Jego głowica jest przeznaczona do niszczenia pojazdów opancerzonych.

 

System sterowania oparty jest na tablecie z ekranem dotykowym. Może sterować lotem ręcznie lub autonomicznie, wykorzystuje szyfrowane kanały danych, jest wyposażony w moduł GPS z selektywną dostępnością i ochroną przed przechwyceniem elektronicznym.

 

Opracowano kolejną wersję Switchblade 600 - sześciostrzałkę przeznaczoną do montażu na platformie samochodowej lub dużym dronie.

 

Dokładny koszt Switchblade 600 nie jest znany, ale wiadomo, że jest on niższy niż koszt pocisków przeciwpancernych typu Javelin, które Stany Zjednoczone już dostarczają Ukrainie.

 

Switchblade wykorzystywano podczas walk w Afganistanie i kilku innych miejscach, ale nie reklamowano jego użycia. Jak dotąd Stany Zjednoczone nie sprzedały tej broni nikomu poza Wielką Brytanią. Raport o dostawach dronów na Ukrainę dotyczy zaledwie stu kompleksów, choć niewykluczone, że to dopiero pierwsza partia.

 

Oprócz doniesień o wysokiej wydajności Switchblade, jest bardzo mało publicznych informacji na ich temat.

 

Nie wiadomo, ile takich kompleksów znajduje się w magazynach w Stanach Zjednoczonych, jak szybko AeroVironment może wyprodukować nowe i ile czasu zajmie ukraińskiej armii nauczenie się obsługi tej broni.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Drony kamikaze ? No i po co

Drony kamikaze ? No i po co to komu ? Żeby mnożyć ilość ofiar ? TERRORYZM w czystej postaci ? Na takie działania dronów kamikaze zwiększy się tylko twarda odpowiedź ruskich. Na chwilę obecną i jest to całkiem realne i sensowne  ( mimo to nie wiem ile w tym prawdy ? ) Nie istnieją już żadne "ukraińskie fronty" Są natomiast zamknięte KOTŁY i systematyczne likwidowanie resztek niedobitków. Nawet dla ukraińskich nazioli ruskie mają alternatywę poddania się albo, jak idzie to przeczytać gdzieniegdzie, ruskie poślą ich wszystkich do Valhalli Smile Osobiście to powiem, że Ukraiński nacionalizm jest dla mnie całkowicie niezrozumiały Jest przede wszystkim NIEPRZYTOMNIE WSICIEKLE AGRESYWNY ! Bazuje wyłacznie na MORDOWANIU jak nie ruskich to Polaków. POLAKÓW !!!! Warto żebyście o tym pamiętali ! 

Portret użytkownika putin morderca

Watrto też przypomnieć ,że

Watrto też przypomnieć ,że ruskie też morowali POLAKÓW!!!! i to w większej ilości niż banderowcy ....a z tymi twoimi kotłami to bym się nie zapędzał jak dotąd w kotłach jest dziesiątki tysięcy o ile nie setki tysięcy ludności cywilnej na wschodzie i północy Ukrainy a trzy czwarte ukrainy ciągle jest nie opanowane przez ruskich morderców ....

Portret użytkownika Ruchomy Cel

"Wymiana rosyjskich generałów

"Wymiana rosyjskich generałów na Ukrainie. Gen. Samol: O wojnie zdecydują odwody i rezerwy [SKANER Defence24]" 

(Defence24.pl - 18-03-2022)

https://defence24.pl/sily-zbrojne/wymiana-rosyjskich-generalow-na-ukrainie-gen-samol-o-wojnie-zdecyduja-odwody-i-rezerwy-skaner-defence24

---

"Wymiana rosyjskich generałów na Ukrainie. Gen. Samol: O wojnie zdecydują odwody i rezerwy [SKANER]" 

(WIDEO z kanału "Defence24" - 18-03-2022)

Gościem odcinka programu SKANER Defence24 był gen. broni rez. dr Bogusław Samol. W rozmowie z redaktorem Juliuszem Sabakiem generał podkreślił, że „Ukraina walczy terenem”. Zaznaczył jednocześnie, że o przebiegu konfliktu zdecydują odwody i rezerwy, a także to, czy potencjał Rosji pozwoli jej na kontynuowanie działań ofensywnych. Gen. Samol mówił też o potrzebie wzmocnienia Wojska Polskiego, zwiększenia jego liczebności i konieczności opracowania nowej strategii wojskowej, co jest wielkim wyzwaniem dla Sztabu Generalnego. Dodał, że istotnym atutem dla Polski jest obecnie zgoda polityczna ponad podziałami w sprawie wzmocnienia zdolności obronnych, jaka była widoczna przy okazji przyjmowania ustawy o obronie Ojczyzny.

https://www.youtube.com/watch?v=xsVXglCAaXk

===

Portret użytkownika Ruchomy Cel

"Czy Kaczyński dogadał się z

"Czy Kaczyński dogadał się z Putinem na podział Ukrainy? Jan Piński" 

(WIDEO - 18-03-2022)

https://www.youtube.com/watch?v=yv0atVZ_jlo

---

"Pokazują, że NATO nie boi się Rosji. Sakiewicz o słowach Jarosława Kaczyńskiego w Kijowie"

(WIDEO - 16-03-2022)

Przez słowa Jarosława Kaczyńskiego bardzo mocno została przesunięta poprzeczka dyskusji o pomocy Ukrainie i przeciwdziałaniu atakowi rosyjskiemu. Ta poprzeczka oznacza, że NATO nie boi się Rosji - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej". 

Potrzebna jest misja pokojowa NATO czy szerszego układu, która będzie działać na terenie Ukrainy - powiedział podczas wizyty w Kijowie Jarosław Kaczyński. Dodał, że ta "misja nie może być bezbronna". - W tej chwili mówienie o szczegółach byłoby co najmniej przedwczesne. Ale to nie jest sprawa, o której dotąd nie rozmawiano - zaznaczył wicepremier Polski. 

https://www.youtube.com/watch?v=3OAbeqdN1G8

===

Portret użytkownika Lommo

Tallin, kamikadze to jest

Tallin, kamikadze to jest wtedy jak ludź robi za kierowcę pocisku. A tak bez ludzia to jest pocisk samonaprowadzający. Natomiast wojsko rosyjskie takie drony ma od 30 lat pod nazwą Motiw 3M, i jak się tego używa to strzela się z wyrzutni Smerch o zasięgu 70-90 km. Głowica kasetowa 9N152 zawiera 5 dronów . A Smerch ma 12 rur x 5 = 60 sztuk na raz.

Portret użytkownika spokoluz

World Hal Turner 18 marca

World Hal Turner 18 marca 2022

Minister spraw zagranicznych Rosji Ławrow grozi, że wszystkie środki transportu, które mogą wwieźć broń na Ukrainę, zostaną uznane za cele wojskowe.

Sformułowanie tej zapowiedzi pozostawia otwartą możliwość, że takie środki transportu MOGĄ znajdować się w innych krajach!   Po przeanalizowaniu dokładnych sformułowań, wyraźnie mówi się o "wszystkich przewoźnikach, którzy ***MOGĄ*** wwieźć broń na Ukrainę. . ."

Tak więc na pierwszy rzut oka wygląda na to, że celem ataku mogą być samoloty lub statki przywożące broń do takich miejsc jak Polska, które **MOGĄ** przewozić broń dla Ukrainy.

Przetłumaczono z www.DeepL.com

Art. 4. konstytucji RP

2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.

przywilej suwerena mającego bezpośrednią władzę - oddaj głos na siebie w domu.

Portret użytkownika Kot732

11 lipca 1943 r. Polskie

11 lipca 1943 r. Polskie kobiety plotkują z ukraińskimi kobitami przez płot, polskie chłopy chleją wódkę z ukraińskimi chłopami. Dzieci polskie bawią się z ukraińskimi dziećmi.

Nadchodzi zmierzch, gdzieś tak w okolicy godz. 22:00, lipiec długie dni. Te same Ukrole, które były przyjaciółmi polskich chłopów, sąsiedzi, to byli kurwa normalnie sąsiedzi, uzbrojone w widły i siekiery atakują polskie domy. Dziecku kazali patrzeć, jak jego mamie odrąbują po kolei: stopy, potem kolana, dłonie, ramiona, uda, itd. Jej dziecku kazali na to patrzeć - jego sąsiedzi...

A poza tym uważam, że NATO, UE i USA muszą zostać zniszczone.

Strony

Skomentuj