Stany Zjednoczone nie wstrzymują bombardowań w Syrii mimo śmierci setek cywilów

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Amerykanie we współpracy z Kurdami prowadzą bardzo agresywną kampanię, mającą na celu oswobodzenie miasta Manbij w północnej części Syrii z rąk ISIS. W wyniku walk giną nie tylko ludzie po obu stronach konfliktu, ale także cywile. Potwierdzono już śmierć setek mieszkańców tego miasta, lecz nieoficjalnie mówi się że życie straciło już około tysiąca ludzi.

 

Manbij jest otoczone ze wszystkich stron przez kurdyjskie bojówki, wspierane przez amerykańskich żołnierzy. Nieustannie trwają tam ciężkie walki a miasto jest potwornie zniszczone. Islamiści z ISIS otrzymali propozycję - mogli wraz z całym uzbrojeniem opuścić miasto i nie zostaliby wtedy zatrzymani, lecz odrzucili ją. Kurdowie mają problemy z wyzwoleniem miasta choć posiadają przewagę liczebną oraz wsparcie z powietrza.

 

Podczas tej operacji zginęło kilkuset cywilów. Stany Zjednoczone podchodzą do tych wieści z dużym dystansem, tak jakby nic się nie stało, i mają zamiar kontynuować naloty o czym powiadomił w piątek pułkownik armii Christopher Garver. Wojskowy powiedział dla gazety Guardian, że wszystkie zgony cywilów mogły zostać spowodowane przez bojowników ISIS którzy mieliby celowo umieszczać ludzi na linii ognia lub wykorzystywać ich jako żywe tarcze. Stwierdził również, że Stany Zjednoczone nie wiedzą ile jest dokładnie ofiar śmiertelnych. Media podawały wcześniej że w wyniku działań USA mogło zginąć 73 cywilów ale Christopher Garver nazwał to "dziką spekulacją".

 

Warto zwrócić uwagę że śmierć cywilów w Manbij, spowodowana działaniami Stanów Zjednoczonych, nie jest tak szeroko komentowana w mediach jak śmierć mieszkańców w Aleppo, gdzie nieustannie bombardują rosyjskie i syryjskie samoloty. Garver powiedział zresztą że walka o Manbij ma zupełnie inny charakter i może minąć jeszcze trochę czasu zanim miasto zostanie wyzwolone. Tylko kiedy USA zostaną podciągnięte do odpowiedzialności za śmierć cywili i nielegalne wkroczenie do obcego państwa bez zgody rządu?

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika F.a.T.s.truth

TAK  *#@*#**  POMIOTY DIABŁA

TAK  *#@*#**  POMIOTY DIABŁA W LUDZKIEJ SKORZE ODDAJĄ  NA DANINĘ OFIARY CAŁOPALNEJ  OD ZARANIA DZIEJÓW TEJ PIEKIELNEJ PLANETY PIEKIELNEGO SZAMBA ODWIECZNEGO MŁYNA BESTIALSTWA...OTWORZCiE WRESZCIE ZALEPIONE MÓZGI INFANTYLNĄ WIARĄ W WYŻSZE DOBRO....ŚWIĘTOSZKI Z PENTAGRAMEM  HEXAGRAMEM NA CHOINCE DIABŁA NARODZENA...ROZEJŻYJCIE SIĘ WOKÓŁ SIEBIE ILE TEGO SYMBOLICZNEGO GOWNA  ŚWIAT OTACZA....TERAZ NADCHODZI KOLEJNA MASOWA OFIARA STOS JUŻ JEST SZYKOWANY...

Portret użytkownika XaX

A czy ja pisałem rze lubie

A czy ja pisałem rze lubie ameryke? Gardze nimi tak samo jak Rosją, co ci da że zamienimy USA na Rosję? Będziemy dymani przez inny kraj który nami gardzi tak samo jak USA a za czasów ZSRR byliśmy tym samym czym jesteśmy za czasów NATO. 

Skomentuj