Stany Zjednoczone nie chcą bazy wojskowej „Fort Trump” w Polsce mimo oferty jej sfinansowania przez nasz kraj

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Polski rząd wręcz nalega, aby Stany Zjednoczone zwiększyły swoją obecność wojskową na terenie naszego kraju i wybudowały stałą bazę wojskową „Fort Trump”. Polacy podobno gotowi są wydać 2 miliardy dolarów, aby ściągnąć obce wojska, zamiast zainwestować tę kwotę w polską armię. Jednak coraz więcej wskazuje na to, że Stany Zjednoczone tak naprawdę nie są zainteresowane tą propozycją.

 

Nazwa „Fort Trump” została nadana przez samego prezydenta Andrzeja Dudę, który we wrześniu 2018 roku przekonywał USA do zwiększenia swojej obecności wojskowej w naszym kraju. Prezydent Duda zaproponowały wtedy, że Polska zapłaci za bazę 2 miliardy dolarów, czyli ponad 7,6 miliarda złotych.

 

Powyższa kwestia wywołała bardzo mieszane reakcje nie tylko w Polsce i USA, ale też w krajach Europy, oraz w samej organizacji NATO. Krytycy projektu „Fort Trump” uważają, że stała amerykańska baza wojskowa na terytorium naszego kraju może niepotrzebnie sprowokować Rosję. Stany Zjednoczone przypomniały o rotacyjnej obecności wojsk amerykańskich i dodały, że kwota dwóch miliardów dolarów nie pokryje wszystkich kosztów, związanych z budową bazy.

Tymczasem w samej Polsce zaczęto mówić, że stała baza wojskowa USA nie jest nam potrzebna i raczej nie przyniesie bezpieczeństwa. Kornel Morawiecki stwierdził, że kwestia ta powinna raczej zostać omówiona i rozwiązana między Rosją a Stanami Zjednoczonymi.

 

W tym tygodniu, do Warszawy przybył Podsekretarz Obrony USA John Rood, aby omówić z polskimi urzędnikami sprawę stałej bazy wojskowej „Fort Trump”. Po spotkaniu dowiedzieliśmy się, że Stany Zjednoczone mają dla nas „konkretną propozycję”. Oficjalnie wiemy, że jeśli Warszawa przyjmie tę tajemniczą ofertę to Polska i Stany Zjednoczone będą kontynuować rozmowy.

Rzecz w tym, że nikt nawet nie wspomniał, iż chodzi o stałą bazę wojskową. Co więcej, portal Defense One zacytował wypowiedź anonimowego urzędnika Pentagonu, który jest zaznajomiony z przebiegiem negocjacji. Według tego źródła, Stany Zjednoczone składają Polsce inną ofertę, która zakłada zwiększenie rotacyjnej obecności amerykańskich wojsk w naszym kraju. Rzecznik Departamentu Obrony powiadomił, że wszelkie szczegóły w tej sprawie pozostaną tajne dopóki strony nie osiągną finalnego porozumienia.

 

Odmowę Stanów Zjednoczonych można odebrać na różne sposoby. Stała baza wojskowa USA faktycznie mogłaby drażnić Rosję, a „zaoszczędzone” pieniądze można przecież zainwestować w rozwój polskiej armii. Z drugiej strony, czy odmowa ta sugeruje, że USA nie będą chciały chronić Polski podczas ewentualnej wojny?

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Radc

Dlaczego kacapy tak bardzo

Dlaczego kacapy tak bardzo boją się wszechpotężnych sił amerykańskich w Polsce? Ano, bo w starciu z nimi ruskie zawsze padało na ryj. Proste. Boją się ruskie. I dobrze - mają się bać i wyć z bezsilności heheheheh

Portret użytkownika U_P_Adlina

Anty znowu masz dzień bez

A ty znowu masz dzień bez kaftana? Inny nick, ale smród ten sam. W starciu w Syrii wszech-banrut uSSman dostał potężne bęcki od Rosji, a w Afganistanie nawet od talibów, biegających w klapkach po górach, hehehehe! Wycie i kwiki banderowni nie zmienią FAKTÓW, hehehehe!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Groot

Ale czego niby mają się bać?

Ale czego niby mają się bać? Tych nieudaczników, którzy zanim przejadą od Odry do Buga to 90% z nich pozabija się w wypadkach drogowych, a pozostałe 10% transswestytów, homosi i bab uzalażnionych od psychotropów podda się bez walki.

ZNAJDZIE SIĘ  KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika Kangur.

No popatrz, a fakty pokazują

No popatrz, a fakty pokazują zupełnie co innego, pokazują, iż to szatany boją się Ruskich, że nawet bazy nie chcą w Polsce postawić...wygląda na to, że usmańce nie chcą kolejny raz dostać z liścia i zbłaźnić się na oczach Świata...i tak ma być, niech się boją, ...a ty dalej żyj w swoim urojonym Świecie kretynie.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Strony

Skomentuj