Stany Zjednoczone mogły zorganizować przewrót wojskowy w Turcji

Kategorie: 

Źródło: Internet

Zamach stanu w Turcji zakończył się niepowodzeniem choć nie udało się jeszcze zatrzymać wszystkich uczestników przewrotu. W zachodnich mediach panuje przekonanie, że to nikt inny jak Erdogan mógł zorganizować przewrót aby później dokonać dogłębnych czystek w kraju i wzmocnić swoją władzę. Co ciekawe, o możliwym przewrocie wojskowym w Turcji mówiło się już od co najmniej kilku miesięcy.

 

 

Z najnowszych ustaleń wynika że ten krwawy incydent doprowadził do śmierci ponad 260 osób. W piątkową noc Erdogan nazwał próbę obalenia jego rządu "prezentem od Boga" i natychmiast rozpoczął czystki. Od momentu zamachu aresztowano już około 6 tysięcy osób, w tym generałów, sędziów, prokuratorów i żołnierzy - wśród nich znajduje się nawet pułkownik Ali Yazici, jeden z najbliższych doradców wojskowych prezydenta.

 

Turecki Minister Sprawiedliwości zapowiedział już kolejne zatrzymania. Erdogan ogłosił nawet że rozpocznie dyskusje w sprawie przywrócenia kary śmierci która została zniesiona 12 lat temu. Jest on na ogół potępiany przez państwa zachodnie za to że likwiduje swoich przeciwników i zmierza do dyktatury.

Źródło: Flickr/Michael Fleshman/CC BY-NC 2.0

Tymczasem sytuacja w Turcji jest nieco bardziej stabilna, ale z najnowszych informacji wynika iż puczyści zdołali ukraść ponad 40 śmigłowców wojskowych. Niedługo potem nad Stambułem widziano kilka helikopterów. W mieście natychmiast zwiększono obecność sił specjalnych a tureckiej przestrzeni powietrznej pilnują myśliwce F-16 które otrzymały rozkaz strzelania do każdego intruza.

 

Nieudany przewrót wojskowy jest szeroko komentowany na świecie. Pojawiają się również interesujące doniesienia. Okazuje się że w piątek wieczorem Erdogan podczas powrotu do Stambułu mógł zostać zestrzelony przez puczystów - dwa myśliwce F-16 namierzyły jego samolot ale z jakiegoś powodu nie otworzyły ognia i pozwoliły maszynie wylądować na lotnisku.

 

Niektórzy aresztowani żołnierze podczas przesłuchania mieli powiedzieć iż nie mieli pojęcia że biorą udział w zamachu stanu. Od początku myśleli że to są tylko ćwiczenia. Wśród aresztowanych znajduje się pilot który zestrzelił rosyjski samolot nad granicą syryjsko-turecką w zeszłym roku.

 

Na zakończenie warto przytoczyć niektóre komentarze. Serbski Minister Spraw Zagranicznych uważa że zamach został przygotowany przez tych którym nie podoba się zbliżenie Putina z Erdoganem. Turecki Minister Pracy Süleyman Soylu wskazał na Stany Zjednoczone jako organizatora tego zamachu. Kilka dni temu premier Binali Yildirim mówił o konieczności poprawy stosunków z Assadem, co było dość zaskakującym oświadczeniem, a teraz ogłosił że Turcja wypowie wojnę każdemu kto poprze Fethullaha Gulena, muzułmańskiego duchownego który mieszka w USA i oskarżany jest o przygotowania do przewrotu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika sceptyyk

Erdogan wracał do Stambułu z

Erdogan wracał do Stambułu z wakacji z miejscowości Marmaris po tym, jak część zbuntowanych wojskowych ogłosiła przejęcie władzy w kraju.

"Przynajmniej dwa F-16 śledziły samolot z Erdoganem na pokładzie. Mieli w zasięgu swoich radarów jego, jak i dwa myśliwce eskortujące- powiedział turecki oficer wojskowy.Pozostaje tajemnicą, dlaczego go nie zestrzeliły - dodał były oficer."

 

 

Portret użytkownika Waldorfus

Alternatywy 44 Media: Czego

Alternatywy 44 Media: Czego to nie zrobił by John Moll dla Kremla...

Stany Zjednoczone mogły zorganizować przewrót wojskowy w Turcji” – tytułem art., dla Kremla...

„(...)aresztowano już około 6 tysięcy osób, w tym generałów, sędziów, prokuratorów i żołnierzy(...)” – z rozmachem napisał John Moll

Jasne... i USA doprowadzając do nieudanego – sfingowanego – bo przecież Erdogan zawsze stał po stronie „usmańców” –  puczu, pewnie specjalnie narażały by światową „demokrację” (czytaj żydo-masońską oligarchię) na niebezpieczny precedens: podwójne standardy w dziedzinie t. zw. niezawisłości sędziowskiej – jednej dla Polski i drugiej dla Turcji (tej która jest lepszym graczem na arenie między narodowej).

...Nawet napisał by tak naiwną propagandę...

P.S. przypominam Panu – Panie John: Turcja jest szanowanym członkiem Komisji Weneckiej która ma skazać Polskę na – zakazaną w UE – śmierć, członkiem NATO, pretenduje do członkostwa w UE, a Pan – Panie John Moll – napisał już tyle artykułów, oblewając jednocześnie tego biedaka Erdogana takim (przepraszam za wyrażenie)  „szambem”, że nie wiem jak się Pan wycofa z tego, gdy okaże się że ten... Erdogan... robił to wszystko razem z Panem – Panie John Moll – dla Kremla; dla atomowego słoneczka, ukochanego przez środowisko alternatywne, z Królem Słowian mości panem Janoszem Zagórskim na czele – Gazpadina Putina...

 

Egzystencja Minerwa: Ziemio! – tyle razy do ciebie wracałam... Kiedyś, na pewno znowu się spotkamy – powiedziała gdy odchodziło Spełnienie Ziemia.

Portret użytkownika Amasz

Twoja sprawa jest taka że

Twoja sprawa jest taka że piszesz nierzetelne artykuły, wprowadzasz swiadomie w blad czytelników insynuujac w tytułach coś czego nie ma, przedstawiasz własne opinie jako niby obiektywny fakt. Marnujesz i sprowadzasz na dno ten portal,  robiac z niego zwykly internetowy szmatławiec.  

Portret użytkownika John Moll

Skomentuję tylko jedno zdanie

Skomentuję tylko jedno zdanie:

"wprowadzasz swiadomie w blad czytelników insynuujac w tytułach coś czego nie ma, przedstawiasz własne opinie jako niby obiektywny fakt"

Tytuł artykułu brzmi: "Stany Zjednoczone mogły zorganizować przewrót wojskowy w Turcji".

1. Coś czego nie ma? Przedstaw dowody że mogło być inaczej, skoro w samej Turcji mówi się o zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych i tego muzułmanina Gulena.

2. Zacytuj zdania w których przedstawiam własne opinie jako fakty.

Waldorfus oburza się za każdym razem gdy dochodzi do wydarzeń, które nawet w najmniejszymm stopniu mogą być na rękę Putinowi. Wtedy wpada na ten portal i tropi "ruskich agentów".

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj