Stany Zjednoczone mogą ponownie zaatakować Syrię co doprowadzi do wojny z Rosją

Kategorie: 

Źródło: US Air Force

W ostatnim czasie nowy amerykański rząd twierdził, że będzie skupiał się bardziej na sprawach wewnętrznych i przestanie domagać się usunięcia Baszara Assada. Jednak niespodziewanie doszło do użycia broni chemicznej na terenach kontrolowanych przez islamską rebelię. Stany Zjednoczone po raz pierwszy od lat zareagowały stanowczo na użycie gazów bojowych i oskarżyły Assada o mordowanie cywilów. Choć nie posiadały żadnych dowodów, które obwiniałyby syryjską armię, postanowiono zbombardować jedną z baz lotniczych w muhafazie Hims.

 

Atak nastąpił w środku nocy. Kilkadziesiąt rakiet manewrujących Tomahawk, odpalonych z Morza Śródziemnego, uderzyło w syryjską bazę wojskową i jej najbliższe otoczenie. Odnotowano ogromne zniszczenia. Jak powiadomił rzecznik Pentagonu kapitan Jeff Davis, USA zniszczyły tamtejsze samoloty, hangary, składy amunicji, radar oraz system obrony przeciwlotniczej - ten sam, który jeszcze niedawno strzelał do izraelskich myśliwców. Uznano, że to właśnie w tej bazie wojsko rzekomo przechowuje zapasy broni chemicznej.

 

Nocna akcja Stanów Zjednoczonych otrzymała jednogłośne poparcie od Arabii Saudyjskiej, Francji, Izraela, Niemiec, Turcji, Wielkiej Brytanii a nawet Polski i Ukrainy. Donald Trump stwierdził, że uderzenie na syryjską bazę wojskową powinno uniemożliwić przeprowadzanie dalszych ataków z wykorzystaniem broni chemicznej i jest to w interesie bezpieczeństwa narodowego USA.

Pentagon zaczyna nawet rozważać czy Rosja brała udział w domniemanym ataku chemicznym. Amerykańscy politycy dali do zrozumienia, że może dojść do kolejnych uderzeń na pozycje wojsk syryjskich. Nikki Haley, ambasadorka USA przy ONZ ostrzegła dziś, że jeśli Organizacja Narodów Zjednoczonych nie zareaguje na wydarzenia w Syrii to Stany Zjednoczone mogą podjąć jednostronne działania na terenie tego państwa. Najprawdopodobniej chodzi o podjęcie działań zbrojnych.

 

Choć nie ma żadnych dowodów na to, że wojska Assada posiadają jakiekolwiek zapasy broni chemicznej i dokonały ostatniego ataku na Chan Szajchun, niektórzy sojusznicy USA proponują podjęcie kolejnych działań. Rzecznik tureckiego prezydenta Ibrahim Kalin domaga się utworzenia strefy zakazu lotów nad Syrią. Zaś sam Erdogan stwierdził, że ostrzał rakietowy to wciąż za mało.

 

Rosja nie pozostaje w tej sytuacji bierna. Ministerstwo Obrony zapowiedziało, że Syria otrzyma dodatkową ochronę, ponieważ systemy S-300 i S-400 zapewniają bezpieczeństwo bazom w pobliżu miast Latakia i Tartus. Kraj postanowił również zerwać porozumienie ze Stanami Zjednoczonymi, które pozwalało unikać kolizji pomiędzy amerykańskimi i rosyjskimi myśliwcami nad Syrią. Do zachodniego wybrzeża zmierza właśnie fregata Admirał Grigorowicz, uzbrojona w rakiety manerwujące Kalibr.

 

Sytuacja, w której światowe mocarstwo tak po prostu postanawia ostrzelać rakietami obce i osłabione wojną państwo przyczyniając się do śmierci żołnierzy, nigdy nie powinna mieć miejsca. To zaskakujące, że Stany Zjednoczone nie miały nawet zamiaru przeprowadzić dochodzenia w tej sprawie i niemal natychmiast przyjęły wersję prezentowaną przez islamską opozycję. Oskarżenia amerykańskiego rządu są zresztą pozbawione logiki - po co syryjska armia, nawet gdyby posiadała taki arsenał, miałaby stosować ataki chemiczne, skoro posiada znaczącą przewagę nad przeciwnikiem? Wojska rządowe zdobyły już wielkie miasto jakim jest Aleppo, przejęły spore terytoria kontrolowane przez ISIS w pobliżu jeziora Assada i osiągają sukcesy w Palmirze. Jak widać same oskarżenia w zupełności wystarczyły i skorzystali na tym przede wszystkim islamscy terroryści oraz "umiarkowane" ugrupowania zbrojne na czele z Erdoganem, który wielokrotnie domagał się obalenia Assada.

 

Źródła:

https://www.rt.com/news/383942-russia-missile-protection-syria/

http://www.reuters.com/article/us-mideast-crisis-syria-erdogan-idUSKBN1791X2?il=0

http://www.yenisafak.com/en/news/erdogan-spokesman-calls-for-syrian-no-fly-zone-without-de...

http://www.telegraph.co.uk/news/2017/04/05/un-security-council-holds-emergency-meeting-syr...

http://www.smh.com.au/world/us-strikes-on-syria-came-close-to-clash-with-russia-says-dmitr...

https://www.rawstory.com/2017/04/us-officials-investigating-possible-russian-involvement-i...

https://www.usatoday.com/story/news/politics/2017/04/06/us-launches-cruise-missile-strike-...

http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/us-russia-air-strikes-syria-suspend-ag...

Ocena: 

5
Średnio: 5 (7 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Sakala

Jak by na to niepatrzyć

Jak by na to niepatrzyć ruskie S-*** dały dupy. Czyto onacza że cała ta propaganda że są w stanie zestrzelić wszystko to ściema? Czy syryjczycy nie zareagowali na czas(pytanie na ile atomatyczne są te systemy)? Bo jeśli to ściema to ruskie mają pozamiatane. A to może oznaczać że była to próba przed podbojem syberii. Trump walił w hu** cały czas i teraz z chinolami pyknie Putina a sami sie policzą torchę póżniej, co dla obu stron w tym momencie jest korzystne.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika dex

Raczej nie zaatakują. Trump

Raczej nie zaatakują. Trump zaatakował bo mógł w ten sposób upiec kilka pieczeni na jednym ogniu. Po pierwsze opozycja nie może już wykorzystać argumentu że jest marionetką Rosji. Po drugie sprawdzili jak radzą sobie rakiety Tomahawk przeciw rosyjskiej obronie przeciwlotniczej. Po trzecie zyskał w opinii amerykańskich lemingów jako obrońca biednych i uciśnionych. Po czwarte jakiś czas temu głośno mówił że jak Korea Północna będzie dalej strzelała rakietami zrobi z nimi porządek, a Chiny po ataku na Syrię milczą co może być cichym przyzwoleniem do ataku na Koreę Północną. Oby to był atak poprzedzony chłodną kalkulacją zysków i strat bo jeśli to był impuls to syjoniści mają idealną marionetkę wojenną.

Portret użytkownika lipka

Prawdopodobnie pociski z

Prawdopodobnie pociski z bronią chemiczną zostały wystrzelone przez Turcję!. Dlaczego teraz Syria? Bo znów mówi się, że dyktator, że reżim, że to i tamto. Podobnie było z Irakiem i Libią, w których szukano broni chemicznej i była ona pretekstem do wywołania rozpierduchy w tych krajach, obalono Husajna i Kadafiego po to by zdestabilizować te kraje bo tylko wtedy można było wywieźć cały ogromny majątek za ocean, opróżniono banki, skarbce, wywieziono bezcenne skarby archeologiczne itd, jednocześnie nakręcając wszystkich Irakijczyków i Libijczyków przeciwko sobie, wysyłając płatnych zabójców w celu eliminacji przywódców grup sprzyjających poprzednim władzom lub płacąc zwykłym prowokatorom za sianie zamętu. Postawiono u władzy własne pacynki, którymi się rządzi w zniszczonych krajach pożyczając pieniądze na odbudowę, tworząc olbrzymi dług, wysyłając powiązane z amerykańską gospodarką firmy do wyssania z tych krajów ostatnich sił życiowych. Nie zapominajmy, że Turcja jest w Nato i na rozkaz wyższej instancji "z prośbą" o "tajne" zaangażowanie tę "prośbę" chętnie spełnia. Turcja ma swoje 5 minut i jest koniem trojańskim Usa i Nato.

Portret użytkownika Gorgi

Czekam na odwet Ruskich i

Czekam na odwet Ruskich i nawet mam nadzieje że Admirał Gregory na prozno tam nie plynie. Usa przegrały wojne w Syrii ale jednak jako przegrani idioci wracają do niej. No tak ropka jednak na 1 wszym miejscu, chuj z ludzmi.. Ktos kiedys madry powiedzial ze ludzie dziela sie na 2wie kategorie.. Ci co wygrali i na wojne idą i tych ktorzy na wojne poszli i przegrali. Stany musza dzisiaj zrozumiec ze sa w tej drugiej kategorii .. Zamach w Usrrr za bombki i zamach w Szwecji tez za bombki.. Glos rozpaczy, zaloba narodowa, chuj wam w dupe.. Naszczescie raz w życiu nasza kochana Polska sie nie wpierdolila... I ps. Ja bym na miejscu Putina im zapierdolil, co zrobia?

Portret użytkownika aratron

Myślę, że Trump ma racje i

Myślę, że Trump ma racje i wie co robi. Za to Putin, będzie miał do myślenia. A to jest więcej niż strategia. To jest logika na wyższym level'u. Po coś tyych Uchodźców  stamtąd wypędzili... To jest z góry, już przesądzone. To jest szkoda, w życiu Trumpa. I działanie zemsty Clinton na wyborze Trumpa. Cały świat tą decyzje odczuje

Pamiętaj Chemiku młody. Jak chcesz mieć dużo hałasu, wlej sobie wodę do kwasu...

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Strony

Skomentuj