Stany Zjednoczone mogą pomóc Turcji w obaleniu Assada, wprowadzając ustawę o strefie zakazu lotów nad Syrią

Kategorie: 

Źródło: US Air Force

Recep Tayyip Erdoğan to prawdziwy człowiek-zagadka. Jego intencje w sprawie Syrii pozostają niejasne. Choć kilka dni temu oświadczył, że wprowadził wojska do Syrii aby zakończyć rządy Assada i przywrócić "sprawiedliwość", z drugiej strony regularnie porozumiewa się z Putinem, który jest podobno zaskoczony jego niespodziewaną zmianą retoryki.

 

Rosyjski rząd wyraził zdziwienie, że turecki przywódca powiedział publicznie o zamiarze obalenia Assada. Wielokrotnie kontaktowano się z Erdoganem aby otrzymać wyjaśnienia. Stwierdzono, że jego oświadczenie stoi w sprzeczności z dotychczasowymi ustaleniami między Rosją a Turcją.

 

Tymczasem syryjski rząd wskazał, że Erdogan wreszcie ujawnił swoją prawdziwą naturę i pokazał jakie były jego prawdziwe zamiary - walka z terroryzmem, tj. z Państwem Islamskim i Kurdami, miała być pretekstem dla inwazji. Władze nazwały Erdogana najeźdźcą. Warto dodać, że turecką i syryjską armię dzieli dosłownie kilka kilometrów.

Z kolei Stany Zjednoczone intensywnie pracują nad wprowadzeniem strefy zakazu lotów nad Syrią, co nie znajduje zbyt dużego zainteresowania w światowych mediach. Prace nad ustawą H.R. 5732 rozpoczęto tuż po wyborach prezydenckich. Została już ona przyjęta przez Izbę Reprezentantów i trafiła do Senatu. Hillary Clinton jest zwolenniczką obalenia Assada i wszyscy o tym wiedzą. Lecz wybory wygrał Donald Trump, który nawoływał do poprawy relacji z Putinem i pozostawienia Assada w spokoju. Wygląda więc na to, że ustawa zostanie przyjęta w pośpiechu, dopóki urząd sprawuje Barack Obama. To z kolei oznacza, że syryjskie samoloty wojskowe mogą zacząć spadać jeszcze przed 20 stycznia.

 

Turcja, przynajmniej na dzień dzisiejszy, zajmuje się zwalczaniem Państwa Islamskiego i Kurdów, co jest na rękę Rosji, Iranowi i samej Syrii. W obecnej sytuacji, wbrew pozorom, Syria może najbardziej skorzystać właśnie na sojuszu z Erdoganem. Kurdowie otrzymują wsparcie militarne oraz szkoleniowe od Stanów Zjednoczonych i zależy im na utworzeniu własnego państwa. Ich plany mogą więc osłabić Syrię, Turcję, Irak i Iran - kluczowych sojuszników Rosji.

 

Trudno powiedzieć czy groźby Erdogana są realne, ale weźmy najpierw pod uwagę to, że tureckie wojska, aby siłą obalić Assada, musiałyby wkroczyć do Damaszku, oddalonego ponad 300 kilometrów od Aleppo. Jeśli Erdogan zadowoli się zagarnięciem północnej Syrii, być może pozostawi Assada w spokoju.

 

Na dzień dzisiejszy nie da się przewidzieć dalszych wydarzeń. Można uznać, że Erdogan gra po swojemu i nie pozwala aby Rosja czy Stany Zjednoczone narzucały mu swojej polityki. Można założyć, że Turcja, jako członek NATO, wypowiedziała wojnę Syrii i ma zamiar osłabić wpływy Rosji na Bliskim Wschodzie. Trzecia możliwość zakłada współpracę Rosji i Turcji w sferze militarnej i energetycznej - budowa rurociągu Turkish Stream. Iran nie będzie w stanie poprowadzić konkurencyjnego dla Rosji rurociągu przez Syrię do Europy.

 

Źródła:

http://sana.sy/en/?p=94878

https://www.rt.com/news/368739-erdogan-syria-assad-russia/

https://www.congress.gov/bill/114th-congress/house-bill/5732/text

http://thefreethoughtproject.com/media-silent-house-passes-no-fly-zone/#lvU7GMBObMYl654v.99

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/czy-turcja-wlasnie-wypowiedziala-wojne-syrii-erdogan-osw...

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika miro

Trzecia wojna światowa wisi

Trzecia wojna światowa wisi na włosku a już mamy wyklętych.Znany preppers Adolf Kudliński – skazany Wraz z 40 osobami z pobliskich wsi Adolf Kudliński (pierwszy polski preppers) tzw. leśne dziadki – został skazany wyrokiem sądu za zakup oraz nielegalne posiadanie broni palnej. Otrzymał wyrok 3 lat pozbawienia wolności i 18 tys. zł kary pieniężnej. Podczas rozprawy zgodnie twierdzili, że wszyscy posiadali broń w celach samoobrony i szkoleniowych. W większości byli to starsi ludzie pamiętający jeszcze czasy II WŚ i jedynie chcący walczyć o ojczyznę w razie napaści. W jego sprawie toczy się jeszcze postępowanie dot. zbierania środków na zakup broni i amunicji – jest zmuszony zawiesić nagrywanie nowych filmów na YouTube. Napisał też list do kancelarii Prezydenta RP w sprawie ułaskawienia, lecz nie otrzymał jeszcze pozytywnej odpowiedzi (brak decyzji).

Trzecia wojna światowa wisi na włosku a już mamy żołnierzy wyklętych,rozbrajanie patriotów którzy bronili by kraju przed najeźdźcom pójdą do więzienia!Pan Adolf Kudliński tzw pierwszy Polski preppers przygotowujący Polaków na ciężkie czasy typu Wojna został skazany na zasadzie pomówienia jednego świadka który zeznał że w czasie nieokreślonym o nieokreślonej godzinie sprzedał panu Adolfowi pistolet maszynowy,i to jest podstawa do skazania.Jest to przykre że nasze sądy tak szybko i łatwo wsadzają ludzi do więzienia.

http://monitorpolskislowian.neon24.pl/post/135393,trzecia-wojna-swiatowa-wisi-na-wlosku-a-juz-mamy-wykletych

 

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika excar

Goście od tej strefy zakazu

Goście od tej strefy zakazu lotów to już od pewnego czasu żyją w jakiejś równoległej rzeczywistości. Kto niby miałby to zrobić ? Jak miałby to zrobić ? Syria naszpikowana systemami walki elektronicznej. Ma swoją dość dobrą obronę plot .Nie używa jej przeciw USA i Izraelowi (chociaż nie tak dawno strącili jeden F-16  co Izrael się nie przyznawał a potem upozorowali katastrofę na lotnisku aby się z pilota rozliczyć) zapewne zgodnie z jakimiś tajnymi ustaleniami z Rosjanami. Sami Rosjanie nazwozili systemów S-300,S-400 i Panzyr. Nie ma szans aby pozwolili coś takiego sobie narzucić. No chyba że szatany szukają pretekstu do otwartego konfliktu ale zapewne znowu będziemy świadkami wyjątkowej wstrzemięźliwości Rosjan i tradycyjnie usmańce zostaną wyautowani. Mają już swoje g..no w Mosulu i nie bardzo wiedzą jak z niego wybrnąć. Armia syryjska z dnia na dzień silniejsza i codziennie zwalniają sie nowe siły z związku z likwidacją i zmniejszaniem kociołków (zachodnia Gota zlikwidowana dzisiaj całkowicie a Aleppo mocno się skurczyło). Rosjanie i Assad już przejęli inicjatywę i wszystko zmierza ku pomyślnemu zakończeniu. Sułtan już też dziś prostował swoje niefortunne groźby pod adresem Assada i potwierdził że integralność syryjskiego państwa jest nienaruszalna. Może argumentem była "gazrurka" albo gnijące tureckie pomidory ,ale nie ważne co ,ważne że skuteczne.

Portret użytkownika sceptyyk

Przestaję już ogarniać kto

Przestaję już ogarniać kto tam jest z kim i przeciwko komu....  żydki pod bokiem Rosjan atakują im sojuszników tzn Hezbollach, Kurdowie raz są sojusznikami Rosjan, innym razem USA... Turcy rozgrywają jakieś gierki  ze wszystkimi i przeciwko wszystkim - nie ogarniam tego  :(

Strony

Skomentuj