Stany Zjednoczone dozbrajają swoich sojuszników

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Sekretarz Obrony Stanów Zjednoczonych Chuck Hagel sfinalizuje dzisiaj transakcję opiewającą na 10 miliardów dolarów, która ma na celu wzmocnienie obrony krajów przed możliwym "przyszłym zagrożeniem" ze strony programu nuklearnego Iranu oraz gdyby syryjska broń chemiczna trafiła w niepowołane ręce.

 

Na tej transakcji skorzystają sojusznicy Stanów Zjednoczonych - Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie, ale głównie Izrael. Kraj ten będzie miał większe ilości broni dla ataków dalekiego zasięgu oraz samolotów i większe możliwości transportowania żołnierzy. Podczas spotkania z izraelskim Ministrem Obrony Moshe Ya’alon będzie omawiana sprzedaż wielozadaniowych samolotów V-22 Osprey, cysterny, zaawansowane radary dla myśliwców oraz rakiety przeciwlotnicze. Ponadto otrzymają latającą cysternę KC-135.

 

Zjednoczone Emiraty Arabskie zakupią 25 samolotów F-16 Desert Falcon, warte niemal 5 miliardów dolarów. Ponadto kraj, zarówno jak Arabia Saudyjska, będą mogły zakupić broń, która umożliwi im bardziej precyzyjne ataki z większych odległości. Wszystko ma na celu wzmocnienie sił w regionie po nieudanych rozmowach z Iranem w sprawie ich programu nuklearnego, który jest uważany za zagrożenie.

 

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział, że Izrael ma prawo do obrony swojego kraju i nie potrzebuje czyjejś zgody, by "zapobiec nowemu Holokaustowi". Tylko interwencja militarna może powstrzymać irański program nuklearny. Odnosząc się do problemu w Syrii powiedział, że dozbrajanie opozycji jest sporym problemem, ponieważ w rzeczywistości sami nie wiedzą kogo dokładnie dozbrajają. Twierdzi, że w Syrii znajduje się sporo niebezpiecznych broni, głównie broń chemiczna, a jeśli Al-Kaida ją zdobędzie, może ona zagrozić bezpieczeństu wszystkich krajów na świecie.

 

Dochodzą również informacje, że Waszyngton zwiększy fundusze do 250 milionów dolarów na różnego rodzaju sprzęty w celu wsparcia rebeliantów w Syrii a Unia Europejska chce w najbliższych tygodniach przedyskutować wysyłanie broni. Sama syryjska opozycja twierdzi, że otrzymana broń nie wpadnie we wrogie ręce a ich celem jest "zdemokratyzowanie" Syrii. Lider opozycji powiedział, że rząd Baszara al-Assada można zdjąć jedynie siłą, gdyż niedawne próby negocjacji okazały się nieskuteczne.

 

Ostatnio informowaliśmy, że wojna może przenieść się nawet do Jordanii, na co Stany Zjednoczone zareagowały wysłaniem żołnierzy, którzy będą bronić granic Jordanii. Coraz więcej obszarów w Syrii jest przejętych przez opozycję a sam John Kerry powiedział, że może niedługo dojść do przełomu. Wiele wskazuje na to, że rząd Baszara al-Assada zbliża się nieuchronnie ku końcowi.

 

 

Źródła:

http://www.jpost.com/Defense/Hagel-to-arrive-to-finalize-arms-deal-discuss-Iran-Syria-310512

http://www.jpost.com/Middle-East/Syrian-rebel-officer-rules-out-negotiations-with-Assad-310485

http://www.jpost.com/Iranian-Threat/News/PM-Israels-right-to-self-defense-not-open-for-debate-310275

http://www.jpost.com/Middle-East/In-nod-to-West-Syrian-opposition-rejects-terror-310531

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika 85r

Najśmieszniej wygląda

Najśmieszniej wygląda uzbrojenie polskiej armi, mamy jakieś tam samolociki, helikoptery, czołgi ale rakiet średniego zasięgu by razić rosje czy białoruś nimamy, a każdy kraj który chce się obronić przed takim niedźwiedziem to musi posiadać niezły arsenał rakiet średniego zasięgu, taką taktykę obronną ma iran i syria np. i usrael nie może ich ruszyć jak na razie. No ale wiadomo kto rządzi polską.

Portret użytkownika Juszka1980OGL

Tak a Polski rząd jak zwykle

Tak a Polski rząd jak zwykle śpi i nic na tym nie zyskamy, no ale jacy wyborcy taki rząd, banda sprzedawczyków i tumanów siedzi na wiejskiej, wypełniająca swoje portwele.Tylko nielicznych przedstawicieli mamy we władzach ktorzy się starają ale w bezmiarze głupoty mądre idee przepadają.
Zaradność nawet arabi w porównaniu z tym co u nas się dzieje jest porażająca nie wspominając o Korei Japoni itd... 
A Amerykanie coż tylko zacierają ręce ponieważ kasa leci, wiedzą jak rozkręcić gospodarkę.

Portret użytkownika euklides

W ramach wsparcia

W ramach wsparcia amerykańskie firmy rozpoczną wydobywanie gazu łupkowego w Polsce, co pozwoli wosjku polskiemu dojechać w strefę konfliktu transporterami przerobionymi na LPG.

Skomentuj