Stany Zjednoczone chcą opracować technikę kontrolowania dronów bojowych za pomocą umysłu

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Prowadzenie wojen w dzisiejszym świecie zaczyna coraz bardziej przypominać gry wideo. Piloci myśliwców, zamiast siedzieć w samolocie, obsługują bezzałogowe maszyny znajdując się w bazie, daleko od działań wojennych. Jednak Amerykanie chcą jeszcze bardziej ulepszyć obsługę dronów, wykorzystując technologię, która pozwoli operować maszyny za pomocą myśli.

 

Kontrolowanie maszyny za pomocą samych myśli nie jest nowością. Ponad 30 lat temu w kinach po raz pierwszy pojawił się film "Firefox". Amerykański pilot miał wykraść supertajny samolot, który posiada wspomnianą wcześniej technologię. Jednak nie jest to jedynie twór filmowy. Kilka miesięcy temu, niemieccy naukowcy w ramach eksperymentu zaprezentowali możliwość obsługiwania samolotu jedynie za pomocą myśli.

 

Sprawa ma się podobnie w przypadku dronów. W Stanach Zjednoczonych trwają prace nad projektem, finansowanym głównie przez Departament Obrony i Biuro Sekretarza Obrony USA. Naukowcy chcą aby drony bojowe mogły być obsługiwane za pomocą mózgu. Zwrócono uwagę, że dzięki temu, każdy żołnierz mógłby stać się operatorem takiego bezzałogowca - nawet osoby niepełnosprawne.

 

Jednak przede wszystkim, obsługa drona stanie się o wiele łatwiejsza, gdyż nie będzie wymagała komputerów ani innych urządzeń. Żołnierz będzie posiadał hełm wyposażony w elektroencefalograf, który będzie badał i przetwarzał aktywność mózgu. Technologia nie pojawi się jeszcze w najbliższym czasie, ponieważ wciąż jest na etapie badań, ale może w przyszłości - kto wie?

 

 

Źródło: http://www.mysanantonio.com/news/local/communities/helotes/article/UTSA-researchers-study-using-brain-signals-to-5726910.php

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj