Stały trening mózgu może pomóc w utrzymaniu jego sprawności

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z D'Or Institute for Research and Education opracowali technikę treningu mózgu, która może pomóc w komunikacji między jego obszarami. Badanie to może prowadzić do przełomu w leczeniu chorób i urazów neurologicznych, takich jak udar i choroba Parkinsona.

 

Theo Marins, autor badań i naukowiec z dziedziny biomedycyny, twierdzi, że dotychczasowe efekty badań są zaskakujące. Odkrycie to pokazuje jak szybko ludzki mózg zmienia swoje strukturalne i funkcjonalne połączenia pod wpływem odpowiednich bodźców w postaci ćwiczeń.

 

„Neurofeedback” to doskonały sposób na lepsze badanie głębszych procesów adaptacji mózgu. Technika ta pozwala regulować aktywność mózgu w czasie rzeczywistym, a tym samym szybko zdobywać nad nim kontrolę. Taka zdolność pozwala lepiej radzić sobie z upośledzonymi obszarami mózgu związanymi z takimi stanami, jak depresja i długotrwały ból.

Dokładnym celem badania było zwiększenie aktywności obszaru mózgu zaangażowanego w ruchy rąk. Zespół badawczy zgromadził 36 zdrowych uczestników, którzy zostali poproszeni o wyobrażenie sobie ruchu, zamiast faktycznego poruszania ręką.

 

Faktyczne ćwiczenia wykonało 19 osób, a pozostałe 17 było grupą kontrolną, która używała placebo. Naukowcy zbadali mózgi uczestników przed i bezpośrednio po treningu, który trwał około 30 minut. Obrazowanie przeprowadzono w celu zbadania wpływu neurofeedbacku lub placebo na sieci mózgowe i komunikację.

Wyniki pokazują, że część mózgu łącząca lewą i prawą półkulę wykazywała zwiększoną stabilność, a sieci modulujące ruchy ciała stawały się wyraźniejsze. Technika treningu mózgu miała również pozytywny wpływ na ogólny stan mózgu, który działał nieprawidłowo w wyniku udaru, depresji czy choroby Parkinsona. Badani z grupy kontrolnej nie wykazywali żadnych wyraźniejszych zmian.

 

Autorzy badania twierdzą, że odkrycie może być przełomowe dla neurologii. Nowa terapia jest prosta w zastosowaniu, a jej wykorzystanie jest niekosztowne. Naukowcy podkreślają jednak, że konieczne są dalsze badania, które pokażą dokładniejszą korelację między ćwiczeniami a sprawnością mózgu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj