Srogi atak zimy niemal na całym świecie. Czy to koniec globalnego ocieplenia i nadciąga epoka lodowcowa?

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Dane z satelitów pogodowych pokazują, że fala bardzo zimnego powietrza przetacza się jednocześnie przez Amerykę Północną, Europę i Azję. Według danych satelitarnych Ziemia gwałtownie się ochłodziła w ciągu ostatnich 2 miesięcy. Skutki tego zjawiska obserwujemy za oknami.<--break->

Duże ochłodzenie dotyka kilku kontynentów jednocześnie. Takiej sytuacji nie było od wielu dekad. W Ameryce Północnej może dojść do kataklizmu pogodowego. Wir polarny meandrujący na południe spowoduje tak dotkliwe ochłodzenie, że będzie wystarczająco zimno aby zamrozić niezamarzające płyny w pojazdach mechanicznych.

 

Ekstremalne zimno dotknęło Stany Zjednoczone już od piątku 5 lutego, a do nocy z poniedziałku na wtorek większość kraju dotknie gwałtowny spadek temperatur. Prognozy na najbliższe 10 dni są ponure. Ekstremalnie niskie temperatury utrzymają się w Ameryce Północnej przynajmniej do 17 lutego. Tej arktycznej eksplozji towarzyszyć będą potężne opady śniegu.

 

Wcale nie lepiej jest w Europie. Patrząc na Stary Kontynent, mamy dokłądnie tę samą historię. Do wtorku 9 lutego na dużych obszarach, zwłaszcza w regionach północnych, środkowych i zachodnich, temperatura będzie o 8 do 20 stopni Celsjusza niższa od wieloletniej średniej zimowej. Wielkie opady śniegu i mrozy od kilkudziesięciu już dni paraliżują Szkocję. 

Nienormalnie śnieżna zima w tym kraju trwa nadal już niemal dwa miesiące. Jest to jeden z najdłuższych okresów mroźnej śnieżnej pogody w tym stuleciu. Wiele osób porównuje tę zimę z „dużymi mrozami” 2010 roku, ale wydaje się, że obecnie jest więcej opadów śniegu niż wtedy. 

Burza śnieżna uderzyła też w Holandię, zakłócając ruch kolejowy i drogowy. W niedzielę Holandia obudziła się pośród zimowych krajobrazów, kiedy warstwa śniegu pokryła większość kraju, z wyjątkiem dalekiego południa i północy. Oczekuje się, że śnieg i silne wiatry utrzymają się przez większość dnia, ale prognozy mówią, że taka aura może tam trwać nawet kilka dni. Ze względu na trudne warunki doszło do serii wypadków i zamknięto obwodnicę między autostradami A15 a A4.

W niedzielę burza śnieżna i silny wiatr potęgujący mróz nawiedziły również północne i zachodnie Niemcy. Wiele pociągów zostało zmuszonych do odwołania przejazdów, ludzie próbowali przesiąść się na prywatne pojazdy, co doprowadziło do setek wypadków drogowych. Według policji na oblodzonych drogach rannych zostało 28 osób.

Narodowy operator kolejowy Deutsche Bahn powiedział, że główne trasy kolejowe między Hamburgiem a Hanowerem, Berlinem i na zachód zostały zamknięte, ponieważ na torach i liniach energetycznych utworzyły się zaspy śnieżne. Niektóre pociągi na wschodzie również zostały odwołane, chociaż większość śniegu spadła na północnym zachodzie.

Co ciekawe ze względu na śnieżyce odwołano również Mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim, które miały się odbyć w miejscowości Cortiny d'Ampezzo we Włoszech. Ich rozpoczęcie musiało zostać przełożone z powodu obfitych opadów śniegu. Organizatorzy nie ogłosili jeszcze nowego terminu ich rozpoczęcia, choć Międzynarodowa Federacja Narciarska poinformowała, że ​​informacja taka pojawi się później.

Przyczyną takiej decyzji było to, że od niedzieli spadło tam około metra śniegu, a jeszcze więcej spodziewane jest w poniedziałek po południu. Sprawia to, że ​​stworzenie solidnej i niezawodnej nawierzchni wyścigowej jest prawie niemożliwe.

Z zimą zmaga się również Azja. Mkieszkańcy tego kontynentu borykają się od końca grudnia 2020 roku z anomalnym mrozem, który powoduje, że zwierzęta zamarzają na śmierć w niektórych częściach Kazachstanu. Z kolei Syberia doświadczając najdłuższego okresu zimna od 14 lat! Nic nie wskazuje na to, aby zima tam zelżała w najbliższych tygodniach.

Co ciekawe również półkula południowa doświadcza temperatur poniżej średniej. Ochłodziło się nawet na wyspach Oceanu Spokojnego i Atlantyku. Coraz więcej wskazuje na to, że ocieplenie, będące czymś normalnym w czasie interglacjału, powoli się kończy i po latach ciepłych czeka nas zdecydowane ochłodzenie. Dowodzi to tego, że zmienność klimatu jest czymś stałym na naszej planecie i wpływ człowieka na procesy zachodzące w atmosferze może być znacznie wyolbrzymiany dla celó zarobkowych.


Globalna niższa atmosfera naszej planety cały czas się zmienia na skutek czynników naturalnych, takich jak aktywność słoneczna. Dane wskazują, że już teraz zrobiło się chłodniej niż w poprzednich dekadach, a może to być dopiero początek zmian jakie w tym zakresie nas czekają. Czy oznacza to, że klimatyści walczący z antropogenicznym globalnym ociepleniem wreszcie odpuszczą? Raczej nie, w promocję tych wierzeń zainwestowano za dużo środków. Można się tylko spodziewać adaptacji strategii przekonywania, że za wszystko odpowiada ludzkość.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

Poniżej wykres średniej

Poniżej wykres średniej temperatury na Ziemi... 
Na nim też widać piki w dół... One zawsze są... Ale jak ktoś ma pojęcie czym jest trend i jak się go wyznacza, to niech sobie na tym wykresie wyznaczy linie trendu... Tak samo na wykresie wstawionym w artykuł... I będzie miał odpowiedź czy temperatura na Ziemi rośnie czy nie, bez zbędnego filozofowania i teorii spiskowych...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika dd

Podoba mi się panika medialna

Podoba mi się panika medialna, której oczywistym celem jest przyciąganie czytelników w celu kolejnych odsłonieć strony. Jak nie ma śniegu - to tragedia bo mamy ocieplenie, dziurę ozonową, efekt cieplarniany i ten straszny dwutlenek węgla, a w ogóle to w Polsce będziemy hodować cytrusy. Jak jest zima przez kilka dni - tragedia, idzie epoka lodowcowa, zaraz braknie żywności i wszyscy zamarzniemy a z Polski do Szwecji będziemy jeździć saniami. Farmazon by się uśmiał...

Portret użytkownika tubylec

Kiedyś to była zima i było

Kiedyś to była zima i było lato. I każdy to wiedział, i nikogo to nie dziwiło .. nawet jak dojebało metr śniegu w październiku i leżał do maja. Teraz to trzeba napompować muchę do rozmiarów słonia i z normalnej o tej porze roku pogody zrobić kataklizm, a z powiewu chłodnego powietrza bestię ze wschodu. Co za pokolenie miękiszonów .. najlepiej zamknąć się w domu i oglądać netflixa, bo życie na zewnątrz jest zbyt niebezpieczne.

Strony

Skomentuj