Środowisko na Marsie jest bardziej nieprzyjazne dla życia niż sądzono

Kategorie: 

Źródło: NASA

Nie odnaleźliśmy jeszcze definitywnie życia na Marsie, jednak odkrycie cząsteczek organicznych w próbkach gleby oraz atmosfery dało nadzieję, że jest to tylko kwestią czasu. Ostatnie eksperymenty pokazują jednak, że ta kwestia może być bardziej skomplikowana, niż się wydawało.

 

Naukowcy już od pewnego czasu sądzili, że na Marsie znajdują się toksyczne nadchlorany. Ich domysły zostały potwierdzone dzięki próbkom pobranym przez łazik Curiosity. Jednakże, naukowcy zastanawiali się co to może oznaczać. Niektórzy uważali, że obecność nadchloranów może świadczyć na korzyć tego, że istniało tam życie. Nadchlorany obniżają temperaturę zamarzania wody oraz mogą służyć jako źródło energii dla niektórych bakterii.

 

Naukowcy wykonali eksperyment, w którym użyli bakterii występujących na Ziemi, zmieszali je z nadchloranami i wystawili na działanie promieni UV w podobnym natężeniu, jakie występuje na Marsie. Wyniki były jednoznaczne – bakterie umierały dwa razy szybciej niż w normalnych warunkach. Po dodaniu innych składników marsjańskiej gleby, bakterie ginęły aż 11 razy szybciej. Praca naukowa, w której opublikowano wyniki badań wskazuje, że doświadczenie to pokazało jak trudne warunki dla organizmów żywych panują na Marsie.

Jest jednak druga strona tego odkrycia. O ile bakterie żyjące na Ziemi nie przetrwały marsjańskich warunków, być może mikroorganizmy żyjące na Czerwonej Planecie posiadają większą odporność. Wciąż odnalezienie życia na Marsie jest trudne, ze względu na panujące tam warunki, jednak nie jest niemożliwe.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Skomentuj