Na Sri Lance odkryto niezwykle dużego pająka nowego gatunku

Kategorie: 

Foto: P. rajaei (Ranil Nanayakkara).

Naukowcy odkryli na Sri Lance nowy niezwykle duży gatunek pająków. Doszło do tego w północnej części wyspy. Rozpiętość odnóży tego zwierzęcia przekracza 20 centymetrów. Nowy gatunek należy do ptaszników z rodzaju Poecilotheria.

 

Odkrywcy nadali mu nazwę Poecilotheria rajaei, od nazwiska lokalnego policjanta, który pomógł naukowcom dotrzeć do miejsca gdzie występują te pająki. Umaszczenie tego gatunku składa się z pięknych kolorowych wzorów. Mimo, że piękne pająki te są bardzo jadowite. Spokrewnione sa z rodziną Theraphosidae, której przedstawiciele występują na obszarze obu Ameryk a także w Afryce, Południowej Azji i w Australii.

Specjaliści od arachnologii oczekują pojawienia się pierwszych próbek DNA tego nowo zidentyfikowanego gatunku. Pozwoli to lepiej zrozumieć jego wyodrębnienie się jako endemicznego gatunku występującego na Sri Lance. Do tej pory naukowcy zdołali opisać 15 pająków określanych jako podgrupa Poecilotheria. Większość z nich jest krytycznie zagrożona wyginięciem z powodu utraty swojego naturalnego habitatu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika trochesięznam

Poecilotherie są rzeczywiście

Poecilotherie są rzeczywiście bardzo pięknymi (metallica wymiata.. ) ale zarazem bardzo jadowitymi i drogimi ptasznikami.
jednak pisanie o tym, że są spokrewnone z Theraphosidae (czyli np z blondi - największym ptasznikiem na świecie) to troche przesadza. Po pierwsze, poe są ptasznkami nadrzewnymi, a blondi naziemne..
jedyne co łączy te ptaszniki, to to, że są ptasznikami Wink
takiej poe ze względu na typ jak i rejon występowania moim zdaniem bliżej d avicularii lub psalmopoeusów

Portret użytkownika jadziaP

" jednak pisanie o tym, że są

" jednak pisanie o tym, że są spokrewnone z Theraphosidae (czyli np z blondi - największym ptasznikiem na świecie) to troche przesadza. "
tak?? a kto ci to powiedział?? a wiesz moze ze wszystkie ptaszniki naleza do theraphosidae?
 
"takiej poe ze względu na typ jak i rejon występowania moim zdaniem bliżej d avicularii lub psalmopoeusów" a wiesz chociaz jaki jest rejon wystepowania? z indii jest nie jest blizej do ameryki pld....
 
Wink
 
.

Portret użytkownika Pajączki

Głupcze, jak możesz sądzić,

Głupcze, jak możesz sądzić, że Poecilotheria spp. nie ma nic wspólnego z Theraphosiade? Nie mówimy tutaj o RODZAJU THERAPHOSA spp. TYLKO O CAŁEJ RODZINIE THERAPHOSIDAE (ptasznikowate)
 
Należą do niej wszystkie ptaszniki, miedzy innymi Poecilotheria spp. jak również Theraphosa spp. Psalmopoeus spp. Cyriocosmus spp. Avicularia spp. itd. itd.
 
A tak apropo, nazw łacińskich nie odmienia się na zasadach polskiej odmiany słów. Piszesz więc tą nazwę w tak jak ma być, ew. odmieniasz tak, jak jest to w zasadach jezyka łacińskiego. 

Portret użytkownika PoeManiak

Człowieku ! jeżeli nie masz

Człowieku ! jeżeli nie masz pojęcia o czym mówisz to nic nie mów ! Bo uważasz się za specjalistę a pi...sz głupoty ! to że Poecilotheria spp. to rodzina nadrzewnych ptaszników nie znaczy że nie są spokrewnione z ptasznikami podziemnymi czy naziemnymi ! Wszystkie są spokrewnione ! Twoim ubogim tokiem myślenia ... ludzie nie są spokrewnieni z małpami bo małpy żyją na drzewach a ludzie nie ? I nie udawaj że się na czymś znasz bo to jest Poe a nie żaden Psalmo ani Avicularia i nigdy nią nie będzie !  Poza tym nie wiem kto uczł Cię geografii  " rejon występowania" czyli Sri Lanka to wyspa u wybrzeży Indii czyli habitatu z którego pochodzą wszystkie Poe !! a Avicularia i Psalmopeus to ptaszniki pochodzące z AMERYKI !! więc skończ pierdolić głupoty  i udawać że cokolwiek wiesz ! Bo jesteś głupi !

Portret użytkownika hodowca

Spokrewnione sa z

Spokrewnione sa z południowoamerykańskimi tarantullami.
Sprostowanie do artykułu - nie jest spokrewniony z tarantulami! Tarantule należą do pogońcowatych i z ptasznikami łączy je jedynie potoczna nazwa przyjęta w USA, ale w tak sformułowanym zdaniu jak w artykule jest to błąd!

Poecilotheria spp. należą do rodziny Theraphosidae, której przedstawiciele występują nie tylko w południowej ameryce, ale także w: ameryce środkowej i na południu USA, w afryce, południowej azji i australii.
 
Poza tym dobry artykuł jak na portal spoza środowiska pajęczarskiego Smile

Portret użytkownika Ja

Taki wielki i nikt go nie

Taki wielki i nikt go nie zauważył wcześniej? Zresztą tak jak niektóre gatunki motyli w Ameryce Południowej m.in. w Wenezueli :] A może to coś innego niż nie dopatrzenie, a cała ta darwinowska teoria ewolucji to jedno wielkie...

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Portret użytkownika Grom zJjasnego Nieba

Ja napisał: Taki wielki i

Ja wrote:

Taki wielki i nikt go nie zauważył wcześniej? Zresztą tak jak niektóre gatunki motyli w Ameryce Południowej m.in. w Wenezueli :] A może to coś innego niż nie dopatrzenie, a cała ta darwinowska teoria ewolucji to jedno wielkie...

 Tworzenie się nowych gatunków nie jest ewolucją. Tworzenie nowych rodzajów nie występuje a to nazywałoby sie ewolucją. Tak czy siak ewolucji nie ma, nie było i nie będzie a Darwin stworzył swoją teorię pod wpływem illuminatów.
Ewolucja jest idiotyzmem z założenia.

ANMAX

Strony

Skomentuj