Spożywanie pomidorów poprawia płodność mężczyzn

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania sugerują, że likopen, czyli organiczny związek chemiczny z grupy karotenów, który w sporej ilości znajduje się w pomidorach, może w znaczący sposób poprawiać płodność mężczyzn. Dowiedziono, że zdrowi mężczyźni spożywający każdego dnia równowartość dwóch łyżek przecieru pomidorowego osiągnęli znacznie lepszą jakość nasienia. Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym European Journal of Nutrition.

 

Dotychczasowe zalecenia dla mężczyzn posiadających problemy z płodnością obejmują prowadzenie zdrowego trybu życia, noszenie luźnej bielizny, a także unikanie stresu, zapewniając sobie regularny czas na relaks. Wiele wskazuje na to, że do listy tej wkrótce może zostać dodane codzienne spożywanie pomidorów, a w szczególności ich koncentratów.

 

Likopen, podobnie jak witamina E i cynk, jest przeciwutleniaczem posiadającym właściwości chroniące organizm przed licznymi chorobami układu krwionośnego oraz nowotworami. W nowych badaniach dowiedziono również, że związek ten pozytywnie wpływa na płodność mężczyzn.

Podczas trwającego 12 tygodni badania 60 losowo wybranych mężczyzn przyjmowało ok 14 mg likopenu dziennie w formie suplementu (aby uniknąć różnic w przyswajaniu substancji pochodzącej z pomidorów).

 

Nasienie mężczyzn testowano na początku badania, po upływie 6 tygodni i na końcu, czyli po 12 tygodniach. Chociaż nie odnotowano różnicy w stężeniu nasienia, odsetek zdrowych plemników znacząco wzrósł, podobnie jak ich ruchliwość.

Mimo optymistycznych wyników, naukowcy zwracają uwagę przede wszystkim na małą próbę badawczą. Z tego powodu badanie ma zostać powtórzone na znacznie większa skalę, także u mężczyzn posiadających problemy z płodnością. Wówczas będzie można sprawdzić, czy likopen zadziała także u nich.

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj