Spore zapadlisko pojawiło się nagle w Wielkiej Brytanii

Kategorie: 

Źródło: Mark Noble

Jak donosi BBC w okolicy miejscowości Foolow w hrabstwie Derbyshire otworzył się spektakularny lej krasowy. Mierzy on prawie 50 metrów średnicy.

 

Niezwykłą formację geologiczną odkryto w Boże Narodzenie. Świadkowie twierdzą, że od tego czasu powiększył się o jakieś 10%. Miejscowi wspominają, że w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w tej samej okolicy zlokalizowano dwa inne leje krasowe podobnych rozmiarów.

 

Rozwiązanie tej zagadki może się wiązać z obecnością w tej okolicy starej kopalni rudy ołowiu. Po działalności wydobywczej doszło pozostało sporo wolnych przestrzeni pod ziemią i gdy dochodzi do splotu szczególnych okoliczności takich jak występowanie ulew, może to prowadzić do powstawania tak spektakularnych formacji geologicznych.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Tusin88

Tak jak na Śląsku Rejon

Tak jak na Śląsku Rejon Rybnik ,Wodzisław Śl ,Jastrzębie Zdrój , jest tyle pustych wyrobisk górniczych pod ziemią że praktycznie cały czas są wstrząsy ziemi ok 2,5 - 3 skali richtera .
Powstają  leje wypełnione wodą skarpy ze domostwami się walą przechylają i schodzą w dół bardzo duzo jest tego na Śląsku.

Skomentuj