Spora asteroida zderzyła się z Ziemią w okolicy Puerto Rico

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Na południe od Puerto Rico z Ziemią zderzyła się spora asteroida. Astronomowie z Hawajów są pewni, że 22 czerwca na południe od Puerto Rico spadła sporej wielkości asteroida. Obiekt wchodząc w atmosferę eksplodował. Wytworzyła się wtedy energia odpowiadająca wybuchowi około 6 kiloton trotylu.

Asteroida wielkości ciężarówki została zauważona dopiero kilka godzin przed zderzeniem z Ziemią. To astronomowie z Hawajów jako pierwsi zauważyli asteroidę o nazwie 2019 MO.Stało się to w sobotę, 22 czerwca. Wkrótce potem obiekt rozpadł się na kawałki przy wejściu do atmosfery mniej więcej 380 kilometrów na południe od miasta San Juan, w Puerto Rico.

 

To dopiero czwarty przypadek w historii, gdy naukowcy byli w stanie obserwować asteroidę, która była na kursie kolizyjnym z naszą planety. Pod względem wielkości obiekt 2019 MO w zupełności odpowiada meteorowi czelabińskiemu, którego nie zauważono do samego zderzenia. Pozostałe trzy znane przypadki obserwacji asteroid, które leciały w stronę Ziemi miały miejsce w ciągu ostatnich 11 lat. Są wśród nich asteroidy 2008 TC3, 2014 AA 2018 i LA, które spadły na Afrykę w około 7 godzin po ich odkryciu.

 

Asteroida 2019 MO wchodząc w atmosferę ziemską wybuchła i spowodowała eksplozję odpowiadającą niemal 6 kiloton trotylu. Eksplozja asteroidy na niebie była tak silna, że satelity obserwacyjne nie mogły tego nie zauważyć. Ustalojo, że w momencie wejścia w atmosferę kosmicznej skały, poruszała się ona z prędkością względem Ziemi wynoszącą około 14,9 kilometrów na sekundę.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika minoduesp

W filmie "armagedon" ekipa

W filmie "armagedon" ekipa wiertnicza wylądowała na "prawdziwej" asteroidzie - tak dużej , że miała własną grawitację i taki obiekt można z całą powagą nazwać asteroidą , zaś to co tu opisano to jedynie kosmiczny PAPROCH - nic wiecej.

Wkurza mnie taka "żonglerka" nazewnictwem ,obiekt który wybuchł nad Czelabińskiem miał ponoć śrenicę ~70 m i nazywa się go meteorem a tu wspomniano o "okruszynie" średnicy zaledwie kilku metrów i zaraz asteroida ...  

Portret użytkownika nn

Preferujesz ( a może to

Preferujesz ( a może to nabyte zwyczaje) że rozwiązania siłowe mogą coś zmienić. A ja obecnie myślę, że fizyczne czynniki globalnej destrukcji są eliminowane przez nadzorców ludzkiego eksperymentu, a może nas samych z przyszlości? Ale to nie znaczy cieplarnianych warunków Smile Pewne zaplanowane będą. Czasowo?- to np jak feralna liczba 11 jako suma lat hidżry ramadanu.

 

nn

Skomentuj