Spora asteroida 2017 SX17, zauważona w ostatniej chwili, przeleciała bardzo blisko Ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Duża asteroida, nazwana 2017 SX17 odkryta zaledwie kilka dni temu, przeleciała w odległości mniejszej niż księżycowa. Obiekt wielkości autobusu szczęśliwie minął Ziemię 2 października tego roku. Zaskakujące jest szczególnie to, że ziemscy astronomowie nic nie wiedzieli o tym przelocie, aż do niego doszło.

Ciało niebieskie, któremu nadano nazwę 2017 SX17, przeleciało między Ziemią a Księżycem w odległości zaledwie 88 320 km czyli 0,23 LD.  Asteroida 2017 SX17 została odkryta dopiero 29 września i był to już 34 obiekt w tym roku, który przeleciał w odległości bliższej niż średnia odległość z Ziemi do Księżyca.

Asteroida 2017 SX17 tak jak i 2017 SU17, którą odkryto zaledwie kilka dni wcześniej i która jako 33 obiekt w tym roku przeleciała między Ziemią a Księżycem, to asteroidy z tak zwanej grupy Apolla. Są to potencjalnie niebezpieczne skały kosmiczne, które często zderzają się z naszą planetą. Jedną z takich asteroid był na przykład słynny meteor czelabiński.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika lill

Brakuje mi tu informacji ile

Brakuje mi tu informacji ile asterid w podobnej odległości od Ziemi przeleciało w ubiegłym roku.

To by dawało chociaż miimalne pojęcie o skali zagrożenia  a przy okazji dobrze gbyło by wiedziec czy to są te same asteroidy czy moze jdnak nie zupełnie

Tak jak jest teraz to robienie zamieszania bez powdu

Skomentuj