Spór o płaskowyż Doklam może doprowadzić do kolejnej wojny Chin z Indiami

Kategorie: 

Źródło: US Department of Defense

Relacje między Chinami a Indiami są ostatnio bardzo napięte. Ostra wymiana zdań zaczęła się od sporu terytorialnego na płaskowyżu Doklam, który znajduje się przy granicach Bhutanu, Chin oraz Indii. Sytuacja niebezpiecznie zmierza w kierunku wojny.

 

Napięcie wzrosło jeszcze w czerwcu, gdy Chińczycy rozpoczęli budowę jezdni, która miała przebiegać przez wspomniany płaskowyż. Władze Bhutanu wyraziły sprzeciw, zaś kilka dni później na miejscu pojawiło się indyjskie wojsko, które wstrzymało pracę i pogoniło robotników. Chiny traktują płaskowyż Doklam jako swoje terytorium, więc naturalnie zaczęły oskarżać Indie o naruszenie granic i domagano się wycofania wojsk.

Rządy obu państw zaczęły się spierać o przynależność tego himalajskiego regionu. Pekin dał jasno do zrozumienia, że nie będzie tolerował "agresji" swojego sąsiada. Kontrolowany przez władze chiński dziennik Global Times stwierdził, że jeśli indyjskie siły zbrojne nie opuszczą płaskowyżu Doklam to mogą zostać usunięte siłą w wyniku wojny przeprowadzonej na małą skalę. Pod koniec lipca telewizja CCTV pokazała nagranie, przedstawiające chińskie wojsko, które miało brać udział w manewrach zorganizowanych w Tybecie.

 

Pamiętajmy, że w 1962 roku wybuchła wojna między Chinami i Indiami. Przyczyną konfliktu zbrojnego był właśnie spór terytorialny. Wojna przyczyniła się do śmierci ponad 2 tysięcy ludzi i zakończyła się już po miesiącu. Chiny osiągnęły wtedy zwycięstwo a teraz ponownie grożą działaniami zbrojnymi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika MINOTAUR

Kochane dzieci z wyzszym

Kochane dzieci z wyzszym wyksztalceniem. Zauwazylem od jakiegos czasu wasze antysemickie zachowania. Wydaje mi sie, ze nie na miejscu jest maltretowanie biednych zydow ktorzy maja traumatyczne wspomnienia z rejonow RPII pod okupacja III Rzeszy. Uczcie sie od madrzejszy, a bedzie wam dane dostapic wyzszosci Bogow i nirwany. Amen.

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Wbij sobie do tej pokrętnej

Wbij sobie do tej pokrętnej bańki pejsaku, że dzięki twojej nacji pośrednio i bezpośrednio Polacy jak i inne Narody Słowiańskie ucierpiały dużo bardziej i jakoś ten fakt twoi zawszeni pobratymcy przemilczają lub wyśmiewają a nas Słowian przedstawiają jako swoich prześladowców, nie oczekujcie już od Polaków współczucia i litości.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika Arya

Do mnie przybył wczoraj Perun

Do mnie przybył wczoraj Perun i tak mi rzecze: Arya teraz Polska otrzyma o de mnie taką broń jekiej nie ma nikt inny na tej planecie. 

A tak na poważnie. Wiele stron w internecie służy tylko sianiu dezinformacji. Nie mamy wiedzieć w co wierzyć, bo wtedy łatwo nami manipulować. Ja do wszystkiego podchodzę bardzo sceptycznie i dobrze na tym wychodzę. To nie znaczy, że nie może być tak jak piszą na niektórych stronach, ale jak tu odróznić prawdę od czystego sf?

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Skomentuj