Spontaniczne samozapłony elektrycznych autobusów. Niemieckie władze wycofują je z użytku

Kategorie: 

Źródło: dpa-infocom GmbH

Autobusy elektryczne w Niemczech zostały uznane za „zagrożenie pożarowe”. Podczas ich eksploatacji okazało się, że niezbędne do ich działania akumulatory, nagrzewają się nawet do 1000 °C. Niemieckie miasta wycofują pojazdy z eksploatacji jako środek zapobiegawczy. Podobne incydenty mają zresztą miejsce w innych miejscach świata.

 

Producenci pojazdów elektrycznych, nadal nie są zdolni do uczynienia tej technologii niezwodną. Bezpieczeństwo podczas podróży powinno być podstawą przy tworzeniu pojazdu, przeznaczonego do transportu osobistego i publicznego. Niemieckie media donoszą jednak, że funkcjonujące tam autobusy elektryczne są zagrożeniem dla kierowców i pasażerów. Pojazdy są obecnie wycofywane z ruchu w miastach.

 

Na początku czerwca tego roku w Hanowerze w Niemczech, wielki pożar zniszczył dziewięć autobusów należących do firmy transportowej Üstra. Firma wycofała pozostałe autobusy z eksploatacji w oczekiwaniu na dokładną przyczynę. Tego typu problemy nie są zresztą wyłączne dla Hanoweru. Stuttgart również wycofał elektryczne autobusy z eksploatacji, pobardzo podobnym pożarze, który zniszczył 25 pojazdów. Miasto Ratyzbona wycofało ten sam typ autobusu elektrycznego ze strachu przed pożarem.

Problemem jest ekstremalne nagrzewanie się akumulatorów, które mogą osiągnąć temperaturę nawet 1000°C. Dla porównania, temperatura pracy pieców kuźniczych dla stali to około 1200°C. Nie należy zapominać, że przypadki samozapłonów elektrycznych pojazdów, zdarzały się również w Chinach, Włoszech, Wielkiej Brytanii i wielu innych państwach świata. Dochodziło do nich zazwyczaj podczas ładowania. Nawet niektóre skutery elektryczne, potrafiły zapłonąć w środku jazdy.

 

Warto nadmienić, że technologia autobusów elektrycznych istnieje również w Polsce. Zgodnie z danymi z 2020 roku, w naszym kraju jest już łącznie 416 takich pojazdów, rozlokowanych w Warszawie, Zielonej Górze, Krakowie i Jaworznie. Wkrótce do tej listy dołączy jeszcze Wrocław, ponieważ w październiku, ogłoszono przetarg na zakup 11 autobusów elektrycznych wraz z elementami do ładowania.

Nie sposób ocenić czy zdarzenia z Niemiec, wpłyną na wdrażanie tej technologii w naszym kraju, lub wymogą na producentach stworzenie jakiegoś systemu anty-pożarowego. O ile powstanie coś takiego, to najpewniej wpłynie on nie tylko na bezpieczeńśtwo pasażerów, ale i wzrost ceny pojazdów. Ostatnie lata pokazały dobitnie, że nie będzie to zapewne problemem, dla zaślepionych walką o klimat urzędników, którzy przecież nie wydają swoich pieniędzy.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika angie

Auta elektryczne to nie tylko

Auta elektryczne to nie tylko łatwo zapalające się pojazdy, zwłaszcza podczas wypadku, ale jeszcze bardzo duże promieniowanie elektromagnetyczne niebezpieczne dla zdrowia. Jednym słowem błąd postępu technicznego i wielka pomyłka. Przyszłośc to samochody na wodór.

Portret użytkownika dd

A pożary samochodów na

A pożary samochodów na parkingach podziemnych w blokach skąd się biorą - ano samochody elektryczne. A jarająca się bateria to wysoka temperatura reakcji chemicznej - pożar takiej baterii powoduje w niewielkim garażu stopienie plastików (w tym orurowania garażu ale też zaparkowanych samochodów).

Portret użytkownika dziadek

PAŃSTWO DOBRO bytu I demo

PAŃSTWO DOBRO bytu I demo OKRACJI

Eden polskiej opozycji
Nad Europą słońce Peru
Źródło nowej dziś tradycji
.Może, ACHTUNG przyjacielu.

Wymierają już rodacy
Co ten język mroził skórę
Dziś widzimy, co to znaczy
Euro zmienia nam kulturę.

Ale czasem też się zdarza
Ideałom tym na ziemi
Że dosięgnie gospodarza
Samozapłon w tej pandemii.

Wycofują się sąsiedzi
Z autobusów elektrycznych
Bo w nich ponoć diabeł siedzi
Strzela ogniem im dziedzicznym.

Skoro jest już coś na fali
Cicha myśl jest w propozycji
Może by się wycofali
Z podsycanie w Polsce opozycji.

Portret użytkownika Endymion

W dzisiejszych czasach to

W dzisiejszych czasach to spontanicznego sexu nawet nie ma... Wszystko ustawione Sad

 

człek człekowi nie dorówna,

dusa dusy zajrzy w oczy,

nie polezie orzeł w gówna

pon jest taki, a ja taki;

jakby przyszło co do czego,

wisz pon, to my tu gotowi,

my som swoi, my som zdrowi.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Strony

Skomentuj