Spinozaur to pierwszy znany nauce pływający dinozaur

Kategorie: 

Źródło: Nizar Ibrahim/University of Detroit Mercy

Międzynarodowy zespół naukowców dokonał ważnego odkrycia, które może zmienić nasze postrzeganie dinozaurów. Odkryto bowiem pierwszy gatunek pływającego dinozaura, który prowadził półwodny tryb życia.

 

Spinozaur to rodzaj teropoda z rodziny spinozaurów. Dinozaury te żyły na terenach dzisiejszej Afryki Północnej od 112 do 93 milionów lat temu. Spinozaury ważyły 6-7 ton, mierzyły około 16 metrów i były większe od dorosłego Tyrannosaurusa Rexa.

W 2014 roku, Nizar Ibrahim i jego zespół odkrył w Maroku szczątki Spinozaura, dzięki którym dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy na temat tych prehistorycznych stworzeń. Udało się również stworzyć ich rekonstrukcję. Jednak Ibrahim ogłosił, że Spinozaury mogły być przystosowane do wodnego trybu życia. Wielu naukowców zaczęło podważać jego twierdzenia. Uznano, że nie ma wystarczających dowodów, aby uznawać Spinozaura za stworzenie wodne.

 

Sytuacja zmieniła się wraz z najnowszym odkryciem. Zespół Nizara Ibrahima odnalazł kolejne szczątki, w tym brakujący ogon. Okazało się, że to właśnie on świadczył o półwodnym trybie życia Spinozaurów. Naukowcy odnaleźli niemal kompletny, podobny do płetwy ogon z wyjątkowo długimi kolcami, który był zdolny do wykonywania szerokiego ruchu bocznego.

Źródło: Paolo Verzone/National Geographic

Dalsze badania potwierdziły, że ogon Spinozaura w żaden sposób nie przypominał ogonów dwóch innych znanych teropodów - Allozaurów i Celofyzów. Ten przypominał raczej ogony współczesnych krokodyli lub traszek grzebieniastych, czyli zwierząt, które prowadzą półwodny tryb życia. Teraz naukowcy nie mają już żadnych wątpliwości i są pewni, że Spinozaur to pierwszy znany nam pływający dinozaur.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj