Spektakularny rekord pobity przez delfina butlonosego

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Delfin butlonosy pobił rekord świata dla swojego gatunku na najdłuższy dystans podróży. Według Mammalian Biology przebył dystans 2053 km po Morzu Śródziemnym.

 

Naukowcy z University of St. Andrews po raz pierwszy zauważyli delfina u wybrzeży Słowenii w lutym 2020 r. Nadano mu przydomek Prešern na cześć słoweńskiego poety Franza Prešerna. Później członkowie zespołu naukowego, przeglądając zdjęcia kolegów w 2017 roku, zauważyli znajomą płetwę na zdjęciach z Morza Tyrreńskiego. 

 

Dokładna analiza zdjęć wykazała, że ​​był to Prešern (włoscy eksperci nazywali go Lino). Aby dostać się stamtąd na wybrzeże Słowenii, musiał pokonać co najmniej 1251 km. Ale to nie było ostatnie osiągnięcie Presherna. W 2021 roku został zauważony na Morzu Liguryjskim (Włochy). W sześć miesięcy przepłynął ponad 2000 km.

Odkrycie zaskoczyło naukowców, ponieważ delfiny butlonose są uważane za „domatorów”. Naukowcy uważali, że te morskie zwierzęta są mocno przywiązane do swojego miejsca zamieszkania i wolą nie odbywać długich migracji. Jednak nowe dane podały w wątpliwość tę teorię.

Podróż Prešerna była najdłuższą dla przybrzeżnych delfinów butlonosych i drugą najdłuższą dla całego gatunku. Naukowcy doszli do wniosku, że delfiny butlonose mogą być znacznie bardziej mobilne, niż powszechnie sądzono.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj