Spektakularne zorze polarne nad Afryką były widziane po raz pierwszy od 30 lat

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

Zorze polarne, te niesamowite naturalne zjawiska świetlne, które zazwyczaj można obserwować jedynie w wysokich szerokościach geograficznych, zaskoczyły świat, pojawiając się nad Afryką po raz pierwszy od ponad trzech dekad. 10 maja 2024 roku, podczas potężnej burzy geomagnetycznej, afrykańskie niebo rozświetliło się w niezwykły sposób, dostarczając zapierających dech w piersiach widoków obserwatorom na całym kontynencie.

 

 

Tiwoli w Namibii było jednym z miejsc, gdzie można było podziwiać ten wyjątkowy spektakl. Fotograf Richard Payne uwiecznił na zdjęciach intensywną, ciemnoczerwona zorzę polarną, rozciągającą się pod kątem 45 stopni w pionie i 135 stopni w poziomie. Niebiosa nad Zwrotnikiem Koziorożca (23°S) zabarwiły się na fioletowo, o czym relacjonował zachwycony Georg Wober, podkreślając niezwykły charakter tego wydarzenia.

 

Anomalne zorze nie ograniczały się jednak tylko do Namibii. Doniesienia napływały również z innych rejonów Afryki. Na Mauritiusie (20,3°S) Eric Villars dostrzegł zorzę polarną podczas swojej porannej wędrówki. Podobne zjawiska zaobserwowano w Parku Narodowym Etosha (18,9°S) i na farmie Hakos niedaleko Windhoek (22,5°S) w Namibii. Nawet u wybrzeży Kapsztadu (32°S), z pokładu statku, można było podziwiać ten niesamowity widok.

 

Naukowcy wyjaśniają, że to wyjątkowe wydarzenie było spowodowane potężną burzą geomagnetyczną, określaną mianem "Wielkiej Burzy", będącą jednym z największych tego typu zjawisk zaobserwowanych w ciągu ostatnich 500 lat. Silne wybuchy na Słońcu wywołały intensywne promieniowanie, które dotarło do Ziemi, wzbudzając niezwykłe zjawiska świetlne w atmosferze.

 

Choć zorze polarne są powszechnie kojarzone z rejonami podbiegunowymi, to ich pojawienie się nad Afryką pokazuje, że nawet w tak odległych od biegunów rejonach, ekstremalne warunki kosmiczne mogą prowadzić do niezwykłych efektów optycznych. To przypomina nam, jak dynamiczny i pełen niespodziewanych zjawisk jest nasz wszechświat.

 

Mieszkańcy Afryki, którym dane było doświadczyć tego niezwykłego widowiska, z pewnością zapamiętają je na długo. Raz na dekady mają okazję podziwiać ten zapierający dech w piersiach spektakl, który zwykle zarezerwowany jest dla obserwatorów na dalekiej północy lub południu naszej planety.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj