Spektakularne zaćmienie Słońca w Ameryce Południowej

Kategorie: 

Źródło: I, Luc Viatour

Całkowite zaćmienie Słońca, podczas którego Słońce na krótko „znika” w ciągu dnia, następuje mniej więcej co 18 miesięcy. Jednak w przeciwieństwie do zaćmień Księżyca, które można zobaczyć na całym świecie, te niezwykłe spektakle są zwykle widoczne tylko dla wąskiego grona ludzi.

W tym roku, należeli do niego mieszkańcy Argentyny i Chile. Tegoroczne zaćmienie, było widoczne na wąskiej ścieżce 90 kilometrów. Poczynając od miasteczka Saavedry w Chile aż po Salina del Eje w Argentynie. Nagrania z tego zajścia są obecnie dostępne w sieci. 


W momencie, kiedy dochodzi do zaćmienia cień Księżyca przykrywa całą okolicę na kilka minut zanim ponownie usunie się. W trakcie zaćmienia będzie można obserwować wszystkie towarzyszące mu zjawiska ze słynnym "pierścieniem z diamentem" włącznie.

 

Zjawisko to powstaje w momencie, gdy tarcza słoneczna zostaje ostatecznie zasłonięta. Chwilę po tym można już oglądać koronę słoneczną. Na terenie Polski, następne całkowite zaćmienie Słońca nie wystąpi już niestety za naszego życia. Dojdzie do niego 7 października 2135 roku. Według astronomów, będzie ono widoczne w dzisiejszej zachodniej Polsce od Wrocławia po Kraków.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj