Spektakularne wirujące chmury nad Wyspami Kanaryjskimi

Kategorie: 

Źródło: NASA/Terra - MODIS

Należący do NASA satelita Terra wykonał niedawno przepiękne zdjęcia z orbity. Zamiast zwykłych chmur można dostrzec kilkanaście spektakularnych wirów rozciągających się od Wysp Kanaryjskich do Madery.

 

Zdjęcie to zostało wykonane 20 maja 2015 z kamery wysokiej rozdzielczości MODIS. Ta niezwykła formacja pogodowa została już w przeszłości opisana przez węgierskiego Żyda, Theodora von Karmana, fizyka i prekursora badań atmosfery oraz aerodynamiki. To on pierwszy opisał procesy fizyczne, które tworzą długie spiralne łańcuchy chmur takie jak na powyższym zdjęciu.

 

W meteorologii zjawisko to nosi do dzisiaj nazwę wirów von Karmana. Nie jest to na szczeście aż tak niebezpieczne jak może wyglądać i nie skutkuje ekstremalną pogoda w okolicy występowania, ale ich lokalizacja może być ważna dla bezpieczeństwa awiacji, ponieważ są to obszary szcczególnie obfitujące w turbulencje.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Popiół z feniksa

Jak widzicie ,żywioły ziemi

Jak widzicie ,żywioły ziemi to tak psłuszne konie ,że można nimi nawet pisać. Nie myślcie jedank , że potrafią to ludzie.Do tego potrzeba mocy obliczeniowej , której nigdy nie będziecie mieli , nie mówiąc już o dostępie do Gigabytu , który tym zarządza.

Portret użytkownika ojejku...

cyt:.." Forma pojawiająca się

cyt:.."
Forma pojawiająca się w tych spiralnych chmurach znana jest jako ścieżka wirowa von Karmana, nazwana na cześć Theodore von Kármán.
Pojawiają się, gdy bardziej kleista substancja przepływa przez wodę i napotyka na cylindryczny obiekt... W naszym wypadku kleistym środowiskiem jest własnie koloidalny nosnik nanometali CHEMITRAL!!!
 a TEN CZYNNIK, KTÓRY JE WZBUDZIŁ TO PROMIENIOWANIE ELEKTROMAGNETYCZNE!!!
...tworząc wiry w strumieniu. Te struktury zostały po raz pierwszy zauważone w laboratorium przez badaczy dynamiki płynów.
Badanie tych wirów jest bardzo ważne, aby lepiej zrozumieć przepływy laminarne i niespokojne; kontrolują one szeroki zakres fenomenów zachodzących na całym świecie, jak siła nośna pod skrzydłami samolotu, czy pogoda na całej planecie.... BUHAHHAAA MANIPULACJA GENIALNA!!!
Na zdjęciu, wyspa Alejandro Selkirk, u wybrzeży Chile, działa jako cylinder. Ścieżka wirowa zaburza warstwę chmur stratocumulus, które są wystarczająco nisko, aby wyspa mogła wywrzeć na nie wpływ, czyli jakieś 1,6 kilometrów nad poziomem morza i 1,5 km średnicy. Gdy popychane wiatrem chmury napotykają na wyspę, przepływają dookoła niej w obu kierunkach ruchu wskazówek zegara, aby uformować przepiękne kręcące się wiry, idąc setki kilometrów dalej, aby utworzyć drogę 10,000 dłuższą, niż ta, którą stworzono w laboratorium.
Ścieżka wirowa może zostać zaobserwowana tylko w zakresie liczb Reynoldsa (Re), normalnie ponad limitem wartości Re w okolicach 90. Liczby Reynoldsa, to miara stosunku sił czynnych do sił biernych w płynie pojawiającym się w postaci lepkości. NO WŁAŚNIE...
 Admin!!! "W meteorologii zjawisko to nosi do dzisiaj nazwę wirów von Karmana".. A od kiedy i kiedy pierwszy raz te chmury zostały skatalogowane??!!
MANIPULACJA FAKTAMI I KŁAMSTWO!!!
 WSZYSCY WIDZIELIŚMY TE CHMURY PIERWSZY RAZ!!
 OCZYWISCIE POZA ZNANYMI NAM JUŻ TUTAJ SPOTTERAMI I INNYMI PSUBRATAMI Z DZIEDZINY METEOROLPOGII MANIPULOWANEJ

Skomentuj