Spektakularna kolumna światła zaskoczyła pilotów samolotu

Kategorie: 

Źródło: Air UK services Alex

Spektakularne zjawisko TLE (transient luminous event) zostało zarejestrowane 19 listopada 2021 roku na wysokości 12 000 metrów. Uwiecznili go piloci samolotu pasażerskiego, podczas burzy nad Zatoką Bengalską u północnych wybrzeży Tamil Nadu w Indiach.

Te gigantyczne niebieskie dżety znane jako przejściowe zdarzenia świetlne są rzadkimi zjawiskami pogodowymi, które występują ponad burzami. Jak dotąd, nauka nie ma wyjaśnienia, dla tych zjawisk, lecz ich badanie jest ważne, ponieważ takie emisje mogą skutkować znaczną produkcją NOx (tlenków azotu) i ozonu, potencjalnie wpływając na skład chemiczny atmosfery. 

Po raz pierwszy to dziwne zjawisko zostało uchwycone przez kamery na promie kosmicznym w 1989 roku. Niebieskie dżety są częścią rosnącej rodziny przejściowych zjawisk świetlnych występujących w górnych warstwach atmosfery. Pojawiają się obok duszków, elfów i innych form podobnych do błyskawic. Naukowcy nie wiedzą dlaczego obserwatorzy naziemni widzą niebieskie dżety tak rzadko. Być może ma to coś wspólnego z ich niebieskim kolorem. Ziemska atmosfera naturalnie rozprasza niebieskie światło, przez co trudniej je dostrzec.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika ​euklides

Naukowcy nie wiedzą dlaczego

Naukowcy nie wiedzą dlaczego obserwatorzy naziemni widzą niebieskie dżety tak rzadko. Być może ma to coś wspólnego z ich niebieskim kolorem

A być może ku..a dlatego, że zjawisko odbywa się ponad warstwą chmur...???

Skomentuj