Specjalnie opracowane wkładki do butów wykrywają miny lądowe

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Technologia stworzona przez Lemur Studio umożliwia w wyjątkowo łatwy sposób wykrywanie min lądowych. Zestaw składa się ze specjalnej wkładki do butów oraz lokalizatora, który z powodzeniem może zastąpić wszelkie wykrywacze min.

 

Wynalazek opracowany przez Ivána Péreza powstał z myślą o ofiarach min lądowych. Co roku w ten sposób umiera tysiące osób i są to zarówno żołnierze jak i rolnicy. Problem ten szczególnie dotyczy Kolumbii i Afganistanu. Technologia ta może więc być wykorzystywana zarówno przez wojsko jak i przez zwykłych ludzi, którzy zmuszeni są do życia na niebezpiecznych terenach.

Wkłada do butów zawiera płaską cewkę wdrukowaną w cienki materiał przewodzący, którzy działa jako wykrywacz metali. Dzięki mikroprocesorowi i nadajnikowi radiowemu wykrywa obecność innych pól elektromagnetycznych w promieniu około dwóch metrów, które mogą być wytwarzane przykładowo przez minę lądową. Gdy mina zostanie wykryta, wysyłany jest sygnał do lokalizatora, który alarmuje użytkownika oraz informuje o jej dokładnym położeniu.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q

Każdy człowiek ma przy sobie

Każdy człowiek ma przy sobie najlepszy wykrywacz min jakim jest stopa . Bo tak się składa , że miny przeciwpiechotne nie są "blaszane" ale albo z tworzywa sztucznego albo z ceramiki by właśnie klasyczny wykrywacz ich nie odnalazł. Z tego właśnie powodu nikt z wykrywaczem nie chodzi po polach - bo nic by to nie dało , lecz obecnie wykorzystuje się zwierzęta np. duże szczury na smyczy (są prawie jak króliki) , które wywąchują materiały wybuchowe dając znać saperowi.

Portret użytkownika Ted

Patrząc na fotkę, to sądzę,

Patrząc na fotkę, to sądzę, że cała wkładka jest w gruncie rzeczy typowym wykrywaczem metalu, typu nadajnik/odbiornik z dwoma cewkami. Jedną cewka " nadaje " - wytwarza falę elektromagnetyczną, która odbija się od metalowego przedmiotu ( jakim jest najczęściej mina ) a druga cewka odbiera tą odbitą falę i uruchamia bezprzewodowo alarm, nim ktoś postawi nogę na tym metalowym przedmiocie ( i wyleci w kawałkach w powietrze ). Świetny pomysł na niewidoczny dla otoczenia wykrywacz metalu, nie tylko dla wykrywania min.

Edytując, dodam, po przyjrzeniu się ekranowi lokalizatora, że konstrukcja umożliwia lokalizację metalowych przedmiotów w otoczeniu dzięki wielosekcyjnej  cewce pod piętą ( lub paru osobnym cewkom ) co daje informację o kierunku odbieranej fali. Cewka pod palcami stopy jest cewką nadawczą.

Zniszczę tą planetę.

 

Skomentuj