Kategorie:
Zastąpienie niewielkiej porcji żywności dla zwierząt gospodarskich, trzody chlewnej i kur produktami mikrobiologicznymi, opartymi na białkach, pomoże zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w rolnictwie o siedem procent – piszą naukowcy w Environmental Science & Technology. Do takich wniosków doszli na podstawie symulacji komputerowej.
Głównymi sprawcami globalnego ocieplenia są dziś gazy cieplarniane. Wzrost ich koncentracji w atmosferze w ciągu ostatniego stulecia doprowadził do zauważalnych zmian klimatu - miniony rok 2017 był jednym z trzech najgorętszych w historii. Jednym ze źródeł emisji gazów cieplarnianych jest rolnictwo. Wylesianie w celu zwiększenia powierzchni użytków rolnych prowadzi do zanikania pochłaniaczy dwutlenku węgla, a w wyniku nawożenia azotem powstaje tlenek azotu i amoniak, które mogą powodować smog troposferyczny lub zubożenie warstwy ozonowej.
Autorzy nowej pracy pod przewodnictwem Ilje Pikaara postanowili dowiedzieć się, w jaki sposób zmniejszenie ilości paszy dla bydła, kur i świń wpłynie na emisję gazów cieplarnianych. W tym celu zaproponowali zastąpienie zbóż (roślin oleistych i roślin strączkowych) białkiem z organizmów jednokomórkowych. Są to produkty białkowe, które są wytwarzane przez monokulturę mikroorganizmów, na przykład drożdże, bakterie lub grzyby i są stosowane jako dodatki do żywności do racji dla zwierząt. Do ich wytworzenia można wykorzystać dwutlenek węgla, metan, a także cukier i skrobię.
Naukowcy przeprowadzili symulację komputerową, w której część paszy dla zwierząt została zastąpiona białkami jednokomórkowymi. W badaniu skupiono się na okresie do 2050 r. Aby wyprodukować 2-4 kilogramy białka na metr sześcienny na godzinę, naukowcy sugerowali stosowanie bioreaktorów, podobnych do tych stosowanych w przemyśle spożywczym. Ogółem zespół Pikaara przeanalizował 48 scenariuszy, w których rozważano różne pożywki dla mikroorganizmów i rozmaite warunki - na przykład całkowite lub częściowe zastąpienie zbóż białkami.
Według obliczeń, do 2050 r., możliwe będzie usunięcie 10-19 proc. pokarmu roślinnego na rzecz białka organizmów jednokomórkowych, co zmniejszy emisję gazów cieplarnianych do atmosfery o siedem procent. Emisja metanu zostanie zredukowana o osiem procent, a powierzchnia użytków rolnych o 6 procent. Autorzy zauważają, że dziś istnieją technologie umożliwiające wytwarzanie białka na skalę przemysłową. Badacze mają nadzieję, że korzyści dla klimatu białek bakteryjnych zmuszą państwa do zwrócenia uwagi na tę technologię.
Ocena:
Opublikował:
tallinn
Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt |
Komentarze
Skomentuj