Specjaliści zaproponowali, aby opodatkować cukier tak jak papierosy

Kategorie: 

Źródło: sxc.hu

Coraz więcej uczonych zwraca uwagę na to, że cukier jest substancją niebezpieczną dla organizmu. W Kanadzie pojawiły się nawet pomysły, aby opodatkować go tak samo jak robi się to z tytoniem i alkoholem.

 

Cukier jest na tyle uzależniający, że niektórzy badacze mówią o nim, jako kolejnym miękkim narkotyku. Na dodatek nadużywanie cukru prowadzi do ciężkich chorób a w konsekwencji nawet śmierci. Łatwo odnaleźć również korelację między spożywaniem cukru przez społeczeństwo i wzrostem nakładów na opiekę zdrowotną. Dla socjalistów to doskonały pretekst na wprowadzenie nowego podatku.

 

Specjaliści twierdzą, że cukier powoduje uszkodzenia wątroby na poziomie porównywalnym do alkoholu i z łatwością spełnia kryteria z powodu których na początku zeszłego wieku wprowadzono prohibicję w USA. Niektórzy uczeni z Kanady proponują wręcz restrykcje w sprzedaży cukru tak, aby nie był on nielimitowany jak obecnie.

 

Według nich odpowiedź młodego organizmu na cukier jest na tyle trwały, że nawyki żywieniowe trwają przez całe życie i prowadzą do powstania rozmaitych chorób przewlekłych. Niektórzy lekarze zwracają uwagę, na równie duża szkodliwość diety bogatej w tłuszcze, ale istnieje poważna różnica. Cukier aktywuje obszary mózgu odpowiadające za uczucie przyjemności, a to czyni z niego substancję uzależniającą.

 

Może teraz pomysł opodatkowania produktów zawierających cukier wydaje się niedorzecznością, ale warto zwrócić uwagę na to, że w przeszłości władze wielokrotnie wprowadzały absurdalne przepisy, których celem oficjalnym było nasze dobro, a w rzeczywistym interes skarbu państwa.

 

 

 

Więcej informacji medycznych znajdziesz na portalu tylkomedycyna.pl

 

 

 

Źródła:

http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMp0902392

http://www.cbc.ca/onthecoast/episodes/2012/02/02/sugar-tax/

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Zuzanna

Podatek to oczywiście pomysł,

Podatek to oczywiście pomysł, by żerować na ludzkim uzależnieniu. Ale swoją drogą szkodliwość cukru jest ogromna (cukru w każdej postaci! słodziki jeszcze gorsze). Obecnie cukier dodawany jest niemal do wszystkiego i dzieci uzależniają się od niego od małego. Spróbujcie odstawić cukier, słodycze i wszystko, co słodzone na chociaż tydzień (pierwsze dni naprawdę ciężko wytrzymać - jak przy uzależnieniu od narkotyków), a zobaczycie różnicę w trawieniu, myśleniu i w ogólnym samopoczuciu. Nie jem cukru na codzień i jak po takiej dłuższej przerwie ktoś mnie poczęstuje ciastkiem, to aż mnie mdli. A pomyśleć, że niektórzy codziennie jedzą tego świństwa kilogramy...

Portret użytkownika euklides

Owoców, pieczywa i miodu też

Owoców, pieczywa i miodu też nie jadasz? Prawie wszystko zawiera jakieś cukry i nie wiem czemu sacharoza zawarta w trzcinie oraz burakach cukrowych miała by być jakoś specjalnie szkodliwa. Wszystko co pochodzi od natury i jest spożywane w rozsądnych ilościach nie jest szkodliwe, a antycukrowa propaganda jest napędzana przez producentów słodzików.

Portret użytkownika Ewa

nooo, w dobie kryzysu każdy

nooo,
w dobie kryzysu każdy durnowaty pomysł jest mocno uzasadniony (oczywista przez jednodniowych "specjalistów" i "uczonych" hehe)  coby zapchać tą czarną dziurę, w którą my  ładujemy coraz więcej, a oni upychają w nikomu niepotrzebne banki i cholera wie w co jeszcze
 

Portret użytkownika RobCoInd55

Podatki, podatki i jeszcze

Podatki, podatki i jeszcze więcej podatków. Wszystko po to by łatać dziury w budżetach państw. A ci "specjaliści" pewnie liczą jeszcze że rządy dadzą im premie za takie pomysły.
 
Co do zdrowia ludzi to trzeba coś z tym zrobić, ale nie w ten sposób. Ludzie którzy są silni umysłowo potrafią się kontrolować i pomimo tego że uwielbiają słodycze to zachowują dobrą wagę(tak jak ja). A reszta powinna być edukowana i uświadamiana nieustannie na temat odpowiedniej ilości spożywanego cukru i innych rzeczy.
 
Zresztą w dzisiejszych stresujących czasach ludzie potrzebują chwil przyjemności bardziej niż kiedykolwiek. A utrudnianie im dostępu do nich nie sprawi że będą szczęśliwsi.

Działajmy razem, bez konfliktów, dla lepszej przyszłości. 
Make love not war.
Po co nam pieniądze? Przecież zasobów wystarczy dla wszystkich.

Portret użytkownika RobCoInd55

Chyba nie doczytałaś do

Chyba nie doczytałaś do końca. Napisałem o odpowiedniej ilości cukru, takiej która nie będzie szkodliwa. Jakbyś nie wiedziała to organizm ludzki potrzebuje do poprawnego funkcjonowania ok. 12 łyżeczek cukru dziennie.  Narazie będę popierał tylko sacharozę w odpowiedniej ilości, bo nie ufam firmom produkującym sztuczne słodziki.

Działajmy razem, bez konfliktów, dla lepszej przyszłości. 
Make love not war.
Po co nam pieniądze? Przecież zasobów wystarczy dla wszystkich.

Strony

Skomentuj