Specjaliści nauczyli się jak zatrzymać proces starzenia się komórek

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Grupa naukowców z Harvardu i University of New South Wales oświadczyła niedawno, że udało im się zatrzymać i odwrócić proces starzenia się komórek. Chociaż teraz można odmłodzić tylko myszy, to rozpoczęły się już pierwsze naukowe badania, które mają to zapewnić również u ludzi. Możliwości jakie może zaoferować ta technologia zapowiadają się oszałamiająco.

 

Zespół naukowców ogłosił, że udało im się zatrzymać proces starzenia się u myszy. Jak wyjaśniono, za pomocą naturalnych białek i cząsteczek udało im się wyłączyć geny odpowiedzialne za starzenie się i aktywować geny "młodości". Podczas eksperymentów na myszach laboratoryjnych rezultaty były tak obiecujące, że naukowcy ogłosili, iż zaczynają również pierwszą fazę badań klinicznych na ludziach.

 

Profesor David Sinclair, zarządzający zespołem naukowców prowadzących badanie, oświadczył, że odkryte geny kontrolują to, w jaki sposób organizm walczy ze starzeniem się, a jeśli odpowiednio się je włączy, mają bardzo silny wpływ na komórki i mogą nawet odwrócić proces starzenia. Jest to możliwe przynajmniej u myszy. Po zastosowaniu tej technologii, w ciągu tygodnia proces starzenia mięśni zatrzymał się.

 

Według naukowca przełom ten może spowodować, że już wkrótce powstaną nowe kuracje powodujące możliwość odmładzania konkretnych organów. Badania kliniczne niedawno się rozpoczęły, ale już teraz można powiedzieć, że ich wyniki są bardzo obiecujące.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Sajgoniarz

Weź poczytaj Bibilię a potem

Weź poczytaj Bibilię a potem się wypowiadaj, kiedyś ludzie żyli w innej atmosferze, innych warunkach, miał inny tryb życia, itd,lcd,ftp. Nie zdziwiwiłbym się wcale gdyby ludzie przedpotopowi serio żyli po te 900 lat.  Wszystko poddawane jest Entropii, to nie są już te same geny co tysiące lat temu, tylko zanieczyszczone. Byliśmy stworzeni idealni, teraz z pokoloenia na pokolenie jedynie degradujemy nasze geny i stajemy się coraz bardziej ułomni, podatni na choroby itd. Czy 100 lat temu ktoś umierał na zawał serca, albo mięli problemy kardiologiczne? Czy 100 lat temu tyle ludzi umierało na nowotwory? Nie, było większe prawdopodobieństwo że Cię koń stratuje. To człowiek i jedynie człowiek jest odpowiedzialny za swój upadek. Nikt mu w tym nie pomagał, ani nikt nie ratował. Ludzie już dawno mogli by żyć w Utopii, już dawno mogło by być Niebo na Ziemi, ale Homo Sapiens jest na to za głupie. Jeżeli Bóg nas teraz obserwuje, to pewnie załamuje ręce (o ile jest świadomy i ma kończyny), ale pewnie już nas dawno olał jako gatunek.

Portret użytkownika MP

Odwrócenie starzenia, powrót

Odwrócenie starzenia, powrót do młodości, nie wynika z przełączania genów. Z dostępnej literatury wynika, że starzenie się jest konsekwencją problemów z replikacją komórek. Problem pojawia się po utracie telomerów na zakończeniach chromosomów.
 
I rzekł Pan Bóg: Oto człowiek stał się taki jak my: zna dobro i zło. Byleby tylko nie wyciągnął teraz ręki swej i nie zerwał owocu także z drzewa życia, i nie zjadł, a potem żył na wieki!. Odprawił go więc Pan Bóg z ogrodu Eden, aby uprawiał ziemię, z której został wzięty. I tak wygnał człowieka, a na wschód od ogrodu Eden umieścił cheruby i płomienisty miecz wirujący, aby strzegły drogi do drzewa życia.
 
Za Wiki
http://pl.wikipedia.org/wiki/Telomer_(genetyka)
"Telomer – fragment chromosomu, zlokalizowany na jego końcu, który zabezpiecza go przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Telomer skraca się podczas każdego podziału komórki. Proces ten, będący "licznikiem podziałów" chroni komórki przed nowotworzeniem, ale przekłada się na proces starzenia się."
 

Strony

Skomentuj