Specjaliści z NASA ostrzegają przed potężnym rozbłyskiem słonecznym

Kategorie: 

Źródło: SOHO/NASA

Według amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, raz na 150 lat na Słońcu dochodzi do silnego koronalnego wyrzutu masy, który jest skierowany w kierunku Ziemi. Coś takiego wystąpiło 23 lipca 2012 roku, ale na szczęście cały prawie cały gigantyczny komponent plazmy, który został wyemitowany nie trafił w naszą planetę.

 

Astrofizycy z University of Bristol sądzą, że w obecnym cyklu słonecznym, taki supersztorm spóźnia się o pięć lat. Powoduje to, że prawdopodobieństwo, iż dojdzie do niego w niedalekiej przyszłości zdecydowanie wzrasta.

 

Naukowcy od dawna ostrzegają przed katastrofalnym i, według nich, nieuniknionymi długofalowymi konsekwencjami takiej hiperaktywności słonecznej, a zwłaszcza generowanym w jej trakcie potężnymi koronalnymi wyrzutami masy. Wystąpienie takiej burzy nie tylko spowodowałoby zły wpływ na zdrowie ludzi, ale również wywołałoby spustoszenie w systemach telekomunikacyjnych i sieciach energetycznych.

 

Największy w historii ziemi supersztorm słoneczny wywołał koronalny wyrzut masy, który został wysłany w kierunku Ziemi w 1859 roku. Od nazwiska odkrywcy nazywany jest wydarzeniem Carringtona. Wtedy słońce wyrzuciło w kierunku Ziemi biliony naładowanych cząstek poruszających się z prędkością do 3000 km/s. Energetyczność tych cząstek elementarnych była równoważna do 10 miliardów bomb jądrowych zrzuconych na Hiroszimę.

 

Jednak wtedy wpływ na ludzkość nie była katastrofalny, ponieważ infrastruktura elektroniczna w tym czasie składała się jedynie z około 200 tysięcy mil linii telegraficznych. Mimo to doszło do zjawiska indukcji magnetycznej, które spowodowało porażenie prądem kilkunastu radiotelegrafistów.

 

Według obliczeń NASA, takie zdarzenie solarne jest nieuniknione i występuje średnio raz na 150 lat. Oznacza to, że jesteśmy przynajmniej pięć lat spóźnieni oraz, że prawdopodobieństwo wystąpienia takiej burzy w ciągu najbliższych 10 lat wynosi około 12%.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu:

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Tassador

wyobraźcie sobie co sie

wyobraźcie sobie co sie stanie  z elektroniką
i nie pisze i pierdofonach , zmywarkach , wibratorach
ale o elektronice przemysłowej
elektrownie , uzbrojenie rakiery , maszyny podtrzymujace życie i kto wie jakie jeszcze maszynki rządzących
domino katastrof
 
mam nadzieje ze to nie nastapi
pozdrawiam

Portret użytkownika koń który mówi

Badają słońce od raptem 40-50

Badają słońce od raptem 40-50 lat, a rzekomo wiedzą o cyklach 150-letnich. Toż to nonsens i brednie. Równie dobrze słońce może za chwilę wejść w fazę "killing spree" i strzelać taką plazmą codziennie, aż w końcu trafi w nas. Niech wyskoczy jakiś naukowiec i powie, że to niemożliwe.
Jak walnie w końcu to nie zdążycie się spakować Smile

Strony

Skomentuj