Sparaliżowany mężczyzna uczy się na nowo chodzić za pomocą interfejsu neuronowego

Kategorie: 

Źródło: tg

Naukowcy przywrócili połączenie między mózgiem a rdzeniem kręgowym po urazie za pomocą specjalnego interfejsu neuronowego. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature. Neuronaukowcy i neurochirurdzy z Politechniki Federalnej w Lozannie w Szwajcarii i Uniwersytetu Grenoble-Alpes we Francji przywrócili zdolność chodzenia osobie sparaliżowanej po urazie kręgosłupa za pomocą interfejsu neuronowego. Urządzenie przetwarza myśli na sygnały motoryczne.

 

Holender Gert-Jan Oskam został sparaliżowany 12 lat temu w wypadku rowerowym. W wyniku uszkodzenia rdzenia kręgowego w okolicy szyi całkowicie utracił kontrolę nad ruchami nóg i częściowo rąk.

 

Naukowcy przeprowadzili w lipcu 2021 r. operację instalacji implantów w mózgu i kręgosłupie, aby przywrócić mobilność. Okrągłe otwory o średnicy około 5 cm zostały wycięte w czaszce pacjenta po obu stronach nad obszarami mózgu odpowiedzialnymi za kontrolę ruchów i wszczepiono w nie dwa implanty w kształcie dysku, które przechwytują i bezprzewodowo przesyłają sygnały mózgowe do dwóch podłączonych czujników do kasku.

 

Naukowcy opracowali algorytm, który tłumaczy te sygnały na instrukcje ruchu mięśni nóg i stóp za pomocą drugiego implantu podłączonego do rdzenia kręgowego. Naukowcom udało się połączyć ten implant z zakończeniami nerwowymi związanymi z chodzeniem.

 

Kiedy Oskam myśli o chodzeniu, implanty czaszki wykrywają aktywność elektryczną w korze mózgowej. Sygnał ten jest przesyłany bezprzewodowo i dekodowany przez komputer noszony przez pacjenta w plecaku. Z kolei gotowe sygnały motoryczne przekazywane są do implantu kręgosłupa.

 

Badacze wykazali, że po około 40 sesjach rehabilitacyjnych z wykorzystaniem interfejsu mózg-kręgosłup pacjent odzyskał zdolność samodzielnego poruszania nogami i stopami. Naukowcy uważają, że trening z nowym urządzeniem spowodował dalszą naprawę komórek nerwowych, które nie zostały całkowicie zerwane podczas urazu. Dzięki temu po rehabilitacji Oskam może nawet chodzić na krótkich dystansach bez urządzenia, jeśli porusza się o kulach.

 

Naukowcy podkreślają, że interfejs neuronowy będzie wymagał dodatkowych badań klinicznych, zanim będzie można go masowo wykorzystywać do rehabilitacji osób sparaliżowanych w wyniku urazu. Wczesne wyniki badań wyglądają jednak bardzo obiecująco.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj