Sparaliżowany Francuz zaczął chodzić dzięki egzoszkieletowi sterowanemu myślami

Kategorie: 

Źródło: FONDS DE DOTATION CLINATEC

Francuscy naukowcy stworzyli egzoszkielet, który umożliwia jego sterowanie za pomocą umysłu. Dzięki nowatorskiemu wynalazkowi sparaliżowany mężczyzna mógł poruszać wszystkimi kończynami samodzielnie.

30-letni sparaliżowany mężczyzna znany mediom jako Thibault otrzymał możliwość przetestowania urządzenia. Do jego mózgu wszczepiono dwa implanty, które obejmują części mózgu odpowiedzialne za poruszanie się. Sześćdziesiąt cztery elektrody na każdym implancie odczytują aktywność mózgu i przesyłają instrukcje do pobliskiego komputera. Następnie zaawansowane oprogramowanie komputerowe odczytuje fale mózgowe i przekształca je w instrukcje kontrolowania egzoszkieletu.

Kiedy mężczyzna jest przymocowany do egzoszkieletu, może jedynie pomyśleć o chodzeniu, a urządzenie wykona jego polecenie. W ten sam sposób można również kontrolować ramiona urządzenia. Ruchy są jednak jeszcze dość powolne i nienaturalne.

 

Badania rozpoczęły się już w 2017 roku. Początkowo Thibault ćwiczył używanie implantów do kontrolowania wirtualnej postaci trójwymiarowej, a następnie rozpoczął ćwiczenia w skafandrze. Pierwszym krokiem była nauka chodzenia, objęcie kontroli nad ramionami zajęło zdecydowanie więcej czasu.

Imponujący egzoszkielet jest ogromnym krokiem milowym w kwestii pomocy osobom sparaliżowanym. Urządzenie wymaga dopracowania, jednak już w chwili obecnej badania nad wynalazkiem są niezwykle obiecujące.  W tej chwili naukowców ogranicza przede wszystkim ilość danych, które mogą być odczytane z mózgu, wysłane do komputera, zinterpretowane oraz przesłane do egzoszkieletu w czasie rzeczywistym. Badania zostały opublikowane w czasopiśmie The Lancet Neurology.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj