SpaceX wystrzeliło pierwsze 6 satelitów do bezpośredniej komunikacji ze smartfonami

Kategorie: 

Źródło: tg

2 stycznia SpaceX wystrzeliło na orbitę pierwszych sześć satelitów Starlink z funkcją Direct to Cell, umożliwiając operatorom sieci komórkowych na całym świecie zapewnienie swoim klientom globalnego dostępu do połączeń, wiadomości tekstowych i przeglądania stron internetowych.

 

Nowe satelity Starlink są wyposażone w zaawansowany modem, który działa jak wieża komórkowa w kosmosie, eliminując martwe punkty poprzez integrację sieci podobną do standardowego roamingu. Wiadomości tekstowe za pośrednictwem tej usługi będą dostępne w 2024 r., a połączenia głosowe i transmisja danych w 2025 r.

 

Oprócz T-Mobile w USA, z bezpośrednich satelitów mobilnych będzie korzystać kilku operatorów w innych krajach. Są to na przykład Rogers w Kanadzie, KDDI w Japonii, Optus w Australii, One NZ w Nowej Zelandii, Salt w Szwajcarii i Entel w Chile i Peru.

 

Chociaż dyrektor generalny SpaceX, Elon Musk, napisał, że satelity „umożliwią łączność z telefonami komórkowymi w dowolnym miejscu na Ziemi”, zauważył również znaczne ograniczenia przepustowości.

 

„Zauważ, że to rozwiązanie zapewnia około 7 Mb/s na wiązkę, a wiązki te są szerokie. Chociaż jest to świetna opcja dla obszarów bez zasięgu komórkowego, nie może dobrze konkurować z istniejącymi naziemnymi sieciami komórkowymi” – napisał Musk.

 

Witryna internetowa Starlink do komunikacji bezpośredniej podaje, że usługa zacznie świadczyć wiadomości tekstowe w 2024 r., a łączność głosowa i transmisja danych będą dostępne około 2025 r.

 

Satelity Starlink na niskiej orbicie okołoziemskiej będą kompatybilne ze standardem LTE. Wcześniej takie usługi wymagały specjalnych telefonów satelitarnych. W 2025 r. satelity z funkcją sprzedaży bezpośredniej będą również łączyć się z urządzeniami Internetu rzeczy (IoT).

 

T-Mobile zapowiedział, że wkrótce rozpoczną się testy terenowe satelitów Starlink w sieci komórkowej T-Mobile. Partnerstwo SpaceX i T-Mobile zostało ogłoszone w sierpniu 2022 roku. Następnie Musk powiedział, że może świadczyć usługę beta do końca 2023 roku. W marcu 2023 roku firmy informowały, że nadal planują przetestowanie usługi przed końcem roku, ale później okazało się, że stanie się to dopiero w 2024 roku.

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika spokoluz

Legendarny redaktor zapomniał

Legendarny redaktor zapomniał napisać jakie telefony komórkowe mają tak daleki zasięg aby łączyć się z satelitą nawet na niskiej orbicie.

Zwykły srajfon czy droid nie da rady - nie ma takiej fizycznej możliwości bez stacji przekaźnikowej aby mogły połączyć się z satelitą.

 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Skomentuj