SpaceX wysłało na ISS używaną kapsułę Dragon dzięki rakiecie z odzysku

Kategorie: 

Źródło: SpaceX

Korporacja SpaceX osiąga kolejne wielkie sukcesy. W piątek po raz pierwszy użyła rakiety z odzysku Falcon 9, aby wynieść używaną już wcześniej kapsułę Dragon. Wszystko to odbyło się w jednej misji zaopatrzeniowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

 

Rakieta wielokrotnego użytku Falcon 9 wraz z ładunkiem została odpalona z przylądka Canaveral na Florydzie. Następnie pierwszy człon rakiety dokonał udanego lądowania na platformie w Cape Canaveral Air Force Station, zaś kapsuła Dragon wraz z ponad 2-tonowym ładunkiem zmierza obecnie w kierunku stacji ISS. Gdy sprzęt trafi w ręce załogi stacji, Dragon zostanie odesłany na Ziemię i wyląduje z pomocą spadochronów.

Wykorzystana podczas obecnej misji zaopatrzeniowej NASA rakieta była już używana w czerwcu przy podobnej okazji, zaś kapsuła Dragon po raz pierwszy została wysłana na Międzynarodową Stację Kosmiczną w 2015 roku. Zatem SpaceX wykorzystał wiele używanych elementów i jak widać odniósł sukces w tym dosyć ryzykownym przedsięwzięciu.

Firma należąca do Elona Muska zdołała już w sumie 20 razy odzyskać pierwsze stopnie swoich rakiet Falcon 9. To udowadnia, że rakiety wielokrotnego użytku SpaceX zostały opracowane prawdopodobnie do perfekcji, co wiąże się z wielkimi oszczędnościami jeśli chodzi o misje kosmiczne. Dzięki temu posiadamy łatwiejszy dostęp do przestrzeni kosmicznej, zaś SpaceX pozostawia swoją konkurencję daleko w tyle.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika kolo21

Tak latają w kosmos, w

Tak latają w kosmos, w basenie w strefie 51 he he. Szkoda słów i palców na komentowanie tego. Gagarina sprzątneli, bo się bali że sypnie prawdę o fałszywce. Aż dziw że masoni dopuścili prywatnę firmę do takiego wielkiego wodospadu kasy.

kolo21

Portret użytkownika CCCP

To jest właśnie potęga USA -

To jest właśnie potęga USA - najpotężniejszego i jedynego supermocarstwa na planecie.

Trzeba dodać, że Stany Zjednoczone Ameryki w kosmosie są niemalże samotne. Poza nielicznymi sojusznikami z Europy i Japonii nie ma praktycznie żadnych obiektów z innych państw.

RoSSja jako państewko III świata od dawien dawna się nie liczy, Chiny są jeszcze słabe, a program Indii to raczkowanie Wink

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Eva11

No nie przesadzaj ! 

No nie przesadzaj ! 

Jakim kosmosie ? I jaka potęga ?

To tacy sami zbrodniarze ...Po co prowokujesz do głupich dyskusji na temat wyższości? 

Oni również są zbrodniarzami ,pierwszy swój ,,sukces,, okupili krwią Indian!

 

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika CCCP

W kosmosie liczy się tylko

W kosmosie liczy się tylko NASA i ESA. To mówi samo za siebie.

Po drugie Amerykanie nie wybyli Indian bo Amerykanie to potomkowie Anglików.

Po trzecie zbrodniarzami to są Rosjanie czy Chińczycy. A wobec Polski to tylko i wyłącznie Rosjanie.

Z rąk Amerykanina nie zginął żaden Polak, z rąk Rosjanina zginęły miliony Polaków.

Portret użytkownika Eva11

Nie rozumiesz o czym piszę!

Nie rozumiesz o czym piszę!

Oni wszyscy są jednakowi ! Ale

Przyjezdni z Europy wymordowali nie tylko indian z Jednej Ameryki !

A USA morduje nadal...I to od nich wywodzi się cały syf świata! 

Rozsiewa się po świecie genderowska propaganda!

 Z tych wielkich uczelni amerykańskich wychodzi całą zbrodnicza naukowa manipulacja i technologie jakie niszcza świat!

To ci naukowcy z Ameryki usmiercaja

,, stwórcę,,!

To z tamtąd przychodzi ta cała moda na materializm ,markety i nowobogactwo!

To oni zniszczyli nasz ,prosty,, świat !

Te ich sprajowane bananki zastąpiły nam nasze rodzime owoce ! 

To tylko część z tego co oni robią ze światem...

Daj spokój Ameryka jest zła ... Oni dopiero zaczynają ,a przyniosą nam upadek ...

Nie upadek Polski ,a upadek świata !

 

 

 

 

Naród, który nie wierzy w wielkość i nie chce ludzi wielkich, kończy się. Trzeba wierzyć w swą wielkość i pragnąć jej. S Wyszyński,

W Polsce bije serce swiata(N. Davies ) a czy Twoje bije dla niej? 

Portret użytkownika U_P_Adlina

Co do liczenia się nasa w

Co do liczenia się nasa w kosmosie to:

https://www.wsj.com/articles/u-s-to-rely-on-russia-for-astronaut-transportation-into-2019-1513282340

Okazuje się że NASA oficjalnie poinformowała o przedłużeniu korzystania z rosyjskich pojazdów kosmicznych ‚Sojuz”, które dostarczają na orbitę okołoziemską amerykańskich kosmonautów, do 2019 roku. Oczywiście nic za darmo, czyli wykupienie 5 biletów na miejsca w ‚Sojuzie” będzie kosztowało agencję ponad 375 milionów dolarów.

Potomkowie anglików? To kto wybił Indian? Potomkowie anglików, czyli uSSmańsce. Co ty bredzisz znowu?

Co do uSSmańców to nie zapominaj, że tylko dlatego nie atakują Polski militarnie ponieważ nie ma takiej potrzeby. Nie atakuje się tych, którzy padli na kolana i oddali pokłon zbirowi. Po co? Za to te państwa, które odmówiły posłuszeństwa bandycie uSSmańskiemu zostały napadnięte, a ich obywatele mordowaqni w milionach. Popatrz, jak "kochają" uSSmanów w Ameryce Płd. Zbrodnie Chin i Rosji? Daleko im do zbrodni uSSmańskiego zbira. I nie było takiej nacji, która w bardziej bestialski sposób potraktowałaby bezbronne polskie dzieci, kobiety i starców niż twoje zachodnio upaińskie ziomki. Nawet żydo-NKWD nie nabijało dzieci na kołki od płotów i nie przerzynało kobiet piłami.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika CCCP

No widzisz padlinko, USA

No widzisz padlinko, USA traktują was jak prostytutkę hehehhee oni płacą dolarami, wy bierzecie bo bez nich jesteście warci równe zero, null. Bez tych pieniędzy kacapski program kosmiczny (jak to żałośnie brzmi w kontekście posiadania jednego biura hahhaha) nie ptrzetrwałby zimy hhahahahahhhahahaha

Wasz poziom technologii zastopował w 1960, kiedy my, ludzie zachodu już dawno jesteśmy w 2030 hahahahahahahh

Portret użytkownika U_P_Adlina

No i widzisz ściereczko, że

No i widzisz ściereczko, że zawsze próbujesz się pocieszać i robić dobrą minę do złej gry. Twoje "mocarstwo" może robić cokolwiek w kosmosie tylko dzięki ruskim technologiom. Bez nich uSSmany mogliby sobie oglądać kosmos tylko przez lornetki, hehehehehe! Żałosne. Doliczyć do tego jeszcze bęcki zbierane przez uSSmanów na Bliskim Wschodzie i to, że kolejni ich "sojusznicy" olewają ich ciepłym moczem i wyłania sie prawdziwy obraz twoich "mocarzy". Hehehehehe! Śmiech na sali.

To jak to jest z tymi technologiami? uSSmany z techologią "2030" muszą korzystać z ruskiej z "1960"? I jeszcze oklepano ich w Syrii, pomimo tych "technologii"? No chyba, że masz na myśli technologię 2030 pne. Wtedy zgoda. Hehehehe!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika CCCP

Musisz się pogodzić z tym, że

Musisz się pogodzić z tym, że RoSSja zupełnie nie liczy się w kosmosie hahahhahahha

Nie macie nawet jednego łazika na obcej planecie, ani satelity wokół Ziemi Biggrin

Nawet wasz Glonass to porażka co przyznał sam Putler kiedy był zmuszony używać GPS HAHAHAHAHAHHAHHA

RoSSja to jedno wielkie nic Biggrin

Rosja to kraj w stanie upadłości - znamy prawdziwe dane na temat gospodarki państwa Putina.

W Rosji doszło do sytuacji bezprecedensowej - znany i ceniony uczony postanowił zerwać z szerzeniem kremlowskiej propagandy władz na temat sytuacji ekonomicznej tego kraju i ogłosić prawdę: Rosja jest bankrutem. I państwem na granicy upadku.

Tym człowiekiem jest Wasilij Simczera, szef państwowego Naukowo-Badawczego Instytutu Statystyki Rosji. To on ujawnił prawdę na temat rzeczywistego stanu Rosji.

    Faktyczny wzrost PKB jest o 1/3 niższy od oficjalnego, podobnie jak udział inwestycji w PKB. Z kolei realna średnioroczna inflacja jest trzykrotnie wyższa od oficjalnej i wynosi 18%. Dzieje się tak na skutek przemilczanej przez władze tzw. socjalnej inflacji, która dotyka najbiedniejsze warstwy społeczeństwa, których dochody nie są w stanie dogonić coraz szybciej rosnących cen towarów i usług. Oficjalne bezrobocie wynosi w Rosji 2-3%, realne – 10-12%.

Wiadomo, że Rosja jest państwem potężnych dysproporcji. Dane Simczery to potwierdzają.

    Według oficjalnych danych, różnica między dochodami 10% najbogatszych i 10% najbiedniejszych Rosjan jest 16-krotna. To nieprawda – mówi Simczera – w rzeczywistości jest ona nawet 36-krotna! Jest to poziom niespotykany nigdzie indziej na świecie, przy czym należy pamiętać, że zdaniem uczonych, już nawet 10-krotna różnica w dochodach niesie ryzyko wybuchu społecznego.

Sytuacja Rosjan także jest tragiczna.

    Według oficjalnych danych, zdeklasowanych społecznie jest tylko 1,5% Rosjan, według Simczery – 45%. W 140-milionowej Rosji jest 12 mln alkoholików, 4,5 mln narkomanów i 1 mln bezdomnych dzieci.

Co więcej tylko 25 proc. ciąż w kraju nie kończy się aborcją.

W fatalnym stanie jest też gospodarka przedsiębiorstw. Władza Putina chwali się faktem obniżenia podatków. Niewiele to pomogło - 40 proc. przedsiębiorstw jest całkowicie nierentownych, zaś 80 proc Rosjan nie płaci nawet obniżonych podatków i ukrywa dochody. W fatalnym stanie jest też infrastruktura przemysłowa. 75 proc. przemysłu znajduje się w stanie ruiny - to oznacza, że poza nieobrobionym surowcem Rosja nie jest w stanie eksportować i sprzedawać jakichkolwiek wartościowych produktów.

    Stopień zużycia infrastruktury przemysłowej – oficjalnie 48% – w rzeczywistości wynosi ponad 75%. W wyniku tego rosyjska gospodarka – poza surowcami – nie jest w stanie produkować i eksportować praktycznie żadnych atrakcyjnych towarów. Wydatki na modernizację – oficjalnie 750 mld rubli, faktycznie wynoszą 30 mld, przy czym realna efektywność tej modernizacji jest 10-krotnie niższa od oficjalnej – zaledwie 2,5%. Większość środków jest po prostu rozkradana. W wyniku tego realne efekty modernizacji są faktycznie 250 razy niższe niż oficjalne.

Czy jesteśmy tymi danymi zaskoczeni? Ani trochę.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj