SpaceX wygrało duży kontrakt NASA na z lot ładunkiem na Księżyc

Kategorie: 

Źródło: Popular Mechanics/Space.com

Zeszłego lata NASA ogłosiła przetarg dla firm, które byłyby gotowe dostarczyć ładunek na proponowaną stację na orbicie wokół Księżyca. Ta nieistniejąca jeszcze baza, nosi nazwę Brama Księżycowa. W piątek NASA ogłosiła, że ​​pierwsza nagroda, a więc i kontrakt na dokonywanie operacji na orbicie Księżyca, trafi do SpaceX.

Firma zaproponowała użycie rakiety Falcon Heavy do dostarczenia zmodyfikowanej wersji swojego statku kosmicznego Dragon, zwanego Dragon XL, do Bramy Księżycowej. Po dostarczeniu ładunku, materiału eksperymentalnego i innych materiałów, statek kosmiczny musiałby pozostać zadokowany w Bramie przez rok przed jego ostatecznym zniszczeniem.


Jak powiedział Jim Bridenstine, administrator NASA:

„Ta nagroda jest kolejnym ważnym elementem naszego planu powrotu na Księżyc w sposób zrównoważony,” „Brama Księżycowa jest kamieniem węgielnym długoterminowej architektury Artemis, a zdolność komercyjnego transportu kosmicznego integruje kolejnego amerykańskiego partnera przemysłowego z naszymi planami eksploracji Księżyca w ramach przygotowań do przyszłej misji na Marsa.”

Dla NASA, SpaceX stanowi najbezpieczniejszy wybór w ramach tej umowy. Sonda kosmiczna Falcon Heavy i Dragon odbyła wiele misji. Ponadto, SpaceX współpracuje z NASA od 2006 roku. Nawiązanie tej umowy jest dość interesujące, ponieważ wydaje się potwierdzać zaangażowanie NASA w Bramę Księżycową w czasie, gdy pojawiają się pytania dotyczące jej przyszłości.

Nowy szef ds. załogowych misji koszmicznych, Doug Loverro, ponownie przeanalizował ścieżkę, na której program Artemis, skieruje astronautów NASA na Księżyc. Jego jedynym celem jest zrobienie tego do 2024 r. Co za tym idzie, szukał on najbardziej bezpośredniej ścieżki na powierzchnię Księżyca. Loverro powiedział, że jego wizja nie obejmuje Bramy, która wcześniej była postrzegana jako miejsce postoju dla załóg i lądownika.


NASA powiedziała, że ​​nadal planuje zbudować Bramę, która jest wspierana przez międzynarodowych partnerów i postrzegana jako potencjalny sposób na włączenie większej liczby firm komercyjnych - takich jak SpaceX i kilka innych - do Programu Artemis.

 

Udzielając tego kontraktu, NASA sygnalizuje, że nadal jest zainteresowana zbudowaniem Bramy w połowie 2020 roku. Zanim pojawiły się pytania dotyczące przyszłości Bramy, agencja udzieliła zamówień na jej dwa elementy: zasilanie, napęd oraz mały moduł siedliskowy.

W rzeczywistości program Artemis agencji kosmicznej wciąż bardzo się zmienia. Jeszcze przed pandemią COVID-19 pojawiły się pytania, czy Kongres poprze prośbę administracji Trumpa o miliardy dolarów więcej w budżecie NASA na rok budżetowy 2021. Jednak dzięki zaangażowaniu SpaceX, NASA zdaje się sugerować, że są nadal mocno zaangażowani zarówno w eksplorację przestrzeni kosmicznej i zrównoważony powrót na Księżyc, tym razem już na stałe. 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj