SpaceX stał się oficjalnie największym na świecie operatorem satelitów

Kategorie: 

Źródło: SpaceX

Minionej nocy, amerykańska korporacja SpaceX dostarczyła na orbitę kolejny zestaw satelitów telekomunikacyjnych, które staną się częścią projektu o nazwie Starlink. Misja zakończyła się sukcesem, a tym samym firma SpaceX stała się największym na świecie operatorem satelitów.

 

Start odbył się z przylądka Canaveral na Florydzie w poniedziałek 6 stycznia o godzinie 21:19 czasu lokalnego, czyli we wtorek w nocy o 3:29 czasu polskiego. Rakieta Falcon 9 pomyślnie dostarczyła na orbitę okołoziemską zestaw 60 satelitów, a pierwszy stopień rakiety z powodzeniem wylądował na statku na Oceanie Atlantyckim. Warto dodać, że firma SpaceX wykorzystała ten konkretny dolny człon rakiety już po raz czwarty.

 

Dwa poprzednie starty rakiet odbyły się w 2019 roku, kiedy to wysłano na orbitę łącznie 120 satelitów. Pierwsza misja dostarczyła satelity eksperymentalne, a więc minionej nocy, SpaceX wysłał na orbitę drugi zestaw satelitów operacyjnych. Tym samym firma posiada na orbicie łącznie 180 satelitów komunikacyjnych i pokonała pod tym względem kalifornijską firmę Planet Labs, która z kolei kontroluje około 150 satelitów.

SpaceX planuje wykonać jeszcze około 20 startów w 2020 roku. Podczas każdego lotu, rakiety będą dostarczać po 60 satelitów komunikacyjnych. Dzięki temu, firma Elona Muska pozostawi swoich rywali daleko w tyle i w bardzo krótkim czasie będzie mogła uruchomić globalną usługę internetową dla części konsumentów.

 

W ramach projektu Starlink, na niskiej orbicie okołoziemskiej ma pojawić się nawet 42 tysiące satelitów. Wywołuje to oczywiste zaniepokojenie wśród astronomów, którzy twierdzą, że satelity SpaceX zanieczyszczą niebo i mogą znacznie utrudnić obserwacje kosmosu. Dla porównania, pomysł na globalny internet korporacji Amazon zakłada rozmieszczenie zaledwie 3 200 satelitów.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

@John Moll kiedyś lubiłem

@John Moll kiedyś lubiłem twoje pisanie ale już się skończyłeś  teraz tylko powielasz coraz to nowe brednie na temat tego kosmicznego cyrku, kosmos i całe to astropsychiczno-matemagiczne g.... jakie serwują mainstreamowe ścierwomedia nadaje się tylko dla wytresowanych przez system zateizowanych niedorozwojów, a ziemia jest PŁASKA czy się to komu podoba czy nie, kosmos jaki znacie z bajek nasa to fikcja i animacje komputerowe, nie wspomnę elona i jego fakeX bo to trzeba być kompletnym czubem by wierzyć w to co on robi z kosmosem

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika znawca

Elon Musk - SpaceX, a

Elon Musk - SpaceX, a przedsiębiorczość.

To chyba jednak będzie po prostu firma, a nie kolejne narzędzie amerykańskiego systemu państwowego. Ta korporacja działa w kosmosie - stąd wnioskuje, że ich projekt nie nadaje się do szpiegowania (jakby to wyglądało gdyby np. jakiś chiński, czy rosyjski satelita podpatrzył, że sieć amerykańskich satelitów z sektora prywatnego robi "dziwne rzeczy"/klasyfikacja zachowania nie pozostawia złudzeń co do faktycznie pełnionej roli), a konkurencja prywatna i państwowa z drugiej strony (Chiny/Rosja) raczej będzie "nadganiać w temacie", a nawet jak zrobi to samo/wypuści rój identycznych satelitów i jakby miałoby to posłużyć do totalnej-masowej inwigilacji/okamerowania planety, to ludzie ubóstwiający USA będą musieli przyjąć do wiadomości, że nie ma czegoś takiego jak USA-"pies pasterski" dla wszelakich społeczeństw, a raczej będzie wtenczas mowa o "działaniach skoordynowanych globalnie" ... Smile

Już raz był taki "prorok" z Ameryki Smile - Mark Zuckerberg, który tworząc Facebook - nie informował o tym, że sam portal i zasoby w nim gromadzone i przetwarzane, tak czy owak zostaną one informacyjne zebrane i przetworzone przez amerykański system szpiegowania obywateli dowolnego kraju na świecie.

System wolnorynkowy NATO to nie jest gospodarka centralnie planowana ZSRR. W porównaniu do obydwu modeli, sozialstaat EU nigdy nie był i dalej nie jest zdolny do bycia geopolityczną potęgą.

Portret użytkownika Kmieć

W rudy koszer kuper

W rudy demokratyczny koszer kuper zaszczypało?
To dobrze.
Miało zaszczypać.

P.S, A jakby przy okazji pejsy się wyprostowały, to w chińskim (a! waj!) sklepie można kupić angielską lokówkę "made in china"...

 

 

"Wybiórczość empatii dyskwalifikuje moralnie."
Internauta Oscar

Portret użytkownika Kmieć

A gdy się tym komuchowatym

A gdy się tym komuchowatym Elohim (przepraszam: elonomuskowym) "satelitom" wyłączy naziemne 5G to te wyimaginowane na potrzeby "inwestorów giełdowych" ustrojstwa  nadal będą działać?...

 

P.S. Nie jestem żadnym "płaskoziemcą". (Że też muszę się tłumaczyć - ale takie chore komusze czasy nastały), tylko że Muryka nie ma żadnej kasy i technologii(!) na żadną taką globalną "dobroczynność" jak tysiące satelitów, żeby nawet Pigmeje mieli "pole" - zasięg netu, znaczy.

Polecam wpisać w wiadomo co frazę: "business outsider" i sobie poczytać.
Na zachętę to:

 

 

"Wybiórczość empatii dyskwalifikuje moralnie."
Internauta Oscar

Skomentuj