SpaceX prezentuje statek kosmiczny, który może zabrać ludzi w dowolne miejsce Układu Słonecznego

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Dyrektor generalny i założyciel firmy SpaceX, Elon Musk, 28 września zaprezentował prototyp statku kosmicznego, który w nieodległej przyszłości ma obsługiwać komercyjne loty do każdego zakątka Układu Słonecznego. Prezentacji dokonano w dniu 17. rocznicy założenia SpaceX.

Elon Musk opisał swój najnowszy statek kosmiczny jako "nadający się do wielokrotnego użycia system transportowy, skonstruowany tak, aby pomieścić załogę wraz z ładunkiem, a następnie udać się na orbitę ziemską, Księżyc, Mars bądź inne miejsce w Układzie Słonecznym". Musk dodał, że wysoki na 50 metrów prototyp ma zostać umieszczony na orbicie w ciągu sześciu miesięcy, w celu przeprowadzenia niezbędnych testów:

Oczywiście na świecie jest wiele problemów, które musimy rozwiązać. Potrzebujemy jednak też rzeczy, które sprawią, że będziemy podekscytowani na myśl o wspaniałej przyszłości, jaka nas czeka. Eksploracja kosmosu jest jedną z tych rzeczy. Ten pojazd spełni moją obietnicę przeprowadzenia komercyjnych lotów na orbitę ziemską.

Musk ujawnił, że wnętrze statku pokryte jest nierdzewną stalą i zaznaczył, że wersja produkcyjna będzie "znacznie bardziej wypolerowana i dopracowana" niż prototyp. Pojazd będzie posiadał 3 silniki, które będą poruszać się o około 15 stopni w górę i w dół oraz 3 silniki próżniowe, zoptymalizowane pod kątem sprawności, które pozostaną nieruchome. Musk zaznaczył, że moc silników jest tak ogromna, że "w wielu miejscach dochodzi niemal do złamania praw fizyki".

Zastosowana osłona termiczna statku jest bardzo lekka, ale odporna na pęknięcia. Zdecydowano się również na najlżejszą stal nierdzewną 301, co według Muska jest jedną z kluczowych decyzji projektowych:

W temperaturach kriogenicznych, stal nierdzewna 301 ma mniej więcej taką samą wytrzymałość, jak zaawansowany kompozyt lub aluminium-litium. W przeciwieństwie do większości stali, które stają się kruche w niskiej temperaturze, stal nierdzewna 301 staje się znacznie mocniejsza.

Dyrektor generalny SpaceX stwierdził, że statek byłby w stanie dotrzeć z Nowego Jorku do Tokio w 30 minut:

Tak w zasadzie to skonstruowaliśmy międzykontynentalny pocisk balistyczny (ICBM), który potrafi lądować i może zabierać pasażerów na pokład. Nie wyrządzi jednak nikomu krzywdy.

Jeśli prototyp znajdzie się na orbicie w ciągu następnych 6 miesięcy i przejdzie pomyślnie wszystkie testy, to już w 2020 roku możemy zobaczyć pierwszych pasażerów, opuszczających Ziemię.

Musk z niecierpliwością oczekuje utworzenia kolonii na Księżycu oraz Marsie, dzięki czemu rasa ludzka stanie rozszerzy swoje terytorium poza Ziemię: 

Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy jedynym życiem, które toczy się w kosmosie. Może i są inne organizmy, ale nie znaleźliśmy żadnych pewnych dowodów. Powinniśmy zrobić więc wszystko, co w naszej mocy, by stać się gatunkiem wieloplanetowym i wykorzystać potencjał naszego wszechświata.

 
 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika ŁadnaDupkaPL12

Ty to masz łeb też sobie o

Ty to masz łeb też sobie o tym pomyślałem zebrać kilku bardzo bogatych naiwniaków i papa do oceanu wielu sie znajdzie a potem wspaniała nagrywka w stylu big bradera epicka opowieść jak to pewne państwo zbobywa bezkresny kosmos , a może na końcu dodajmy kontakt z ..... UFO które ratuje naszych kosmonautów, no ale oczywiście nie wszystkich ofiary muszą być w celu wyeliminowania nieposłusznych oraz podniesienia dramatyzmu akcji.

Portret użytkownika Asia

Z blachy 0,5 mm ocynkowanej

Z blachy 0,5 mm ocynkowanej bo to chyba nawet nie kwasówka, sam elon śmieje się szyderczo podczas wykładu, niezła szopka , są fotki jak im to hujostwo wiatr rozwalił, a on gada że po galaktyce będzie latał, jaja jak kuzwa dynie, dawno takiej gigantycznej beki nie było, pewnie teraz robią jakieś filmy coby za pare miesięcy pokazać pierwsze testy że toto leci. No i z tym samochodem ewidentne fake a elon powiedział że to jest prawdziwe bo wygląda na fake cgi. Tylko należało by w takim razie zapytać kto mu za te wygłupy płaci i po co to robią, napewno nie dla zabawy!

Portret użytkownika Grzechu

Od dłuższego czasu wchodzę na

Od dłuższego czasu wchodzę na tę stronę regularnie bo interesuje się zjawiskami paranormalnymi i wiecie co? Zawsze mam niezły ubaw czytając te wasze obłąkańcze, prześmieszne komentarze. Większość z was jest najnormalniej w świecie chora psychicznie, wystarczy wejść w artykuł z większą ilością komentarzy żeby to odraza zauważyć. Jak możecie w ogóle myśleć że loty w przestrzeń kosmiczną są niemożliwe? Widzę tu dwie opcje, choroba psychiczna lub niedorozwój psychiczny. Na początku rozśmieszały mnie te opinie ale teraz jest mi po prostu was żal

Portret użytkownika Ass

"Oznacza to że wypowiedź ma

"Oznacza to że wypowiedź ma sens i nadawca chce przekazać jakąś informację jasno i konkretnie odbiorcy bez zbędnych emocjonalnych dodatków.Wypowiedź jasna jednoznaczna i zrozumiała mająca na pierwszym miejscu za cel przekazanie informacji/własnych myśli a dopiero potem inne rzeczy jak np. przymilenie sie,przekonanie kogoś,skrytykowanie itp

Słowo merytoryczna wywodzi się od słowa meritum tłumaczonym jako "główna treść", "istota sprawy"

Czyli po prostu merytorycznie oznacza trzymanie się głównej treści przekazu oraz istoty sprawy o której mówimy.Nie ma lania wody i zmieniania tematu itd. "

Portret użytkownika Koluniu

Koluniu to może merytorycznie

Koluniu to może merytorycznie, może bys nam to wszystko "NAUKOWO" wytłumaczył co ? gadasz jak scifun który obala ale jedynie szyderczym śmichem ROFL mnie też ciebie żal , byłeś tam widziałes cokolwiek , bo widzę że łykasz w gardełko jak pelikan , przypierdalasz sie a nic nie wnosisz do debaty

Strony

Skomentuj