SpaceX ogłosiło pierwszą cywilną misję kosmiczną

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

SpaceX ogłosiło swoją pierwszą w pełni prywatną misję kosmiczną. Przedsięwzięcie nazwane Inspiration 4 ma zostać zrealizowane już pod koniec 2021 roku. Załoga będzie składać się z czterech osób, a lot w kosmos odbędzie się na statku kosmicznym Crew Dragon.

 


Najnowsza misja nie uwzględnia dokowania na ISS. Zgodnie z planem, statek kosmiczny będzie po prostu latał po orbicie przez dwa do czterech dni. Pierwsza w pełni cywilna misja załogowa, odbędzie się dzięki prezesofi firmy Shift4 Payments, Jaredowi Isaakmanowi. Wykupił on wszystkie 4 miejsca na pokładzie i zamierza rozdysponować je do marca tego roku.

Zgodnie z informacją zawartą na oficjalnej stronie misji:

Załoga Inspiration 4 przejdzie w SpaceX komercyjne szkolenie astronautów na rakiecie nośnej Falcon 9 i statku kosmicznym Dragon, mechanice orbitalnej, działającej w warunkach mikrograwitacji, zerowej grawitacji i innych formach testów warunków skrajnych. Przejdą szkolenie w zakresie gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych, ćwiczenia dotyczące wchodzenia i wychodzenia ze skafandrów i statków kosmicznych, a także częściowe i pełne symulacje misji.

Ta kilkudniowa podróż, okrążająca Ziemię co 90 minut po dostosowanej ścieżce lotu, będzie dokładnie monitorowana na każdym kroku przez kontrolę misji SpaceX. Po zakończeniu misji, Dragon wróci do atmosfery ziemskiej i wyląduje na u wybrzeży Florydy.

W regulaminie misji, założono że jeśli zostanie ona przełożona na 2022 rok, każdy z członków załogi otrzyma „nagrodę alternatywną” w wysokości 150 000 $. Dane odnośnie kosztu całej operacji, nie zostały ujawnione więc trudno ocenić czy jest to duży zwrot w odniesieniu do całej misji. Wiadomo natomiast, że analogiczny lot jednego członka załogi dla NASA, kosztuje około 55 milionów dolarów.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke