SpaceX może sprowadzić na Ziemię kosmiczny teleskop Hubble'a

Kategorie: 

Źródło: NASA

Założyciel SpaceX, Elon Musk, powiedział, że statek kosmiczny jego firmy może teoretycznie sprowadzić na Ziemię słynny teleskop Hubble'a - HST - Hubble Space Telescope. W przeciwnym wypadku teleskop po prostu któregoś dnia spłonie w atmosferze. 

 

Gdy zapytano ELona Muska o to czy jego prywatny statek kosmiczny może teoretycznie sprowadzić teleskop Hubble'a spowrotem na naszą planetę, aby uratować legendarny teleskop przed zniszczeniem po wejściu w atmosferę planety, odparł, że jest to osiągalne już teraz. 

 

Teleskop Kosmiczny Hubble'a prowadzi badania kosmosu od początku lat 90. XX wieku. Znajduje się on na liście Wielkich Obserwatorium NASA. Hubble został stworzony wspólnie przez zespół z NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Ten wiekowy instrument naukowy w ostatnich latach doświadczał różnych awarii. Naukowcy mają nadzieję, że teleskop wytrzyma do czasu rozpoczęcia misji jego następcy, Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, który może zostać wysłany na orbitę pod koniec 2021 r.

Sprowadzenie HST na Ziemię byłoby niewątpliwie wielkim prestiżowym osiągnięciem. Słynny teleskop niewątpliwie stałby się sporą atrakcją turystyczną. Byłaby to też swoista manifestacja możłiwości firmy SpaceX nie tylko w zakresie wynoszenia ale i sprowadzania na powierzchnię satelitów, a z czasem być może też urobku górniczego powstałego w wyniku eksploatacji asteroid bogatych w rzadkie metale. Zapoczątkuje to zupełnie nowy etap komercjalizacji kosmosu i SpaceX na pewno będzie jednym z wiodących operatorów takich działalności gospodarczych. 

Ocena: 

3
Średnio: 2.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Tak a potem geniusze znowu

Tak a potem geniusze znowu przy naprawie popełnią ze dwie pomyłki,trzy usterki i wyślą dziada na ruskich rakietach a potem space coś tam poleci i karuzela się kręci. Naprawiać będą .A potem .....przy naprawie popełnią ze dwie pomyłki,trzy usterki i wyślą...a potem Ciekawe kiedy im się znudzi ?

Portret użytkownika Dzis jestem wypity

Proponuję żeby Elon

Proponuję żeby Elon sprowadził tesle którą wysłał kilkanaście miesięcy temu i sprawdził ile przejechała w kosmosie oraz czy kierowca jest trzeźwy. 
Tak na marginesie to miliarderzy podniecają się wycieczkami w kosmos co Gagarin dokonał 60lat temu. 
Inna sprawa jest taka że będąc księciem tego świata z takimi pieniędzmi na pewno nie ryzykowałbym wycieczki w kosmos wątpliwą rakietką. No chyba że po kilku lufach, ogólnie to nie wylewam za kołnierz.

Portret użytkownika wodzu

temat trochę dziwny :) to jak

temat trochę dziwny :) to jak by Tesla powiedział ze każdy pojazd Niemiecki z lat 90s którzy jeżdżą PO Polsza Ukraińcy :) przywróci do stanu pierwotnego :)
i tu następuję Reklam środków czystości z lat 90s :)
,, babciu na co to wszystko ? ,,

Portret użytkownika 5654y75

webber nie jest nastepca to

webber nie jest nastepca to zupelnie inna konstrukcja. 

to w ogole trudna sprawa. na ziemi mamy juz sporo lepszych teleskopow niz hubble, ale nic nie przebije CZASU naswietlania. dobrej jakosci zdjecia to np. 178 dni non stop. Nie da sie tego zrobic z ziemi. Zreszta Polacy zastanawiaja sie nad zrobieniem przeglądu nieba (jak obecnie robimy najstarszy na swiecie przeglad) ale w innych czestotliwościach. Dużo dzieje sie w 'polskiej'  astro fotografii. Napiszcie do fachowców bo piszecie czasem tak niezrozumiale, ze aż zeby bolą

Portret użytkownika Kmieć bez loginu

"Wraz z powrotem taty z

"Wraz z powrotem taty z zagranicy na twarzy mamy spowrotem zagościł uśmiech".

Chwytasz? Wątpię...

P.S. Ucz się języka polskiego ze słowników pisanych na uniwersytecie w Tel Aviwie, to będziesz blakotał zamiast mówić i zimą na mrozie chodzić będziesz w sandałach nadjordańskich...

Skomentuj