SpaceX dostarczył załogową kapsułę Dragon na stację ISS

Kategorie: 

Źródło: SpaceX

Firma SpaceX osiągnęła właśnie wielki sukces, pomyślnie dostarczając kapsułę Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, że tym razem wysłano załogowy statek kosmiczny, który będzie w przyszłości przewoził astronautów. Ma to kluczowe znaczenie dla programu kosmicznego Stanów Zjednoczonych.

 

Start rakiety Falcon 9 odbył się w sobotę rano czasu polskiego z przylądka Canaveral na Florydzie. Cały lot przebiegł bez zakłóceń. Załogowa wersja kapsuły Dragon została pomyślnie dostarczona na orbitę, a w niedzielę, z pomocą laserów i czujników, automatycznie przyłączyła się do stacji dokującej.

Tym razem, na pokładzie tego statku kosmicznego umieszczono nie tylko sprzęt potrzebny dla astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – pojawił się tam również manekin w specjalnym skafandrze, któremu nadano imię Ripley. Firma SpaceX wyposażyła go w różne czujniki, aby sprawdzić, jak będzie reagował na lot. Ma to istotne znaczenie, ponieważ załogowa kapsuła Dragon będzie w przyszłości transportowała ludzi.

Gdy astronauci zabiorą cały ładunek, statek kosmiczny powinien odłączyć się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i w kolejnych godzinach wylądować na Oceanie Atlantyckim. Powrót zaplanowany jest na 8 marca. Również ten końcowy element misji będzie mieć ważne znaczenie.

 

Lot załogowej kapsuły Dragon miał charakter testowy i zakończył się wielkim sukcesem. Firma SpaceX będzie mogła w niedalekiej przyszłości zorganizować kolejny lot, podczas którego dostarczy astronautów agencji NASA. SpaceX będzie mieć z tego oczywiste korzyści, natomiast Stany Zjednoczone znów będą mogły samodzielnie wysyłać swoich astronautów w kosmos.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Dr Piotr

Pomijając fakt czy to fake,

Pomijając fakt czy to fake, czy nie fake, to co za debil inżynier to projektował? Przejście z kapsuły, otwieranie, przeładunek czegokolwiek to jakaś porażka i koszmar funkcjonalny. Dzieciaki z przedszkola by to lepiej zaprojektowały.

Portret użytkownika lipka

Gdyby wszyscy ci szydowscy

Gdyby wszyscy ci szydowscy milionerzy zainwestowali w naukę tyle co Elon to życie na Ziemi w szybkim tempie stało by się podobne do powieści SF w najlepszych wydaniach. Ale oni najpierw muszą zapełnić swoje skarbce a potem już im nie starcza na nic innego. 

Portret użytkownika kolo21

Płaski to masz łeb ćwoku.

Płaski to masz łeb ćwoku. Nikt nie wierzy w te bajki masońskiej srasa nasa. Może jedynie łykają to usmańcy z zapchanymi mózgami cholesterolem, od tłustego żarcia i grillowania. Po co im maski przeciw gazowe, manekina wzdymało podczas podwodnej podróży.

kolo21

Portret użytkownika posppolity

loty w kosmos to fikcja tak

loty w kosmos to fikcja tak samo jak bracia kalkstein znani bardziej jako kaczyńscy... poczytajcie sobie kto wsadzał małe dzieci w beczkie najeżone gwoździami by spuszać z nich krew do maczania chleba w ich święto "religijne"... "wy synami diabła jesteście i czynicie jego wolę" .. im więcej kłamstwa im więcej kłótni między nami tym oni rosną w siłę. jeżeli tak kłócicie się o rakiety to radze wam LACZKI przypomnieć sobie LACHA takiego jak JÓZEF BEM z początku XIX wieku. Kto pierwszy robił RAKIETY bojowe ?? LACHY !! Lachy to WANDALOWIE I GOCI ! specjalnie wymazani z dziejów by karmić was rzymskim łajnem... 

Portret użytkownika NoProblemJest

Bardzo fajnie, jednak widać

Bardzo fajnie, jednak widać postępy. W porównaniu do tego co było kiedyś to teraz już jest pełna kultura. Już będąc w kosmosie nie potrzeba żadnych skafandrów, wystarczą koszulki polo i krótkie spodnie. Nie trzeba już się bać dekompresji, ani nie trzeba wyrównywać ciśnienia podczas dokowania. Nie ma różnicy temperatur. Właściwie wszystkie niebezpieczeństwa przestały istnieć. Maskotka sobie przyleciała, manekin, paczka i podnóżek od fotela. Po co oni zabrali ten podnóżek? Hm... W dwóch oknach jasno, w trzecim ciemno. Na zdjęciach inaczej, na filmach inaczej. Te maski też nie wiadomo po co, skoro całe powietrze się wymienia no to wychodzi na to, że będą nim oddychać sobie później. Wywalenie masek to jest materiał na kolejny postęp w rozwoju.

Portret użytkownika Peludo

Tak to chyba lepiej brzmi :

Tak to chyba lepiej brzmi : Nikt z nas nie jest w stanie cofnac sie w czasie aby zmienic poczatek, ale kazdy z nas, moze jeszcze dzis zrobic cos, aby napisac inne (lepsze) zakonczenie.

A tak a propos, to kilka lat temu na tym portalu, ktos juz to mial w podpisie.

Pozdrawiam i przepraszam, za brak polskich znakow.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Strony

Skomentuj