SpaceX dostarczył załogową kapsułę Dragon na stację ISS

Kategorie: 

Źródło: SpaceX

Firma SpaceX osiągnęła właśnie wielki sukces, pomyślnie dostarczając kapsułę Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, że tym razem wysłano załogowy statek kosmiczny, który będzie w przyszłości przewoził astronautów. Ma to kluczowe znaczenie dla programu kosmicznego Stanów Zjednoczonych.

 

Start rakiety Falcon 9 odbył się w sobotę rano czasu polskiego z przylądka Canaveral na Florydzie. Cały lot przebiegł bez zakłóceń. Załogowa wersja kapsuły Dragon została pomyślnie dostarczona na orbitę, a w niedzielę, z pomocą laserów i czujników, automatycznie przyłączyła się do stacji dokującej.

Tym razem, na pokładzie tego statku kosmicznego umieszczono nie tylko sprzęt potrzebny dla astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – pojawił się tam również manekin w specjalnym skafandrze, któremu nadano imię Ripley. Firma SpaceX wyposażyła go w różne czujniki, aby sprawdzić, jak będzie reagował na lot. Ma to istotne znaczenie, ponieważ załogowa kapsuła Dragon będzie w przyszłości transportowała ludzi.

Gdy astronauci zabiorą cały ładunek, statek kosmiczny powinien odłączyć się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i w kolejnych godzinach wylądować na Oceanie Atlantyckim. Powrót zaplanowany jest na 8 marca. Również ten końcowy element misji będzie mieć ważne znaczenie.

 

Lot załogowej kapsuły Dragon miał charakter testowy i zakończył się wielkim sukcesem. Firma SpaceX będzie mogła w niedalekiej przyszłości zorganizować kolejny lot, podczas którego dostarczy astronautów agencji NASA. SpaceX będzie mieć z tego oczywiste korzyści, natomiast Stany Zjednoczone znów będą mogły samodzielnie wysyłać swoich astronautów w kosmos.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Dr Piotr

Pomijając fakt czy to fake,

Pomijając fakt czy to fake, czy nie fake, to co za debil inżynier to projektował? Przejście z kapsuły, otwieranie, przeładunek czegokolwiek to jakaś porażka i koszmar funkcjonalny. Dzieciaki z przedszkola by to lepiej zaprojektowały.

Portret użytkownika lipka

Gdyby wszyscy ci szydowscy

Gdyby wszyscy ci szydowscy milionerzy zainwestowali w naukę tyle co Elon to życie na Ziemi w szybkim tempie stało by się podobne do powieści SF w najlepszych wydaniach. Ale oni najpierw muszą zapełnić swoje skarbce a potem już im nie starcza na nic innego. 

Portret użytkownika kolo21

Płaski to masz łeb ćwoku.

Płaski to masz łeb ćwoku. Nikt nie wierzy w te bajki masońskiej srasa nasa. Może jedynie łykają to usmańcy z zapchanymi mózgami cholesterolem, od tłustego żarcia i grillowania. Po co im maski przeciw gazowe, manekina wzdymało podczas podwodnej podróży.

kolo21

Portret użytkownika posppolity

loty w kosmos to fikcja tak

loty w kosmos to fikcja tak samo jak bracia kalkstein znani bardziej jako kaczyńscy... poczytajcie sobie kto wsadzał małe dzieci w beczkie najeżone gwoździami by spuszać z nich krew do maczania chleba w ich święto "religijne"... "wy synami diabła jesteście i czynicie jego wolę" .. im więcej kłamstwa im więcej kłótni między nami tym oni rosną w siłę. jeżeli tak kłócicie się o rakiety to radze wam LACZKI przypomnieć sobie LACHA takiego jak JÓZEF BEM z początku XIX wieku. Kto pierwszy robił RAKIETY bojowe ?? LACHY !! Lachy to WANDALOWIE I GOCI ! specjalnie wymazani z dziejów by karmić was rzymskim łajnem... 

Strony

Skomentuj