Sony prezentuje gigantyczny ekran o rozdzielczości 16K

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Największy ekran na świecie o rozdzielczości 16K pojawił się na ekspozycji w Japonii. Nowy wyświetlacz firmy Sony ma cztery razy więcej pikseli niż telewizor 4K i osiem razy więcej niż zwykły odbiornik wysokiej rozdzielczości 1080p. Oznacza to, że może wyświetlać obrazy jeszcze bardziej szczegółowo.

Nowy ekran jest dłuższy niż szkolny autobus, lecz pomimo to widz nie doświadczy efektu "rozmazanego" obrazu, dzięki ogromnej ilości pikseli, zapewniających dbałość o najmniejsze detale. Jeden z ekspertów firmy Sony zaznaczył, że potrzeba jeszcze co najmniej 16 lat na odpowiednie przefiltrowanie technologii 16K na potrzeby produktów konsumenckich. 

 

Ekran o wymiarach 19,2 m x 5,4 m został zainstalowany w Yokohamie, w centrum badawczym firmy Shiseido, specjalizującej się w produkcji kosmetyków. Wyświetlacz jest tak wielki, że rozciąga się między pierwszym a drugim piętrem budynku. Pod koniec obecnej dekady firmy koncentrują się przede wszystkim na rozwijaniu technologii 8K, więc póki co 16K będzie ograniczone jedynie dla świata korporacyjnego.

Sony już w 2014 roku zaprojektowało wyświetlacz o rozdzielczości 16K, który umieszczono na lotnisku Haneda w Tokio. Tamten model składał się jednak z kilkudziesięciu mniejszych ekranów, a nie pojedynczego obrazu. Nowa instalacja w rzeczywistości również została stworzona z kilku modułowych paneli, ale ponieważ są one pozbawione ramek, można je połączyć bez widocznych szczelin, tworząc wrażenie spójności ekranu. Sony nazywa tą technologię terminem Crystal LED.

 

Innowacja nie wymaga podświetlenia, ale mimo to jest znacznie jaśniejsza niż obecnie dostępne na rynku telewizory OLED, jednocześnie zapewniając głębokie czernie. Wysokie koszty produkcji takiego giganta sprawiają, że firmie obecnie nie opłaca się wprowadzać modelu na szerszą skalę. Póki co, Sony oferuje firmom jedynie szereg mniejszych wyświetlaczy o technologii Crystal LED.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika lit

Problem w tym, ze ludzkie oko

Problem w tym, ze ludzkie oko i mozg maja w duuupie 144, 256, 320, 480, 720, 1080, 4k, 8k, 16k k i k. Ludzki mozg i polaczone z nim oko sa adaptatywne, i wychwytuja jedynie ogolny obraz widzianej kompozycji, koncentrujac sie jedynie na glownym watku. Ktos, kto przechodil wszystkie te poziomy Ka wie, ze zachwyca bardziej sens prezentacji, niz rozdzielczosc.

Btw. Największy ekran na świecie o rozdzielczości 16K pojawił się na ekspozycji w Japonii. - Po to sie podnosi rozdzielczosc. Mniejsza dawalaby efekt pikselizacji patrzac z bliska. Jakich dodatkowych detali mozna sie spodziewac na ekranie 16k wielkosci 40" wzgledem 8k/4k 52"? Tak sie tworzy popyt. Nowsze, lepsze.

Historia lubi się powtarzać...Prawda? Nieprawda. Historia nie jest jakimś nadrzędnym ożywionym tworem, nie jest zbiegiem przypadkowych sytuacji. Zdarzenia są skutkiem czegoś, co było wcześniej planowane.

Strony

Skomentuj